Oprogramowanie

PowerPoint 2007: stwórz dobrą prezentację!

przeczytasz w 2 min.
Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor:GrzegorzKubera

Poznaj najważniejsze elementy dobrze zaprojektowanej, zajmującej prezentacji, a potem dowiedz się jak przeprowadzić ją przed publicznością. Za pomocą aplikacji z pakietu biurowego Microsoft Office 200

Poznaj najważniejsze elementy dobrze zaprojektowanej, zajmującej prezentacji, a potem dowiedz się jak przeprowadzić ją przed publicznością. Za pomocą aplikacji z pakietu biurowego Microsoft Office 2007 uda ci się stworzyć stylowy i przejrzysty dokument. Co więcej, niniejszy artykuł jest nie tylko dla studentów czy nauczycieli, ale także dla osób pracujących w branży IT, które muszą czasami przedstawić szerszej widowni nowy produkt lub rozwiązanie swojej firmy.

Zaczniemy od tego, jak zaplanować swoją prezentację. Następnie postaram się wyjaśnić, na czym powinien polegać cel i jak winna wyglądać dobrze przygotowana, a później przekazana wiadomość w takim dokumencie.

Do stworzenia planu i późniejszego pokazu slajdów wykorzystamy program Microsoft PowerPoint 2007. Jest to bardzo dobra i zarazem niezwykle popularna aplikacja, dlatego zdecydowałem się z niej skorzystać. Oczywiście prezentacje możesz wykonywać także przy pomocy innych narzędzi (w tym darmowych, np. OpenOffice). Osobiście jednak skupię się na PowerPoincie.

Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem, handlowcem, czy też prezesem wielkiego koncernu, poniższe porady pomogą ci stworzyć prezentację zarówno interesującą dla swoich słuchaczy/odbiorców, jak i taką, która przekazuje w prosty sposób poszczególne wiadomości.


Od czego zacząć?

Zaczynasz od przygotowania planu, albo przynajmniej centralnego-punktu, czyli głównego celu swojej prezentacji. Musisz wiedzieć co ma przekazywać, co ma być w niej najważniejsze, a co jest na tyle nieistotne, że można to pominąć. W tym miejscu nie musisz nawet włączać komputera (i nawet warto tego nie robić!), a co dopiero uruchamiać PowerPointa. Weź do ręki kartkę i długopis, i sporządź stosowny plan. Na pewno jest choć jedna informacja, która po prostu musi być przekazana - to cel całego dokumentu, główny powód jego powstania. Zacznij więc od określenia tego celu.

Jeśli jesteś handlowcem, celem będzie prawdopodobnie zaprezentowanie swojego produktu/rozwiązania potencjalnemu klientowi. Będziesz musiał opracować dokument, którego zawartość będą stanowić przede wszystkim korzyści wynikające z używania tego produktu. Tak więc końcowa reakcja osoby, która zapozna się z prezentacją, powinna być taka, że będzie ona wyrażać chęć kupna przedstawionej przez ciebie rzeczy.

Biznesman natomiast będzie chciał przedstawić świetny pomysł spółce kapitałowej. Tutaj końcową reakcją będzie zrozumienie korzyści, jakie pojawią się po zainwestowaniu w projekt - klient będzie przekonany, że twoja propozycja przyniesie mu po pewnym czasie duży zysk. Dlatego wszystko co powiesz i umieścisz w prezentacji musi wspierać jej główny cel. Oznacza to więc, że na wszystko inne nie powinno być ani odrobiny miejsca!

Bardzo ważne jest też, aby twoja prezentacja była w pełni zrozumiała dla osób, które ją poznają. Musisz więc rozważyć, co już teraz wiedzą twoi słuchacze, a co powinny dopiero poznać - to właśnie wyjaśnisz im za pomocą swojej pracy. Postaraj się także opisać swoją publiczność. Na kartce z planem warto, choćby na odwrocie, dopisać jedno-dwa zdania na temat odbiorców.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login