Crucial X8 Portable SSD - ten zewnętrzny SSD zawstydzi Wasze dyski w komputerze
Firma Crucial zawstydziła konkurencję. Jeszcze do niedawna takie transfery uzyskiwały najwydajniejsze SSD pod wewnętrzne złącze M.2.
Na rynku nie brakuje zewnętrznych dysków o dobrych parametrach. Jeżeli jednak oczekujecie możliwie najlepszej wydajności, warto zainteresować się nowym modelem Crucial X8 Portable SSD.
Szybki zewnętrzny dysk SSD pod USB
Nośnik korzysta z interfejsu USB 3.1 typ C (w zestawie dodawane są kabelki USB typ C – USB typ C oraz USB typ C – USB typ A), a deklarowane transfery sekwencyjne sięgają 1050 MB/s. Oznacza to, że mamy do czynienia z jednym z najwydajniejszym SSD pod USB – X8 Portable SSD jest 1,8-krotnie wydajniejszy od standardowych SSD, 7,5-krotnie od zwykłych HDD i nawet 100-krotnie od pendrive’ów.
Nowy nośnik Cruciala wyróżnia się nie tylko dobrą wydajnością, ale też zwiększoną odpornością. Producent deklaruje, że nośnik wytrzyma upadek z ponad 2 metrów. W środku zastosowano jednak konstrukcję opartą o kości 3D QLC NAND, a udzielana gwarancja trwa 3 lata.
Dysk jest kompatybilny z komputerami działającymi pod systemem Windows i MacOS, konsolami PS4/PS4 Pro i Xbox One/Xbox One X, tabletem iPad Pro i urządzeniami z systemem Android.
Crucial X8 Portable SSD - specyfikacja i dostępność dysków
- pojemność: 500 GB, 1 TB
- interfejs: USB 3.1 typ C
- wydajność: 1050 MB/s
- wymiary: 110 x 11 x 53 mm
- waga: 99,8 g
X8 Portable SSD występuje w dwóch wersjach pojemnościowych – model 500 GB został wyceniony na 135 euro, natomiast 1 TB na 185 euro. Może nie są to najniższe ceny, ale topowy sprzęt nigdy nie był tani. Inna sprawa to to czy ktoś rzeczywiście potrzebuje tak wydajnego nośnika i czy będzie wykorzystywał jego potencjał - do tego tematu trzeba podejść indywidualnie.
Źródło: Crucial
Warto zobaczyć również:
- 512 GB w microSD - Kingston prezentuje karty pamięci Canvas Select Plus
- ADATA prezentuje najlżejszy zewnętrzny dysk SSD
- ADATA prezentuje swoje topowe zewnętrzne SSD - transfery do 1000 MB/s pod USB 3.1
Komentarze
16Sam mam nawet 1TB plextora m8peg czyli MLC bez żadnych buforów pseudoSLC w adapterze (obudowie) USB A/C z mostem USB 10Gb/s -> NVMe, co wyciąga zawsze 1000MB/s. Koszt mnie wyszedł około 700zł za całość SSD + adapter z ali.
Sekwencyjna prdkosc transferu? a jaka jest liniowa predkosc podczas transferu powiedzmy 100 GB?
1. Producent podaje 3 lata gwarancji, ale nie podaje wartości TBW nawet na swojej stronie. Ciekawe jak bardzo TBW jest zjechane w tym dysku. Najsłabsze szrotowe TLC mają gwarancję 200 zapisów na komórkę, normalnie TLC wytrzymuje co najmniej w okolicach 400 zapisów, lepsze TLC 500 do 600, w niektórych przypadkach więcej.
W przypadku tego dysku producent nie chwali się NICZYM. zastanówcie się nad tym. w tej chwili QLC jest nie ma co ukrywać, szrotem! Przy sprzedaży, producent lub sprzedawca ma obowiązek poinformować nas na temat "naturalnego zużywania się produktu".
2. Producent podaje maksymalny liniowy transfer, za to nie podaje IOPS. ot taka ciekawostka :) od dysku do procesora jest cała masa mostków (USB tak ma), przez co opóźnienia są spore, nawet w najnowszych USB. Ale USB 3.2 na gniazdku TypeC ma możliwość wyprowadzenia 1 linii PCIe, więc teoretycznie dysk na USB mógłby być zapięty na taką linię, i używać nawet trybu NVME. Ale tu nie jest o tym wspomniane nawet słowo. czyli ta wydajność to jest niestety lipa.
Dla przypomnienia. dla gniazdka M.2 są doprowadzone 4x linie PCIe, i wydajność jest tu ograniczona obecnie jedynie kontrolerem takiego dysku, nawet w PCIE v3 . przy przejściu na PCIE v4 w zasadzie jedynie w niewielkim stopniu redukujemy opóźnienia, na wydajności zyskujemy niewiele, przynajmniej w obecnych konstrukcjach.
3. W opisie dysku nie ma słowa na temat bufora typu SLC stosowanego w zapisach, czyli go po prostu *nie ma*. Taki bufor doskonale zwiększa wydajność, ale też ogranicza zużywanie się dysku.
4. QLC ma kiepską wydajność zapisu. producent tym też się nie chwali.
5. różnica w cenie w porównaniu z TLC jest zbyt mała aby warto było się w to pchać.
Podsumowując, skoro producent przemilcza tak wiele rzeczy, to nie patrzyłbym na marketingowe przechwałki. Mydlenie oczu na portalu technologicznym? nie tędy droga.
https://www.crucial.com/usa/en/ct1000x8ssd9
teraz szukamy słowa TLC (ctrl + F w przeglądarce), i mamy:
†Three years or five years or writing the maximum total bytes written (TBW) as published in the product datasheet and as measured in the product’s SMART data, whichever comes first.
Czyli najpierw kup kota w worku, a potem sam za pomocą funkcji SMART sprawdź sobie ile TBW tutaj gwarantuje producent. Skoro tak bardzo nie chcą nam tego powiedzieć, tzn. że ten dysk to jedno wielkie naciągactwo. To jest istotny parametr produktu, więc klient musi mieć przedstawione konkretne ograniczenie w tym zakresie, a nie wodę. tą sprawą może spokojnie się zająć rzecznik praw konsumenta, aby parametr TBW musiał być podawany wprost, ale jak widać producenci TBW traktują jako powód do wstydu chyba.
za to np. na stronie (po francusku):
https://www.01net.com/actualites/crucial-annonce-son-premier-ssd-portable-usb-type-c-1789704.html
mamy: "Il bénéficie de 3 ans de garantie mais Crucial ne communique pas d'information sur la durée de vie (TBW)."
czyli w tłumaczeniu: "Posiada 3-letnią gwarancję, ale Crucial nie udziela informacji o wartości gwarantowengo zużycia (TBW).
Ta obudowa jest jak czołg, przy okazji nawet szybkie dyski wytrzymają bo ma termopada i dysk ma radiator.
Opisywany wynalazek to skok na kasę i tyle w tym temacie.
Do mojego Samsung 970 Pro nie ma startu!
3.42 GB/s Maximum Read Transfer Rate - 2.64 GB/s Maximum Write Transfer Rate.
A teraz śmiało wykasuj mój komentarz, bo dobrzy wy w tym jesteście!
Wiem z doświadczenia że w tu nie przyjmujecie żadnej krytyki.