Firma Synology to młoda (założona w 2000 roku) spółka specjalizująca się w produkcji urządzeń pamięci masowej (NAS – Network Attached Storage). Firma dostarcza rozwiązania i usługi sprawdzające się zarówno w firmach, jak i w domach.
Na początku października ubiegłego roku Synology do swojej oferty wprowadziła USB Station 2 – serwer NAS przeznaczony głównie dla użytkowników domowych i do nie skomplikowanych zastosowań biznesowych.
Synology USB Station 2 jest to urządzenie, które umożliwia nam udostępnianie zawartości nośników danych, podłączanych (jeszcze) za pomocą USB 2.0. Możemy dzięki niemu stworzyć również centrum multimedialne oraz serwer druku (również skanowania i faksu). Dyski USB udostępniane są w trybie Plug-and-Play. Dużym plusem jest certyfikat DLNA, dzięki któremu jesteśmy pewni, że urządzenie będzie współpracować z innymi multimedialnymi zasobami naszej sieci domowej. Dzięki temu urządzeniu możemy również ściągać pliki z różnych serwisów przy wyłączonym komputerze.
USB Station 2
USB Station 2 |
Na początek zerknijmy na specyfikację techniczną:
- Częstotliwość procesora: 800 MHz
- Pamięć: 128MB DDR2
- Maksymalna pojemność HDD: 2x 3TB (zewnętrzne dyski)
- Interfejs zewnętrznego dysku twardego: 2 x port USB 2.0
- Port LAN Gigabit
- Wymiary (Wys. x Szer. x Gł.): 46mm X 122mm X 111mm
- Waga: 147g
- LAN: Gigabit
- Zużycie energii: 5W
- Temperatura pracy: od 5°C do 35°C
Front pudełka
Tył opakowania
Zawartość opakowania:
- Jednostka główna USB Station 2
- 2M RJ-45 LAN kabel
- Zasilacz
- Przewodnik szybkiej instalacji (w języku angielskim)
- Instalacyjny dysk CD
Zawartość zestawu
Instrukcja została umieszczona tylko na dysku CD. Jest bardzo obszerna (101 stron) i znajdziemy w niej wszystko. Każda funkcja/opcja/ustawienie jest dokładnie opisane.
Zawartość pudełka
Dodatkowo do zestawu możemy dokupić pilot w cenie około 180 zł (jak dla mnie cena dość wygórowana).
Pilot zdalnego sterowania
Urządzenie jest bardzo małe i zgrabne. Kolorystyka jest biało-szara, nawiązująca do logo firmy. Z przodu, na środku, zostały umieszczone trzy wskaźniki LED prezentujące stany: zasilania, dysków USB oraz sieci LAN. Poniżej znajdziemy namalowaną nazwę urządzenia.
1- Wskaźnik LED
Tabela stanów wskaźników LED
Rzeczywisty wygląd wskaźników LED
Na górze, w każdym rogu urządzenia, „wywiercono” małe otwory, prawdopodobnie do odprowadzania ciepła. Plastyk jest w kolorze szarym, a w centralnym miejscu zostało umieszczone logo firmy.
Górna część USB Station 2
Po prawej stronie na boku umiejscowiono niebieski przycisk „DISCONNECT USB DISK” służący do odłączania wszystkich urządzeń USB. Jego umieszczenie nie jest zbyt "szczęśliwe", można go przypadkowo przycisnąć, np. przy przytrzymywaniu urządzenia podczas podłączania kabli.
Przycisk DISCONNECT USB DISK
Z tyłu znajdziemy wszystkie porty tego urządzenia: 2 porty USB 2.0 (umieszczone zbyt blisko siebie), port LAN. Dość ubogo. Ilość portów USB możemy rozszerzać za pomocą hubów (maksymalnie do 4 portów USB). Znajdziemy tam też gniazdo zasilania oraz przycisk RESET (do przywracania domyślnych ustawień systemu).
2 - Porty USB; 3 - Przycisk RESET; 4 - Port LAN; 5 - Gniazdo zasilania
Rzeczywisty wygląd tyłu urządzenia
Jak widać rzeczywsity wygląd odbiega od zdjęć przygotowanych przez producenta.
Na spodzie, również koloru szarego, zamontowano cztery gumowe nóżki, które średnio uniemożliwiają przesuwanie się urządzenia. Naklejono tu również naklejkę z takimi informacjami jak: adres MAC, S/N. Możliwe jest zawieszenie tego serwera plików na ścianie – do dyspozycji mamy dwa otwory montażowe.
