Sobota 27 marca, godzina 20:30 - to czas dla naszej planety. Piszemy o akcji "Godzina dla Ziemi" oraz przedstawiamy własne porady na oszczędzanie energii, dzięki którym zaoszczędzisz też pieniądze. Pr
Co to jest "Godzina dla Ziemi"? To największa na świecie akcja społeczna na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych, zainicjowana przez organizację ekologiczną WWF. Miliony osób na całym globie zgasi światło na jedną godzinę. Ma to symbolizować przeciwstawienie się jednemu z największych zagrożeń dla naszej planety i apelować o konkretne działania na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
W 2009 roku światła gaszono w 25 strefach czasowych, 88 krajach i co najmniej 3943 miejscowościach. Wyłączone zostały iluminacje prawie 1000 słynnych budynków. W ciemnościach pogrążyły się m.in. Piramidy w Gizie, Wieża Eiffela, Stadion Olimpijski w Pekinie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio, Big Ben w Londynie, Empire State Building w Nowym Jorku, Akropol, Koloseum, Góra Stołowa w Kapsztadzie, Golden Gate Bridge w San Francisco, Kopuła św. Piotra w Watykanie, Łuk Triumfalny w Paryżu, Opera w Sidney, Wieże Petronas w Kuala Lumpur, Las Vegas Strip, CN Tower Toronto, Burj Dubai (najwyższy na świecie budynek), Tapei 101 (jeden z najwyższych na świecie budynków), Stadion Millenium w Cardiff, London Eye, Wodospad Niagara w Kanadzie, Budynek Gaudiego w Barcelonie, Merlion w Singapurze, Łuk Stadionu Wembley w Londynie, Sears Tower w Chicago, Zamek w Edynburgu i wiele innych.
Osoby chcące przyłączyć się do akcji mogą to zrobić bez trudu. Wystarczy wyłączyć światło w sobotę 27 marca o godz. 20:30. Jeśli nie chcesz być animowany, możesz się również zarejestrować na witrynie WWF.
Celem "Godziny dla Ziemi" WWF jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać największemu wyzwaniu naszych czasów - zmianom klimatu.
W tym roku "Godzina dla Ziemi" WWF ma szczególne znaczenie, gdyż - wbrew oczekiwaniom opinii społecznej - w grudniu ubiegłego roku w Kopenhadze nie doszło do podpisania konkretnego i silnego międzynarodowego porozumienia na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i powstrzymania niebezpiecznych, wywołanych przez człowieka zmian klimatu. Kolejna szansa na zawarcie takiego porozumienia nastąpi podczas spotkania ONZ w czerwcu 2010 roku w Bonn.
My także zdecydowaliśmy się przyłączyć do akcji. Wspólnie przygotowaliśmy szereg informacji i porad, dzięki którym każdy z was będzie mógł oszczędzać energię - nie tylko przez godzinę, ale i cały czas. Dzięki temu nie tylko zadbacie o Ziemię, ale i własne kieszenie, ponieważ w ciągu roku można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy.