Kiedy w Polsce zaczęto wysyłać e-maile? Kiedy Facebook pokonał Naszą Klasę? Oto krótka historia komunikacji nad Wisłą
Jeszcze kilkanaście lat temu komunikacja wyglądała zupełnie inaczej. Potem rozpoczęła się lawina. Pamiętacie jeszcze Gadu-Gadu? Wolicie NK czy Facebooka? Przedstawiamy 5 narzędzi, które całkowicie odmienił sposoby komunikacji nad Wisłą. Sprawdź, czy wiesz skąd wzięły swój początek, od jak dawna możemy z nich korzystać i jakie funkcje miały ich pierwsze wersje.
E-maile
Pierwszy elektroniczny list wysłano w 1965 roku. Louiz Pouzin, Glend Shroeder i Pat Crisma wpadli na pomysł wymiany wiadomości między użytkownikami tego samego komputera. Aby można było skontaktować się z kimś w sieci musieliśmy czekać do 1971 roku. Wtedy też wymyślono znak małpy. W Polsce e-mail pojawił się dopiero w 1990 roku. Jego odbiorcą był Andrzej Smereczyński, a jego treść brzmiała: „Panie Andrzeju miło mi powitać pana z Kopenhagi pozdrowienia dla wszystkich w CIUW”. Początkowo, aby założyć elektroniczne konto pocztowe należało udać się do Centrum Informatycznego UW i wypełnić odpowiedni formularz, gdyż każdy z użytkowników musiał być zweryfikowany. Darmowe konta e-mail (1996) jako pierwsza w Polsce udostępniła firma Polbox.
SMS
Kolejną rewolucją było upowszechnienie się komórek. SMSy zaczęto wysyłać w 1992 roku, początkowo tylko w obrębie tej samej sieci. Głównie były do wiadomości od usługodawcy. Dopiero pod wpływem popularności usługi wśród nastolatków umożliwiono dwustrunną komunikację. Od 2012 roku notuje się coraz mniejszą liczbę wysyłanych wiadomości. Powoli system wypierająkomunikatory takiej jak WhatsApp, czy skrzynka wiadomości na Facebooku.
Gadu-Gadu
GG to legenda polskiego internetu. Chociaż dzisiaj lista kontaktów może przypominać cmentarzysko, to nie tak dawno temu było to podstawowe narzędzie komunikacji nad Wisłą. Gadu-Gadu pojawiło się dokładnie 15 sierpnia 2000 roku, po dodaniu nowych funkcji do istniejącego wcześniej programu SMS Express. Warto również przypomnieć, że Gadu Gadu było pierwszym komunikatorem na świecie, którego użyto na orbicie okołoziemskiej do publicznej dyskusji. Dzięki niemu w 2008 roku odbyła się rozmowa pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Skype
Nawet u szczytu popularności rodzime GG nie potrafiło odebrać Skype'owi palmy pierwszeństwa w kategorii darmowych rozmów telefonicznych i wideo wideo. Jego popularność w Polsce nie spadła do tej pory. Zgdodnie z danymi Megapanel PBI/Gemius w grudniu 2015 Skype znajdował się na pierwszym miejscu najczęściej uruchamianych programów na PC w Polsce. Komunikator w ciągu miesiąca został włączony przez 9,7 mln osób, a średni czas użytkowania wyniósł 61 h 35 min.
Facebook rozpoczął działalność 4 lutego 2004 roku. Nie od razu przyjął się w Polsce. Pierwszym serwisem społecznościowym, który u nas królował była Nasza Klasa. Mniej więcej od 2010 roku zagraniczny portal zaczął wypierać rodzimy i w chwili obecnej NK jest w wyraźnym odwrocie. Ważnym narzędziem okazał się Messenger w postaci aplikacji mobilnej, który udostępniono w 2011 roku, rozpoczynając konkurencję z klasycznymi SMSami. Jak podał na początku 2016 roku Facebook, z aplikacji pod koniec 2015 roku każdego miesiąca korzystało 800 milionów osób.
Źródło: SerwerSMS/dotpr
Komentarze
12