Pierwsze układy 14 nm Intela w 2013 roku
Konkurencja nie stoi w miejscu
W kwietniu zadebiutowały procesory Intel Ivy Bridge, a więc pierwsze układy produkowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym. Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel, poinformował, że koncern przygotowuje się już do produkcji w procesie 14 nm na waflach krzemowych o średnicy 18 cali.
Pod koniec przyszłego roku fabryki D1X Fab w Oregonie, Fab 42 w Arizonie oraz Fab 24 w Irlandii mają rozpocząć produkcję pierwszych konstrukcji w nowym procesie technologicznym – będą to proste układy SoC (System-on-a-chip) P1272 i CPU P1273. Na 2015 rok i kolejne lata planowane jest przejście na 10 nm, 7 nm i w końcu 5 nm.
Rattner zapowiedział, że prawo Moore'a (zakładające podwajanie liczby tranzystorów w mikroprocesorach co 24 miesiące) obowiązywać będzie przez kolejne dziesięć lat.
Warto również wspomnieć, iż koncerny Samsung i TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company's) mają przejść na produkcję w 20 nm w przyszłym roku. Pierwszy z nich pracuje już jednak nad wdrożeniem 14-nanometrowego procesu technologicznego.
Źródło: DigiTimes, Sweclockers
Komentarze
59Czyli 20nm ma grubość 85 atomów krzemu.
To już mogli by nie podawać w nanometrach a w atomach :)
Ciekawe przy ilu atomach nie będzie dało się już fizycznie zbudować półprzewodnika.