Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

LGA 1366 to wciąż najwydajniejsza platforma Intela, ale ma już swoje lata. Pierwsze procesory Core i7 dla tej podstawki zostały przedstawione w listopadzie 2008 roku. Jeszcze w tym roku zostanie ona zastąpiona przez LGA 2011. Najnowsza platforma średniego segmentu, czyli Sandy Bridge (1155), mocno zagroziła pozycji 1366, bo okazała się niezwykle wydajna. Dodatkowo okazało się, że procesory Sandy Bridge znakomicie sprawdzają się w grach - często nieco lepiej niż procesory oparte na mikroarchitekturze Nehalem.

Czy zakup komputera dla graczy opartego na 1366 jest opłacalny? To dobre pytanie, ponieważ Intel wprowadzając na rynek Sandy Bridge wprowadził zarazem naprawdę mocną konkurencję dla podstawki 1366. Nie przypominamy sobie, aby kiedykolwiekj platforma ze średniego segmentu zagroziła wydajnościowo platformie stojącej na szczycie hierarchi - oczywiście zakładając użycie czterordzeniowych procesorów. LGA 1366 wciąż jest jedyną platformą, na której można używać sześciordzeniowych procesorów Intela.

Gigabyte G1.Assassin - załadowana i niebezpieczna ;-)

Core i7-2600K (najszybszy model Sandy Bridge) jest procesorem nieco szybszym od Core i7 960 (Nehalem). Kosztuje niewiele więcej, a jest stworzony w niższym procesie produkcyjnym i oferuje kilka nowinek, których na próżno szukać u jego starszego brata. Sandy sprawdza się też niesamowicie w grach, ale ta platforma nie jest bez wad.

Zaletami platformy 1366 jest bezproblemowe podkręcanie za pomocą BCLK oraz dwukrotnie większa liczba linii PCI Express (32 w stosunku do 16). Oczywiście, ma to znaczenie jedynie w przypadku potężnych konfiguracji. Jeszcze w tym roku czeka nas premiera następcy 1366, czyli high-endowej podstawki 2011. Już w tym momencie ceny procesorów dla podstawki 1366 nie są tak ekstremalne jak kiedyś (nie licząc topowych modeli Gulftown), a po premierze podstawki 2011 powinny jeszcze bardziej się obniżyć.

Na zaprezentowanym sprzecie możemy stworzyć niemal dowolną konfigurację, włączając w to multi-GPU (od dwóch do czterech kart graficznych). W  gruncie rzeczy głębszy sens użycia takich płyt głównych jest widoczny dopiero w konfiguracjach z wieloma kartami graficznymi i przy użyciu potężnych rozdzielczości na wielu monitorach naraz. Jeśli zechcemy skorzystać z dobrodziejstw takich technologii jak Eyefinity (AMD), czy 2D/3D Vision Surround (NVIDIA), wtedy ujrzymy zalety możliwości wykorzystania 32 linii PCI Express.

Komu można polecić takie płyty? Równie dobrze można spytać komu można polecić Ferrari. Jeśli kwestie finansowe nie spędzają ci snu z powiek i zawsze chciałeś mieć odjechaną płytę główną, nic nie stoi na przeszkodzie aby sobie taką sprawić. Jeśli mielibyśmy wskazać na jedną z dwóch zaprezentowanych płyt, nasz wybór padłby na Asusa. Oba produkty są oferowane w zbliżonych cenach, świetnie nadają się do OC, mają znakomite układy dźwiękowe i oddzielny procesor do zarządzania połączeniami sieciowymi (NPU), co powinno ucieszyć wszystkich miłośników pojedynków on-line. Wyposażenie Rampage III jest jednak bogatsze (choćby o Wi-Fi i Bluetooth 3.0).

Platforma 1366 wciąż dzierży miano najwydajniejszej na rynku. Jeśli zamierzasz używać komputera także do poważniejszej pracy, która wymaga bardzo wydajnego procesora, możesz sprawić sobie sześciordzeniowego Gulftowna. Sandy Bridge nie zapewni ci takiej mocy obliczeniowej.

Z punktu widzenia świadomego użytkownika, który starannie dobiera podzespoły do swojego komputera, zwracając szczególną uwagę na stosunek ceny do wydajności, takie płyty główne są jednak nieopłacalne. Na dodatek na rynku znajdują się już produkty oparte na nowszych rozwiązaniach technologicznych (1155), które świetnie sprawdzą się w postaci platformy do gier.

 Asus Rampage III Black Edition
 plusy:
bogate wyposażenie
SATA III i USB 3.0
znakomity dźwięk i szybkie połączenia sieciowe (2 x LAN)
Wi-Fi + Bluetooth 3.0
punkty pomiarowe napięć
wyświetlacz diagnostyczny
dobre możliwości OC
 minusy:
relacja ceny do możliwości
Orientacyjna cena: ok. 1650 zł
 

 

 Gigabyte G1.Assassin
 plusy:
magazynek! ;-)
bogate wyposażenie
SATA III i USB 3.0
znakomity dźwięk i szybkie połączenia sieciowe
dołączony do płyty przedni panel z Power eSATA i USB 3.0
dobre możliwości OC
 minusy:
relacja ceny do możliwości
Orientacyjna cena: ok. 1600 zł
 

  

Polecamy:  

Green PC - komputer oszczędny i wydajnyIntel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznychIntel Sandy Bridge - chipset P67 vs H67

 

