Procesory

Intel Haswell: procesory i nowa podstawka LGA 1150

przeczytasz w 2 min.

Przyszłe procesory Intel Haswell dostępne będą w wersjach dla laptopów, komputerów stacjonarnych i netbooków. Specjalnie dla nich zostanie wprowadzona także nowa podstawka LGA 1150.

Już za klilka dni w ofercie firmy Intel powinny pojawić się procesory Sandy Bridge-E, natomiast na pierwszy kwartał przyszłego roku planowana jest premiera modeli Ivy Bridge. Przyszłoroczne procesory zostaną wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym, a wprowadzenie ich do oferty można nazwać krokiem „Tick” w strategii producenta.

Kolejny krok – „Tock” - to wprowadzenie nowej mikroarchitektury i doświadczymy go podczas premiery procesorów Haswell, która jest zaplanowana dopiero na 2013 rok. Jakiś czas temu pisaliśmy, że modele te będą odznaczać się niższym zapotrzebowaniem na energię oraz mają zostać wyposażone w zintegrowany układ graficzny Intel zgodny z DirectX 11.1. Tym razem dotarliśmy do kolejnych informacjo odnośnie modeli Haswell.

podział platformy Intel Shark Bay

Platforma Shark Bay z procesorem Haswell zostanie podzielona na trzy grupy – przeznaczone dla laptopów, komputerów stacjonarnych oraz ultrabooków. Wersja mobilna składać się będzie z chipsetu Lynx Point oraz 2- lub 4-rdzeniowego procesora Haswell o współczynniku TDP 37, 47 lub 57 W. Komputery stacjonarne także składać się będą z chipsetu Lynx Point oraz 2- lub 4-rdzeniowego procesora Haswell, ale w tym wypadku jego TDP wyniesie 35, 45, 65 lub 95 W.

Zdecydowanie inaczej wyglądać będzie nowa platforma firmy Intel w Ultrabookach. Wykorzystywać ona będzie jeden układ (SoC) ze zintegrowanym procesorem i chipsetem, natomiast jego TDP wynosić będzie zaledwie 15 W. Wszystkie platformy oferować będą 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3L (lub LP-DDR3 w Ultrabookach).

funkcjonalność procesorów Intel Haswell

Jeżeli natomiast chodzi o procesory Intel Haswell, to między innymi oferować będą nowy zestaw instrukcji AVX2 i AES-NI oraz korzystać będą z technologii Hyper Threading i Turbo Boost. Dodatkowo zostanie w nich zintegrowany kontroler pamięci DDR3L-1600 i PCI-Express 3.0 oraz układ graficzny zgodny z DirectX 11.1 (z wyjściami wideo Display Port 1.2, HDMI 1.4 oraz eDP).

Wersje przeznaczone dla komputerów stacjonarnych kompatybilne będą z nową podstawką LGA 1150 (H3), która niestety nie będzie zgodna z poprzednimi gniazdami LGA 1156 i LGA 1155 - wynika to między innymi z rozkładu poszczególnych "bloków" procesora oraz specjalnego wcięcia w laminacie.

nowa podstawka LGA 1150

Więcej o procesorach firmy Intel:

Źródło: oZeros, chiphell

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Askvoll
    13
    Bo INTEL jest producentem podstawek, procesory to tylko margines produkcji :)
    • avatar
      radomiak.wojtek
      6
      Jak zwykle nowa podstawa, żeby więcej kasy wziąć.
      • avatar
        DarioX7
        1
        no to się wkur* nie mogą pozostać dłużej na jednej podstawce jak z sandy i ivy bridge ?
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          @ Autor

          Siadaj, pała!!!

          "Przyszłoroczne procesory (Ivy Bridge) zostaną wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym, a wprowadzenie ich do oferty można nazwać krokiem „Tick” w strategii producenta.

          Kolejny krok – „Tock” - to ulepszenie nowego procesu technologicznego i doświadczymy go podczas premiery procesorów Haswell, która jest zaplanowana dopiero na 2013 rok."

          Wszystko pomylone. To właśnie IB będzie Tock'iem, czyli ulepszeniem SB. Nowym krokiem będzie właśnie Haswell, a to jest krok zwany Tick.
          • avatar
            Konto usunięte
            1
            Mam nadzieję, że ich premiera nie będzie przesunięta.
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              Szkoda że pod ib nie dali nowej podstawki bo tak będę musiał kupić nową płytę z tą samą podstawką co mam obecnie , więc beznadzieja ale kolejna zmiana płyty będzie przynajmniej na nową podstawkę z czego się cieszę
              • avatar
                Wasek
                1
                Jestem stałym użytkownikiem Intela, ale denerwuje mnie to, że ciągle są nowe sockety.

                P.S. Błąd w opisie na początku " kolejnych informacjo "
                • avatar
                  irondick
                  0
                  Witki mnie opadły.....co procesor to podstawka! Kiedy przestaną i staną na jednej słusznej choć na parę lat?
                  • avatar
                    tomcorek
                    0
                    Kiedy podstawka 1150,555, ironia bo to już jest komiczne.
                    • avatar
                      IronFe
                      -1
                      Nikogo nie zainteresował ten dx11.1 ??? o którym nawet MS nic nie pisze ???
                      • avatar
                        Dudi4Fr
                        -2
                        Wlasnie rozmuslam nad nowa maszyna ale widzac poczynania Intela na Sb juz sie nie skusze bo i tak mobo pod Sb nie beda w pelni obsugiwac IB wiec za 6 miesiecy nawet nie, to juz bedzie staruszek a SBE poczekam z ciekawosci ale licze tez na spadek cen AMD w tuz po premierze...
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          -3
                          Ciekawe jak z wydajnośćią? Widzę że Intel od czasów Pentium 4 nie przeprowadza głupich eksperymentów. 2-4 rdzenie to ilość wystarczająca do domowych użytkowników. Ale AMD pewnie zrobi już 20-to rdzeniowy procesor o wydajności dwurdzeniowego Haswell.

                          Jak tak dalej pójdzie Intel i nVidia doprowadzą AMD do katastrofy.

                          Intel za pomocą Haswell, a nVidia za pomocą układów Maxwell. Obie te architektury mają wyjść na rynek w 2013 roku więc w rok 2013 AMD przeżyję tak samo źle jak 2008 rok.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Nowa podstawka... czy to źle czy dobrze?? Myślę, ze wszystko jedno...

                            Na podstawie własnych doświadczeń zauważyłem, ze platformę (mobo + CPU) wymieniam co 3 lata by po wymianie mieć zauważalny skok wydajnościowy anie uprawiam "kosmetyki". Do tego trzymam się AMD, gdzie podstawki jednak żyją dłużej a i tak przy wymianie kupuje nową płytę z nowym prockiem aby nie mieć ograniczonego wyboru do modeli obsługiwanych przez starą płytę. Po za tym przy zmianie platformy liczę na nowsze technologie np: USB3, SATA3 czy inne. Tak więc nie bardzo rozumiem narzekających na coroczne zmiany podstawki... Czy ktoś będzie zmienił 2500K na i2600K??

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login