Porównanie: czas uruchamiania laptopa i wydajności systemu z Windows 7 i Windows 8
Wyniki testów okazały się dość zaskakujące. Mimo wielu zastrzeżeń konkretne dane świadczą o tym, że Microsoft wykonał solidną pracę.
Podobnie jak w przypadku prezentacji wcześniejszych systemów również wraz z pojawieniem się Windows 8 najwięcej emocji wzbudziło pytanie o wydajność komputerów pracujących pod jego kontrolą. Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie laptopa, bowiem Windows 8 ma przede wszystkim stać się propozycją dla osób korzystających z wielu urządzeń mobilnych.
Do testów wybraliśmy model Toshiba Satellite P875-10T. Jest to model przeznaczony przede wszystkim do pracy i z tego tytułu wyposażono go w 4-rdzeniowy procesor Inlet Core i7-3610CM pracujący z zegarem 2,30 GHz. Zainstalowano w nim pamięć 10 GB, dwa dyski twarde typu MQ01ABD100 o pojemności 1 GB każdy oraz wyposażono w system Windows 7 64-bit. Za wyświetlanie grafiki służą dwa układy. Jeden to Inlet HD Graphics 4000, a drugi, to układ NVIDIA GeForce GT 630M. Dzięki technologii Nvidia Optimus karta Nvidii włączana jest tylko wtedy gdy wymaga tego używana aplikacja. Obraz wyświetlany jest na 17,3-calowym ekranie TFT TruBrite HD+ z podświetleniem LED o proporcjach 16:9.
Do porównania wydajności Windows 8 postanowiliśmy wykorzystać Windows 7 oraz kilka testów syntetycznych i kilka gier, a także porównaliśmy czas uruchamiania się laptopa pod kontrolą obu systemów. Na końcu do testów wydajności w grach skorzystaliśmy z gier World of Tanks, Wiedźmin 2 oraz Sniper Elite v.2.
Kompatybilność Windows 8
Przed rozpoczęciem testów sprawdziliśmy na ile Windows 8 jest kompatybilny z wcześniejszymi wersjami systemu. Wykorzystaliśmy do tego profesjonalne programy używane do edycji grafiki wektorowej rastrowej oraz do montażu filmów. Zdecydowaliśmy się na instalację programów oferowanych przez firmę Corel bowiem obejmują one szerokie spektrum zastosowań. CorelDRAW to najpopularniejszy chyba program do grafiki wektorowej. Wraz z nim otrzymujemy też program Corel Photo-Paint do edycji zdjęć i wszelkich rysunków rastrowych. Dołożyliśmy jeszcze do tego program Corel Painter 12. Służy on też do tworzenia rysunków rastrowych ale stosowany jest bardzo popularny wśród plastyków bowiem pozwala na symulację wielu różnorakich narzędzi malarskich,pędzli, ołówków, piórek, mazaków itp. Program VideoStudio X5 Pro to bardzo wygodny i mocno rozbudowany program do montażu filmów. Okazało się, że zarówno w Windows 7 jak i w Windows 8 programy działały bez zarzutu i nie sprawiały żadnych problemów. Mając otwarte ich okna trudne byłoby ocenić z jakim systemem akurat działa laptop.
Uruchamianie laptopa
mniej=lepiej
Uruchamianie | 17 52 |
Windows 8 Windows 7 |
Zacznijmy od podstawowego testu czyli czasu uruchamiania laptopa. Tak jak już wcześniej wykonywane testy na komputerze stacjonarnym tak i teraz Windows 8 okazał się nie do pobicia. Uruchamiał się bowiem 3 razy szybciej niż pod kontrolą Windows 7 i zajmowało mu to około 20 sekund. Najkrótszy czas jaki udało nam się uzyskać to 17 sekund, podczas gdy Windows 7 najkrótsze uruchamianie Windows 7 trwało 52 sekundy. Pomiar wykonywaliśmy przy tym do momentu, w którym już faktycznie można było zacząć wykonywać jakieś operacje na plikach. Dostęp do interfejsu Metro był bowiem możliwy około 2 sekundy wcześniej.