Ile danych tak naprawdę mogą zapisać dyski SSD? Sprawdzamy to na przykładzie modeli OCZ ARC 100 240 GB.
kompatybilny z cieńszymi laptopami i Ultrabookami (6,7 mm grubości), niezła wydajność w testach zapisu mniejszych próbek, niska cena…
Minusy…choć mogłaby być jeszcze niższa, słaba wydajność w testach odczytu większych próbek
*Aktualizacja: Trzeci dysk uległ uszkodzeniu, a zatem test dobiegł końca. Przygotowaliśmy podsumowanie z wnioskami - więcej informacji na stronie 13 artykułu.
Podczas wyboru dysku SSD interesuje nas pojemność, wydajność i oczywiście cena. To jednak nie wszystko, bo świadomi konsumenci coraz częściej zwracają uwagę też na żywotność nośnika – w końcu kości pamięci mają ograniczoną wytrzymałość i po pewnym czasie odmówią współpracy, a bezpieczeństwo naszych danych też jest bardzo istotne. No właśnie, czy parametr wytrzymałości nośników jest dla nas tak interesujący, jakoby mogło się to wydawać?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy przyjrzeć się wytrzymałości nośników półprzewodnikowych. Producenci posługują się tutaj parametrem TBW (Total Bytes Written), który określa limit danych, jaki można zapisać na nośniku, ale… do momentu utraty gwarancji. Czasami też można spotkać się ze skrótem DWPD (Disk Write per Day), a więc krotnością pojemności dysku, jaką można codziennie zapisać również do momentu utraty gwarancji. Jak się okazuje, obydwa parametry najczęściej mają niewiele wspólnego z prawdziwą wytrzymałością dysków półprzewodnikowych.
Wytrzymałość poszczególnych typów kości pamięci NAND (źródło: Anobit)
Powszechnie stosowane kości pamięci MLC NAND wytrzymują 3000 – 10 000 cykli programowania i kasowania (w przypadku mniej popularnych kości TLC NAND wytrzymałość jest trochę niższa, natomiast w przypadku SLC NAND znacznie wyższa). Oprócz tego stosowane są rozmaite techniki, które mają na celu wydłużenie żywotności kości pamięci. Gdy przeliczymy obydwie wartości, wyjdzie na to, że współczynnik TBW/DWPD często jest zaniżany i dysk powinien charakteryzować się znacznie większą wytrzymałością. W takim razie na jaką wytrzymałość dysków tak naprawdę możemy liczyć? Postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce.
Na kolejnych stronach przedstawimy dokładną procedurę testową i wyniki wytrzymałości dysków – z uwagi na czasochłonną metodologię, będą one zamieszczane w formie aktualizacji artykułu.