• benchmark.pl
  • RTV
  • Koniec abonamentu RTV. Politycy mają kolejny pomysł na nową opłatę
RTV

Koniec abonamentu RTV. Politycy mają kolejny pomysł na nową opłatę

przeczytasz w 2 min.

Dyskusje na temat zastąpienia abonamentu RTV nową opłatą na media publiczne nabierają tempa. Niektórzy politycy są zdania, że finansowanie mediów publicznych powinno być powiązane z podatkiem PIT.

Od miesięcy posłowie wydają się zgodni co do jednego – abonament RTV w obecnym kształcie nie ma sensu. Trwają już prace nad projektem ustawy o nowym sposobie finansowania mediów publicznych, ale nadal brakuje jednomyślności odnośnie tego, w jaki sposób pobierać nową daninę.

Co zamiast abonamentu RTV?

Pojawiały się już propozycje wprowadzenia opłaty, która byłaby doliczana do rachunku za prąd oraz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa (kwota miałaby być zależna od wysokości PKB). Są jednak również pomysły, aby abonament RTV zastąpić opłatą powiązaną z podatkiem PIT i CIT. Jej wysokość miałaby wynosić od 8 do 10 zł miesięcznie, ale niewykluczone, że obowiązywałaby nie na gospodarstwo domowe, ale każdą dorosłą osobę.

"Na razie nie wiadomo, czy to ma być formuła na zasadzie powiązania z podatkiem PIT w przedziale między 8, a 10 złotych, czy też bezpośrednio finansowanie z budżetu państwa, albo mix, bo takie pomysły też są. Możliwe jest bowiem częściowe powiązanie opłaty do PIT i CIT, a częściowe z budżetu. Czekamy teraz na to, co przedstawi ministerstwo, bo obecnie trwają wyliczenia" – powiedział w rozmowie z „Gazetą Prawną” poseł Piotr Adamowicz z KO.

„Gazeta Prawna” jednocześnie zwraca jednak uwagę na opinię Juliusza Brauna. Były prezes TVP jest zdania, że tego typu propozycję będzie niezwykle trudno przeforsować ze względów formalnych.

"To by było strasznie skomplikowane. Każdy by musiał w PIT wpisywać wiek, niepełnosprawność, bo z tym związane są zwolnienia. A to narusza zasady RODO, mówiąc w skrócie, a po drugie, tak skomplikowana operacja za nic by się nie opłaciła" – uważa Juliusz Braun optujący za finansowaniem mediów publicznych z budżetu państwa.

Nowa opłata musi cechować się lepszą ściągalnością

Nie tylko niektórzy politycy, ale również eksperci mówią wprost, że zastąpienie abonamentu RTV nową opłatą ma główny cel. Chodzi o wprowadzenie takich przepisów, które zapewnią znacznie lepszą ściągalność opłat. Z ujawnianych danych wynika, że abonament RTV opłaca tylko 1/3 osób, na których ciąży taki obowiązek.

W tym miejscu warto dodać, że jednocześnie nie ma planów poszerzenia listy osób zwolnionych z uiszczania daniny na media publiczne. Wiadomo to dzięki odpowiedzi na interpelację, jaką do Ministerstwa Kultury skierowała niedawno poseł Joanna Mucha. Dokładną listę takich osób przedstawialiśmy w innej naszej publikacji.