Spód USB Station 2
Urządzenie nie jest wyposażone w wentylator, co daje nam szansę na bardzo cichą pracę. I tak w rzeczywistości jest - prędzej usłyszymy dźwięki pochodzące od podłączonego do niego dysku niż tego NAS-a. Serwer praktycznie się nie grzeje. . Serwer praktycznie się nie grzeje.
Praca z serwerem |
Na początku należy podłączyć USB Station do routera, a następnie zainstalować program Synology Assistant. Za pomocą tego oprogramowania znajdujemy podłączony serwer, aby przejść do ekranu logowania.
Synology Assistant
Zarządzanie DiskStation odbywa się za pomocą aplikacji, opartej na www, DSM 3.0 (Disk Station Manager 3.0).
DSM 3.0
Po zalogowaniu jesteśmy przenoszeni do widoku pulpitu z paskiem zadań, gdzie jak to w normalny systemie operacyjnym umieszczamy skróty do często używanych aplikacji. Pulpit możemy modyfikować wg własnego gustu. Ustawienia programu DSM w panelu sterowania są podzielone na następujące kategorie:
- Dostępność plików i ustawienia: konfiguracja usługi udostępniania plików w systemie Win/Mac oraz przypisywanie uprawnień do aplikacji do kont użytkowników
- Usługi sieciowe: zarządzanie ustawieniami usług sieciowych i połączenia internetowego oraz edycja ich
- System: Edytowanie podstawowych ustawień USB Station
- Ustawiania aplikacji: włączanie usług wbudowanych aplikacji.
Panel sterowania
Aby mieć dostęp do plików w dowolnym miejscu i mieć możliwość nimi zarządzania (usuwanie, kopiowanie itp.), należy niestety zainstalować na każdym komputerze wspomniany już wcześniej program Assistant, a następnie zmapować napęd/dysk. Można również to wykonywać za pomocą DSM 3.0, ale jest to mniej wygodne.
Użytkownicy systemów Windows, Mac i Linux dzięki temu oprogramowaniu nie napotkają na żadne problemy.
Możemy się zapoznać z DSM 3.0, dzięki przygotowanemu DEMO tego narzędzia: demo.synology.com (dane do logowania: Konto: admin, Hasło: synology). Jest to DSM 3.1 wyposażone w więcej opcji, które nie występują w USB Station 2.
Funkcje serwera plików |
Głównym zadaniem tego urządzenia jest przechowywanie i udostępnianie plików w sieci. Przesyłanie plików może odbywać się przy użyciu protokołu FTP. Zarządzanie naszymi danymi odbywa się za pomocą aplikacji opartej na www „Przeglądarka plików”.
Przeglądarka plików
Dzięki aplikacji Download Station możemy pobierać pliki z Internetu na pamięci masowe podpięte do USB Station 2 przy użyciu protokołów BitTorrent, HTTP oraz eMule. Jeżeli posiadamy konta premium do RapidShare lub Megaupload, pliki z tych hostingów możemy pobierać non-stop. Mam nadzieję, że wraz z kolejnymi wersjami oprogramowania, będą dodawane nowe serwisy tego typu np. Hotfile itp.
Download Station
Do dyspozycji mamy również Download Redirector (aplikacja do zainstalowania w systemie operacyjnym), który udostępnia te same funkcje co Download Station.
Download Redirector
Na serwerze można udostępniać, w sieci LAN, drukarki podłączone za pomocą USB.
Dzięki DiskStation nasze pliki są bardziej zabezpieczone przed utratą. Do dyspozycji mamy aplikację Synology Data Replicator 3, która ułatwi nam stworzenie kopi zapasowej. Za pomocą tej aplikacji stworzymy kopie natychmiastową, synchronizujemy już utworzoną czy ustalimy harmonogram backup`u.
DATA Replicator 3
Centrum rozrywki |
Struktura sieci z USB Station
Prezentowanie urządzenie nie musi służyć nam tylko do pracy, ale również może być naszym centrum multimedialnym.
USB Station2 może nam służyć jako serwer multimediów DLNA. Urządzenia z certyfikatem DLNA z łatwością ze sobą się „integrują”. Bez przeszkód możemy wymieniać dane między telewizorem, telefonem czy komputerem, jeżeli wszystkie są wykonane zgodnie z tym standardem. Prezentowany serwer udostępnił pliki, które bezpośrednio można otworzyć/przeglądnąć na urządzeniu z DLNA. Jednym z minusów jest to, że za każdym razem po podłączeniu pamięci masowej, należy włączyć opcję "serwer multimediów", a indeksowanie trwa dość dłuższy czas (10-15 min w zależności od pojemności podłączonego dysku).
Kolejnym elementem centrum rozrywki jest aplikacja Audio Station, pozwalająca na dostęp do biblioteki muzycznej. Dzięki niej możemy przeglądać oraz odtwarzać utwory z serwerów multimedialnych z certyfikatem DLNA, a także słuchać radia internetowego. Tworzymy na niej play-listę (przy użyciu techniki „przeciągnij i upuść”) i już możemy rozkoszować się muzyką na każdym urządzeniu podłączonym do naszej sieci.
Audio Station
System DSM (oprogramowanie USB Station 2) może działać jako serwer iTunes w celu udostępniania multimediów w sieci. Wystarczy zainstalować program iTunes na komputerze. Po włączeniu usługi iTunes w systemie DSM program iTunes rozpozna stację DiskStation jako serwer iTunes.
Stacja Synology doskonale komunikuje się z konsolami Sony PS3 czy Xbox360. Za pomocą tych urządzeń można zarządzać zawartością multimedialną przechowywaną na DiskStation przy użyciu zestawu stereo i telewizora.
Testy transferów |
Na początku test transferu jaki został osiągnięty przy oglądaniu filmu na telewizorze SAMSUNG LE32B650. Telewizor został połączony z routerem za pomocą oryginalnego adaptera Wi-Fi (SAMSUNG WIS09ABGN). Próbką był film w formacie AVI o rozmiarze 700 MB.
Jak widać na zaprezentowanych wykresach, transfer nie powala, wręcz intryguje. Maksymalna prędkość wysyłania 1447 KB/s. Po upływie około 45 sekund średni transfer wysyłania spada poniżej 250 KB/s. Nie wpływa to na komfort oglądania filmu – jest płynnie odtwarzany. Nie było również problemów przy odtwarzaniu materiału FULL HD, transfery były odpowiednio większe.
Obciążenie procesora serwera, w czasie pierwszych 5 minut, sięgało do 90%. Po upływie tego czasu spadło do poniżej 20%.
W czasie odtwarzania całego filmu używane było 50-60% pamięci USB Station.
Kolejnym i zarówno ostatnim testem był transfer plików między komputerem a USB Station2. Za próbkę posłużył również ten sam plik. Transfer jak i czas był mierzony za pomocą programu Copy Handler.
Komputer był połączony z routerem w pierwszym przypadku za pomocą Wi-Fi, następnie kablem „skrętką” z wtykami RJ45.
Jak widać transfery przy Wi-Fi praktycznie nie zmieniły się, porównując je z tymi osiągniętymi przy testach na telewizorze. Natomiast już po podłączeniu kablem prędkości podskoczyły w górę, ale „szału” dalej nie ma (4,67 MB/s – odczyt, 4,27 MB/s – zapis).
Moim zdaniem piętą Achillesa całego testu był słaby router (TP LINK WR340G). Następnym ograniczeniem jest także dysk podłączony przez port USB 2.0, którego maksymalna szybkość wynosi 60 MB/s (rzeczywista to ok 30 MB/s) . Z testów wynika, że nie wystarczy kupić USB Station 2, aby cieszyć się maksymalnymi osiągami tego urządzenia – należy mieć wszystkie elementy sieci wysokiej jakości, aby osiągnąć dobre transfery.
Podsumowanie |
USB Station 2
USB Station 2 jest to urządzenie przydatne w domu i małych firmach. Jego cena nie jest niska w stosunku do możliwości, w dniu publikacji tekstu 359 zł. Urządzenie posiada sporo funkcji, które najważniejsze powyżej wymieniłem.
Dużym plusem tego urządzenia jest certyfikat DLNA, który umożliwia nam komunikację z urządzeniami posiadające ten certyfikat . Jego rozmiary są nie wielkie, więc na pewno znajdziemy dla niego odpowiednie miejsce.
Minusem jest nieprzemyślane umieszczenie przycisku „Disconnect USB Disk”, gdyż jest duże prawdopodobieństwo przypadkowego przyciśnięcia go. Kolejnym jest niewielka odległość między portami USB, co może utrudnić podłączenia dwóch urządzeń.
Z pewnością USB Station 2 sprawdzi się jako centrum rozrywki w domu. Jeżeli chodzi zaś o małe firmy to wg mnie lepszym wyborem będzie standardowy NAS z wewnętrznym dyskiem.
SYNOLOGY USB STATION 2 | ||
Plusy:
|
Komentarze
6Wszystko dokładnie opisane :)
Jak odemnie to łapka w górę ;)
Pytanie czy miałeś styczność z pierwszą rewizją tego urządzenia ? bo u mnie leży i się kurzy :D :D