Procesory

Procesory Intel Haswell i Broadwell mają problemy z instrukcjami TSX

przeczytasz w 1 min.

Problem pojawia się w zastosowaniach serwerowych i dotyczy układów Haswell, Haswell-E/EP i Broadwell-Y.

Intel Haswell procesor rdzeń

Jedną z nowości w procesorach Intel Haswell jest zestaw instrukcji TSX (Transactional Synchronization Extensions), który przyspiesza obliczenia w niektórych z wielowątkowych aplikacji. Okazuje się, że funkcja ta nie działa jak powinna i może powodować problemy.

Problem zauważyli redaktorzy z serwisu Tech Report i David Kanter z Real World Technologies. Co ważne, ma on dotyczyć nie tylko modeli Haswell (w wersjach konsumenckich Celeron, Pentium i Core, a także serwerowych Xeon), ale też nadchodzących modeli Haswell-E/EP (konsumenckich Core i serwerowych Xeon), a także próbek inżynieryjnych kolejnej generacji Broadwell-Y (Core M). Warto również dodać, że z instrukcji TSX głównie korzystają specjalne aplikacje serwerowe, a więc domowi użytkownicy owych układów w zasadzie nie mają powodu do niepokoju.

Intel Haswell - poprawka Intela dla instrukcji TSX
Intel opublikował opis poprawki dla problemów z zestawem instrukcji TSX

Rzecznik Intela potwierdził doniesienia i zapowiedział, że jego firma pracuje nad rozwiązaniem problemu. Można zatem podejrzewać, że producenci płyt głównych udostępnią stosowne aktualizacje BIOS-u, które wyłączą zestaw instrukcji TSX. Co ważne, usterka nie powinna wpłynąć na termin premiery procesorów Core Haswell-E, Xeon Haswell-EP oraz Core M Broadwell-Y.

Źródło: Tech Report, Intel, TechPowerUp, Twitter

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Spichris
    8
    Wyobrażacie sobie taką sytuację iż kupujecie samochód z klimą a ona nie działa, idziecie do sprzedawcy a on na to że czasami wadliwie działała to ją wyłączyliśmy ? Ja też sobie nie wyobrażam a jednak takim gigantom jak Intel czy Nvidia udaje się takie auta z powodzeniem sprzedawać.
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      No to fajnie Intel zrobił, człowiek kupuje procesor czy jakiekolwiek inne urządzenie i chce mieć wszystko sprawne, a nie, że coś może działać, ale nie musi. Niesmak rośnie tym bardziej, że chcę kupić platformę na Haswell`u-E.
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        Intel mówił, że wypuszczą "microcode update", czyli to pójdzie z akutalizacją systemu operacyjnego (tak, system ma możliwość podmiany mikrokodu w procesorach i to jest standardowy sposób łatania bugów w procesorach).

        Swoją drogą przeglądałem te TSX i szczerze nie dziwię się, że spieprzyli pierwszą implementację. To diabelstwo jest bardziej złożone niż jakieś SSE czy AVX. Ciężko jest pokryć testami wszystkie możliwe przypadki.
        • avatar
          lysycoprobo
          -18
          nie czytałem tego bo mi sie nie chciało powiem wam jedno że niebawem zmieniam procka na i5 2500 ;)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Żaden warunek IBMa ale twarde amerykańskie prawo antymonopolowe i tyle.
            AMD wyrósł na licencji Intela, przeputał swoje osiągnięcia i od dłuższego czasu jest skrzętnie podtrzymywany przez tegoż Intela.
            Gdyby zabrakło AMD Intel zostałby podzielony na co najmniej dwie niezależne firmy a tego nie życzą sobie akcjonariusze.

            Co do poprawności procesorów i błędów w ich działaniu, nie ma możliwości przetestowania wszystkich funkcji procesora z każdym zestawem danych.
            Nic nie da dowolnie długi czas testów gdyż błędy zaszyte są w samej istocie funkcjonalności CPU i sprawdzić procesora czy nie zawiera żadnych błędów najzwyczajniej w świecie się nie da.
            Stany na wyjściach CPU zależą od przeszłych, teraźniejszych i przyszłych stanów na wejściach, ogrom możliwych kombinacji czyni bezsensownym próby uzyskania 100% pewności bezbłędności działania. Zatem należy pogodzić się że procesory działają statystycznie poprawnie w zadowalającym nas zakresie z wystarczającą dokładnością.
            Najlepszy nawet procesor nigdy poprawnie nie doda dwóch liczb mniejszych od najmniejszej możliwej dla danego procesora i to jest cecha nieusuwalna.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login