Moduł + program na iPhone i Androida
Jak mawiają mądrzy i doświadczeni starsi ludzie - potrzeba jest matką wynalazków. Doskonale sprawdziło się to w przypadku Andy'ego Rawsona z RobHopeless Worhshop.
Andy, jako właściciel ponad 100letniego domu, który coraz trudniej było mu prawidłowo ogrzać w czasie zimy. Nieszczelnościami uciekało ciepło, a rachunki rosły coraz bardziej. Pomyślał on o zastosowaniu kamery termowizyjnej, która wykazałaby miejsca, gdzie upływ energii cieplnej jest największy i można by uszczelnić je tynkiem lub inną metodą. Niestety nikt w okolicy nie dysponował takim urządzeniem, a zakup wiązałby się ze znacznym wydatkiem od 2 000 do 10 000 $.
Niczym pomysłowy Dobromir wpadł on na pomysł, by wykorzystać kamery wbudowane w smartfony i dołożyć mały moduł oraz napisać odpowiednie oprogramowanie analizujące to, co są one w stanie „zobaczyć”.
Do tego typu zastosowań nie trzeba wysokiej rozdzielczości czy precyzji, dzięki czemu po podziale ekranu na kilkadziesiąt pól można całkiem sprawnie odczytać sygnatury cieplne obiektów będących w zasięgu kamery. Moduł i oprogramowanie do iPhone'ów jest już gotowe, a lada dzień będzie dostępne do smartfonów z Androidem.
Za aplikację wraz z modułem trzeba będzie zapłacić równowartość 150 dolarów USA.
Więcej o nietypowych projektach i wynalazkach:
- Klawiatura Smartype z wbudowanym ekranem LCD
- Idealna soczewka z metamateriału - bez wad optycznych i płaska jak kartka papieru
- Pamięć DNA przechowa exabajty danych przez miliardy lat
- O połowę mniejsze pliki wideo przy tej samej jakości dzięki kodekowi H.265
- Lądowanie Curiosity widziane z orbity - gdzie szukać zdjęć zrobionych przez łazik?
- Mapa Internetu: niezwykły projekt prezentujący relacje pomiędzy 350 tys. stron WWW
Źródło: instructables, engadget
Komentarze
32Wiadomość jest błędna, gdyż aby otrzymać taką funkcjonalność autor skonstruował specjalny moduł termowizyjny, który wraz z oprogramowaniem sprzedaje za 150 dolarów.
Jak ktoś zamierza wybudować dom o minimalnym zapotrzebowaniu energetycznym tak aby np. za 100m2 nie płacić więcej za ogrzewanie niż 600-700PLN / rocznie to chyba mu się opłaci wydać drugie tyle na taki sprzęcik dla siebie na własność.
http://www.termobudowa.pl/cennik_termowizji.html