W naszej platformie testowej płyta nie robiła absolutnie żadnych problemów - zarówno wydajność, jak i pobór mocy jest w normie.
Płyta wyposażona jest w we wszystkie nowoczesne dobrodziejstwa - USB 3.1 Gen 2 (typu A i C), dwa gniazdka M.2 czy obsługę Intel Optane. Graczom przypadnie do gustu udoskonalone audio z wzmacniaczem słuchawkowym i automatycznym wykrywaniem impedencji, LAN Intela z oprogramowaniem cFosSpeed (priorytezacja ruchu sieciowego dla gier), a miłośnikom modyfikacji podświetlenie RGB Fusion z opcją rozbudowy. No i jest Wi-Fi ac (Wave2) w standardzie, jupi!
Ograniczenia
H370 to nie Z370 i ograniczenia muszą być. Pamięci RAM puścimy maksymalnie na 2666 MHz. Podkręcanie CPU również jest ograniczone - co najwyżej możemy ustawić maksymalny mnożnik (zależny od modelu procesora) na wszystkich rdzeniach procesora.
Nie zainstalujemy tu również żadnych innych procesorów niż 8-ma generacja Core - po prawdzie ostatnio się ona powiększyła i wynosi 15 modeli. No i oczywiście możemy sięgnąć po słabsze modele jak Pentium G5600, G5500, G5500T, G5400, G5400T, G5400T, Celeron G4920, Celeron G4900, czy w końcu Celeron G4900T. W końcu jest z czego wybierać.
Drugi slot PCIe x16 jest ograniczony przepustowością x4, a drugi slot M.2 przepustowością x2. Nie puścimy tu wszystkiego "pełną parą", ale tylko w przypadku wykorzystania dwóch kart graficznych, czy też dajmy na to, dwóch szybkich dysków NVMe. W takim wypadku lepiej sięgnąć po Z370.
Podsumowanie
Gdybym miał składać komputer z procesorem Coffee Lake, która miałaby być podstawą platformy gracza, a nie byłbym zainteresowany OC - to generalnie wszystkie tutaj jest.
Inną kwestią jest cena - owszem to efektowna i fajnie wyposażona płyta, ale tańsze chipsety miały oznaczać również niższe ceny. Tymczasem za podobną kwotę (ponad 500 zł) możemy dostać na przykład Gigabyte Z370 AORUS Gaming K3 - może nie tak dopieszczoną i bez Wi-Fi, ale z lepszym chipsetem. Co wybrać - to już zależy od indywidualnych potrzeb. Producent w swojej ofercie ma również tańszą wersję tej płyty, pozbawionej Wi-Fi.
Ocena końcowa - Gigabyte H370 AORUS Gaming 3 WiFi
- obsługa procesorów Core 8-mej generacji
- ładny wygląd
- szybkie WiFi ac Wave 2 w standardzie
- 2 sloty PCIe x16 (wzmocnione)
- 4 sloty PCIe x1
- dwa gniazdka M.2 (jedno z radiatorem)
- 2 porty UBS 3.1 Gen2 na tylnym panelu
- możliwość wyprowadzenia trzeciego portu USB 3.1 Gen2 na przód obudowy
- ulepszone audio
- obsługa 2-way/Quad CrossFire
- podświetlenie RGB Fusion
- brak znaczących - ograniczenia chipsetu H370
Komentarze
5Z drugiej strony nie brakuje amatorów zestawów z milionem ledów, gamingowych akcesoriów za setki złotych którzy do zestawów z 8700 pakują Ram 2666, albo nawet 2400, bo kto by się takimi pierdołami przejmował. Dla nich będzie jak znalazł.
BTW co to jest "ulepszone audio"?