Płyta główna Z390 AORUS Master to topowy model z chipsetem Z390 firmy Gigabyte. Entuzjaści i chętni do podkręcania nowych procesorów Intela z pewnością mogą na nią rzucić okiem!
- najnowszy chipset Z390,; - 12-fazowa sekcja zasilania (2x8-pin),; - wbudowana osłona tylnego panelu i backplate,; - obsługa RAM 4133 MHz,; - trzy porty M.2 Gen3 x4 z radiatorami,; - Wi-Fi Intel CNVI 802.11ac 2x2 Wave 2 (do 1.73 Gb/s) i Bluetooth 5,; - doskonałej jakości audio (ALC1220 i ESS SABRE 9118 DAC),; - 5 portów USB 3.1 Gen 2 w tym jeden typu C i możliwość wyprowadzenia na przód obudowy,; - zawansowane podświetlenie RGB Fusion,; - USB Turbo Charger (do szybkiego ładowania urządzeń przenośnych).
Minusy- wysoka cena
Powiedzmy sobie od razu, że sam chipset Z390 wielu nowości w płytach głównych nie wprowadza. To nieco usprawniona wersja chipsetu ze wsparciem dla USB 3.1 i opcjonalnym Wi-Fi. ALE - same płyty są lepiej dostowane do obsługi nowych ośmiordzeniowych procesorów Intela Coffee Lake czyli Core i7 9700K (8C/8T) i Core i9 9900K (8C/16T).
Wcześniejsze plotki o tym, że nowe procki będą działać wyłącznie na chipsecie Z390 na szczęście nie znalazły potwierdzenia i posiadacze modeli Z370 będą musieli tylko zaktualizować BIOS. Z390 jest więc opcją dla entuzjastów, a cała reszta świetnie poradzi sobie na wcześniejszych modelach.
Premiera procesorów Intela jeszcze jest przed nami, więc dziś przyjrzyjmy się co na start przygotowała nam firma Gigabyte. Zerknijmy na początek jak zmienia się nazewnictwo i pozycjonowanie płyt tego producenta.
Do redakcji trafiła topowa (w sprzedaży nie ma jeszcze modeli Extreme) płyta Z390 AORUS Master - czyli świetnie wyposażony (i drogi) model dla entuzjastów zainteresowanych OC.
GIGABYTE Z390 AORUS Master - dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?
- najnowszy chipset Z390
- 12-fazowa sekcja zasilania (2x8-pin)
- obsługa RAM 4133 MHz
- trzy porty M.2 Gen3 x4 z radiatorami
- Wi-Fi Intel CNVI 802.11ac 2x2 Wave 2 (do 1.73 Gb/s) i Bluetooth 5
- doskonałej jakości audio (ALC1220 i ESS SABRE 9118 DAC)
- 5 portów USB 3.1 Gen 2 w tym jeden typu C i możliwość wyprowadzenia na przód obudowy
Płyty Gigabyte Z390 - porównanie specyfikacji
Co ma AORUS Master, czego nie mają inni? Z samej specyfikacji nie wynika wiele. Przede wszystkim jest tu audio ulepszone o DAC. Z pomniejszych rzeczy pozostawiono do użytku osiem gniazdek wentylatorów / pompek chłodzenia wodnego, czy osiem wbudowanych czujników temperatury (w tym jeden przy GPU) i dwa zewnętrzne czujniki.
Oczywiście mamy tu potężną, dwunastofazową sekcję zasilania i dwa 8-pinowe gniazdka. Z tego rozwiązania na pewno będą się cieszyć osoby podkręcające procesory Core serii 9xxx.
Są tu trzy wzmocnione sloty PCI Express x16. Pomiędzy nimi skromnie przycupnęły trzy sloty PCIe x1. Nie sposób nie zauważyć trzech slotów M.2, a raczej radiatorów które je pokrywają.
Do obsługi nośników SATA mamy sześć gniazdek - staje się to właściwie standardem. Próba wprowadzenia SATA Express okazała się całkowicie nieudana i nikt za tym rozwiązaniem tęsknić nie będzie.
Po lewej stronie tylnego panelu mamy dwa przyciski (resetowanie CMOS i Power), dwa wyjścia antenty Wi-Fi, cztery porty USB 2.0 (czarne), dwa porty USB 3.0 (żółte - z obsługą USB DAC), jeden port HDMI, cztery porty USB 3.1 (czerwone i typu C), gigabitowe gniazdko LAN (układ Intela) ze wsparcią cFosSpeed i na koniec pięć pozłacanych gniazdek mini-jack i optyczne wyjście S/PDIF.
Gigabyte UEFI BIOS
Większych zmian w wyglądzie UEFI BIOS nie uświadczymy. We wczesnej wersji BIOS nie było nawet profilów OC do nowych procesorów Intela - zapewne z tego względu, że nie miały one jeszcze swojej premiery. Oczywiście do tematu podkręcania Core i7 9700K i i9 9900K powrócimy... jeszcze w tym miesiącu.