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Sirek
    1
    W takich porównaniach przydaloby sie wsadzic plytke z nizszego(duzo) segmentu cenowego, tak dla odniesienia czy jest warta te 400-500 zł wiecej : )
    • avatar
      0
      Do redakcji trafiły dwie płyty dla graczy firm Asus i Gigabyte oparte na podstawce 1336 - literówka 1366
      • avatar
        Lightning
        0
        Obie płyty są znakomite, ale od premiery Sandy Bridge już nie opłaca się w nie inwestować. Właśnie testy z LGA 1155 by się przydały.
        • avatar
          SoundsGreat
          0
          16 faz zasilania... Dobry prąd.
          • avatar
            Lightning
            0
            Jeśli już redakcja ma możliwość testowania płyt służących do SLI/CF to może warto by sprawdzić u którego producenta 3 way SLI/CF radzi sobie lepiej - wystarczyłoby przetestować takie karty jak np. GTX 460 oraz Radeon 6850 i już byłoby bardzo ciekawie.
            • avatar
              Warmonger
              0
              Fajne, bo fajne... ale 1600 złotych za płytę? Na co, po co? Jestem w stanie zrozumieć zakup konfiguracji z dwoma gniazdami procesora, ale nie widzę sensu w wydawaniu takich pieniędzy na mobo, które jednak nie spowoduje dużego wzrostu wydajności systemu.
              • avatar
                mortin123
                0
                Droga zabawka ale mi się podoba zainteresowało mnie podkręcanie ciekłym azotem można było by to przybliżyć bardzo ciekawy temat tak sadze;p
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Wielu mówi, że ASUS lepszy. Inni, że GIGABYTE. A wydajność w tym teście ta sama :)

                  Piękny sprzęt. Za 2 lata będzie po 500zł na allegro, to się pomyśli :)
                  • avatar
                    Stork
                    0
                    Przy asusie w tabelce jest napisane - "4x PCIe 2.0 x16 (x16/x16, x16/x8/x8," to wkoncu 4 czy 5 portow PCI-E?
                    • avatar
                      0
                      Aha, jeszcze jedno inteligentne pytanie - czy pod ASUSa wejdzie ROG Xpander?
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Zrobilibyście jakieś testy płyt dla buldożerka bo nie wiem jaką wybrać :)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Fajnie ogólnie ale jaki jest sens mierzenia wydajności w grach na podstawie innej płyty? Wyniki są identyczne, jeśli już to podkręcanie.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Dlaczego w plusach ASUSA nie ma Thunderbolt'a ?? Jak dla mnie to duży krok w przyszłość :)
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Płyty powyżej 1k, skierowane są dla ENTUZJASTÓW, a nie dla szeregu ludzi którzy tutaj narzekają: przez to są przystosowane do maksymalnego obciążenia (pobór mocy), są znacznie lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniem, mają wyższej jakości komponenty, przez co ciężej je zajechać. Znaczy to też tyle ze dłużej nam posłużą.

                              Kiedyś jak przesiadałem się na socket 775, stwierdziłem podobnie jak wszyscy że po co przepłacać kiedy płyty na P35 mają taką samą wydajność, nieważne czy kosztują 300zł czy 750zł. Miałem ABita IP35 i szybko przesiadłem się na DFi Lanparty a skończyłem na ASUS Ramapge Extreme. Sorki ale tanie płyty są dobre tylko żeby złożyć kompa i nic nie ruszać(a przynajmniej nie za często). Ciekawy jestem panowie ile z was tu opisujących że nie warto inwestować miał płytę główna high end. Chcesz mieć frajdę z prawdziwego OC tylko highend niestety. Rzadko się zdarzają naprawdę dobre konstrukcję middle end. Nie podkręcasz, grzebane w BIOSe cie nie bawi w takim razie, możesz nawet kupić coś najtańszego i pleć bzdur

                              Szczęśliwy posiadacz EVGA Classified E759 Limited Edition.
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Jak będziecie testować nowy chipset zwróćcie uwagę na takie aspekty jak:

                                - czy można włączyć tylko integrę
                                - czy można włączyć tylko dedykowaną kartę
                                - jak w praktyce zachowuje się autoprzełączanie, czy stwarza problemy, czy można samemu określić co i jak ma się uruchamiać (tak na wszelki wypadek)
                                - ile traci się klatek w konfigu integra + dedyk vs dedyk przy dużym obciążeniu, po przecież w tandemie wyjściem są porty integry, więc jakieś spadki powinny być
                                - jak wygląda kwestia energii integra + dedyk pracująca na przełączaniu przy słabym obciążeniu, w jakim trybie ten dedyk pracuje i ile bierze W < całkowicie go wyłącza?
                                - czy odtwarzaniem Full HD na inegrze działa płynnie
                                - co do odtwarzania, jak wygląda sprawa odtwarzania filmów 23.796 fps przez integrę, kiedy występuje ta dodatkowa klatka tak rozdmuchana w sieci (czy na zwykłym monitorze tego uświadczymy czy potrzeba jakiegoś zestawu typu tv/projektor z jakimiś specjalnymi ustawieniami)

                                To tyle, czekam na ten chipset ze względu na integrę i podkręcanie, mocna karta mi niepotrzebna, ale też chciałem mieć możliwość dokupienia grafiki jeśli wystąpi taka konieczność
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Jeżeli mam być szczery to na mojej Eclipse SLI, mój i7 920 radzi sobie wyśmienicie. Maksymalne, stabilne OC jakie uzyskałem na powietrzu to 4.44GHz (24/7 u mnie to 4.26GHz). natomiast na WC 5.2GHz więc nie widzę sensu zakupu powyższych płyt. Chociaż z drugiej strony przyznam, że poluję na G1. Assassin, ale tylko i wyłącznie z powodu wyglądu, ponieważ płyty wyglądają kozacko :)
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    jakim cudem Asus zapewnia że Rampage III Black Edition obsługuje do 48gb pamięci ram jak procesory 1366 mogą obsłużyć tylko do 24?

                                    Witaj!

                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                    Połącz konto już teraz.

                                    Zaloguj przez 1Login