Źródło: gazetaprawna, zdjęcie otwarcia: unsplash

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    KENJI512
    10
    Nie ma czegoś takiego, jak koniec haraczu pobieranego przez nieudolny rząd... co najwyżej inny, większy haracz...
    • avatar
      Yamaraj6
      7
      W tym roku to chyba 30 artykuł o tej tematyce. Ileż można...
      • avatar
        wojtek_pl
        6
        A nie można w ogóle zlikwidować tych opłat? Jeżeli nie można zlikwidować tej partyjnej propagandy, to powinna być finansowana w całości z budżetu partii, która nią kieruje i tyle. Po co owijać w bawełnę?
        • avatar
          wojtek_pl
          5
          I nadal pytanie, dlaczego ktoś kto nie ogląda telewizji i nie ma telewizora ma płacić jakiekolwiek składki na propagandę ?
          • avatar
            Marek1981
            2
            Może niemiecki rząd w Polsce uda się o pieniądz do berlina?? Propaganda znacznie gorsza od poprzedników i chcą za to pieniądze.
            Abonament powinien być dobrowolny
            • avatar
              PIRAT_PL
              2
              Na mój chłopski rozum co za problem zakodować kanały z naziemnej i brać za nią opłatę jak inne stacje telewizyjne i jest po problemie. Nie ma problemów ze ściąganiem "obowiązkowej" opłaty itp. Bo bez podpisania jakiejkolwiek umowy i uiszczenia opłaty nikt nie będzie miał do takowej dostępu.... a no tak przecież bardzo mało ludzi by opłacało taki abonament z racji że nie korzystają z kanałów TV naziemnej wcale i wtedy wszystkie kanały TV naziemnej musiałyby być ratowane z budżetu państwa jak Poczta Polska bo by po prostu upadły. A jak będą takowe stacje fundowane z budżetu to i wiadomo góra będzie mogła sobie w premiach co nie co wyprowadzić do swojej kieszeni ;)
              • avatar
                bbkr_pl
                1
                "Juliusz Braun optujący za finansowaniem mediów publicznych z budżetu państwa." - Prosze nazywajmy ich po imieniu. Zwykla czerwona pijawa, ktora chce sie usadowic wygodnie na strumieniu pieniedzy podatnikow. Swiniom sie koryto ze stalym doplywem zarcia marzy.

                Zlikwidowac/zakodowac! Nie rozumiem czemu mialbym doplacac do tego reliktu komunizmu jakim jest telewizja panstwowa.
                • avatar
                  GejzerJara
                  1
                  przecież to jest zamiana siekierki na kijek. w TVP powinny zostać jedynie 2, może do 4rech kanałów i na tym KONIEC. budżet taką ilość kanałów spokojnie uciągnie.

                  z kolei tzw. "misja tvp", zależy co to ma być. jak działalność artystyczna, niech to będzie współfinansowane przez ministerstwo kultury. TVP nie musi produkować kiepskich seriali.

                  dodam że władze PL od lat się powołują choćby na rozwiązania w Wielkiej Brytanii, bo tam też jest abonament. tyle że:
                  1. Składasz oświadczenie że nie korzystasz z tv publicznej, bo abonament dotyczy opłaty za tv publiczną a nie za posiadanie odbiornika
                  2. Tam za to że masz abonament, masz w tym pakiecie dosyć powolny, ale Internet. Dla większości by wystarczył.

                  A u nas tylko drą i drą, i zaglądają przez szybę dostawczaka czy tam jest radio. chory opresyjny kraj.
                  • avatar
                    xxx.514
                    0
                    A wystarczy wprowadzić na rynek państwowe dekodery sygnału. I odbierać będzie ten, kto chce i płacić ten, kto faktycznie tego wymaga.
                    • avatar
                      Michał Starzyk
                      -1
                      Po co abonament jak rząd likwiduje telewizję i radio.
                      • avatar
                        Naruto1
                        0
                        "Każdy by musiał w PIT wpisywać wiek, niepełnosprawność, bo z tym związane są zwolnienia. A to narusza zasady RODO"

                        Wiek jest zawarty w PESELu, w PIT/0 jest ulga rehabilitacyjna związana z niepełnosprawnością, więc kto korzysta z ulgi z automatu informuje o byciu osobą niepełnosprawną lub uprawnionym do ulgi opiekunem takiej osoby, przy czym przy kwocie innej niż ta za samochód od razu widać, że korzystający jest niepełnosprawny. Poza tym ulgi w tym przypadku łatwo przyznać "z automatu" przez powiązanie systemu podatkowego z innymi. Nie żebym był zwolennikiem tego rozwiązania ale problem dla fanów wypełniania papierowego PIT'a i zanoszenia "do okienka".