Mogłoby się wydawać, że Intel i 14-nanometrowe procesory to niekończąca się opowieść. Okazuje się, że to już przeszłość – stara technologia powoli odchodzi do lamusa i zastępuje ją nowsza, 10-nanometrowa litografia.
Jak pewnie część z Was pamięta, Intel początkowo miał ogromne problemy z wdrożeniem nowego procesu technologicznego – wprawdzie pierwsze procesory w 10-nanometrach pojawiły się w 2018 roku, ale większość układów i tak była wytwarzana w 14-nanometrowej litografii (ciągle usprawnianej). Producent jednak wyszedł z kryzysu i pochwalił się nowymi osiągnięciami.
Intel przestawia linie produkcyjne – u niebieskich króluje 10 nm
Podczas ostatniego sprawozdania finansowego, Pat Gelsinger pochwalił się najnowszymi osiągnięciami w produkcji procesorów – fabryki Intela wytwarzają już więcej 10-nanometrowych wafli krzemowych niż 14-nanometrowych, a koszt ich produkcji jest o 45% niższy względem statystyk z roku ubiegłego. Co ważne, z biegiem czasu produkcja 10-nanometrowych półprzewodników ma być jeszcze większa.
W ramach programu IDM 2.0 nasza sieć fabryk wytwarza więcej wafli 10-nanometrowych niż 14-nanometrowych. W miarę wzrostu wolumenu 10-nanometrowego, ekonomia poprawia się, koszt wafla jest o 45% niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym, a w przyszłości będzie ich więcej.
Zwiększenie mocy produkcyjnych na pewno jest ważnym kamieniem milowym w strategii „niebieskich”. Pewne obawy może jednak budzić to, że szef Intela nie ujawnił szczegółów na temat uzysku 10-nanometrowych procesorów (większa produkcja wafli nie musi pokrywać się z większą produkcją sprawnych procesorów).
Nadchodzi era 10-nanometrowych procesorów
Bądź co bądź, ujawnione informacje dobrze wróżą na przyszłość i zwiastują zwiększenie produkcji nowych generacji procesorów – w 10-nanometrowej litografii już teraz wytwarzane są mobilne układy Core 11. generacji (Tiger Lake-U/-H) i serwerowe Xeon Scalable 3. generacji (Ice Lake-SP).
Oczywiście to dopiero początek planów producenta! Niedługo mają do nich dołączyć też mobilne i desktopowe procesory Core 12. generacji (Alder Lake-M/-S), a także układy graficzne z generacji Xe HP i HPC. Z biegiem czasu 10-nanometrowa litografia (i kolejne, niższe) powinna wyprzeć starą, legendarną „czternastkę”.
Źródło: Seeking Alpha
Komentarze
45Jak ma być konkurencja i niskie ceny to jedyny sposób.
Jak oni chcą konkurować z Apple M1 i AMD to by już teraz musieli wchodzić z 7 nm i zapowiedzią 5 nm najpóźniej do drugiej połowy 2023
gdyby to faktycznie było porównywalne to intel od kilku lat by nie był w stanie dorównać amd, a jednak ich procesory oferują podobną wydajność pomimo przepaści w nm
TSMC 10nm: 52,5
TSMC N7: 91
TSMC N5: 171
TSMC N3: 290
Intel 14 nm 37,5
Intel 10nm: 101
Intel 7nn: 200-250
https://www.dobreprogramy.pl/intel-wprowadza-zmiany-maja-mu-pomoc-w-staniu-sie-liderem-branzy,6665695525251872a
Tyle, że to jest porównanie 10nm z 10nm.