Płyty główne

Gigabyte H370 AORUS Gaming 3 - czy warto?

przeczytasz w 2 min.

W naszej platformie testowej płyta nie robiła absolutnie żadnych problemów - zarówno wydajność, jak i pobór mocy jest w normie.

Płyta wyposażona jest w we wszystkie nowoczesne dobrodziejstwa - USB 3.1 Gen 2 (typu A i C), dwa gniazdka M.2 czy obsługę Intel Optane. Graczom przypadnie do gustu udoskonalone audio z wzmacniaczem słuchawkowym i automatycznym wykrywaniem impedencji, LAN Intela z oprogramowaniem cFosSpeed (priorytezacja ruchu sieciowego dla gier), a miłośnikom modyfikacji podświetlenie RGB Fusion z opcją rozbudowy. No i jest Wi-Fi ac (Wave2) w standardzie, jupi!

Ograniczenia

H370 to nie Z370 i ograniczenia muszą być. Pamięci RAM puścimy maksymalnie na 2666 MHz. Podkręcanie CPU również jest ograniczone - co najwyżej możemy ustawić maksymalny mnożnik (zależny od modelu procesora) na wszystkich rdzeniach procesora.

Nie zainstalujemy tu również żadnych innych procesorów niż 8-ma generacja Core - po prawdzie ostatnio się ona powiększyła i wynosi 15 modeli. No i oczywiście możemy sięgnąć po słabsze modele jak Pentium G5600, G5500, G5500T, G5400, G5400T, G5400T, Celeron G4920, Celeron G4900, czy w końcu Celeron G4900T. W końcu jest z czego wybierać.

Drugi slot PCIe x16 jest ograniczony przepustowością x4, a drugi slot M.2 przepustowością x2. Nie puścimy tu wszystkiego "pełną parą", ale tylko w przypadku wykorzystania dwóch kart graficznych, czy też dajmy na to, dwóch szybkich dysków NVMe. W takim wypadku lepiej sięgnąć po Z370.

Podsumowanie

Gdybym miał składać komputer z procesorem Coffee Lake, która miałaby być podstawą platformy gracza, a nie byłbym zainteresowany OC - to generalnie wszystkie tutaj jest.

Inną kwestią jest cena - owszem to efektowna i fajnie wyposażona płyta, ale tańsze chipsety miały oznaczać również niższe ceny. Tymczasem za podobną kwotę (ponad 500 zł) możemy dostać na przykład Gigabyte Z370 AORUS Gaming K3 - może nie tak dopieszczoną i bez Wi-Fi, ale z lepszym chipsetem. Co wybrać - to już zależy od indywidualnych potrzeb. Producent w swojej ofercie ma również tańszą wersję tej płyty, pozbawionej Wi-Fi.

Ocena końcowa - Gigabyte H370 AORUS Gaming 3 WiFi

  • obsługa procesorów Core 8-mej generacji
  • ładny wygląd
  • szybkie WiFi ac Wave 2 w standardzie
  • 2 sloty PCIe x16 (wzmocnione)
  • 4 sloty PCIe x1
  • dwa gniazdka M.2 (jedno z radiatorem)
  • 2 porty UBS 3.1 Gen2 na tylnym panelu
  • możliwość wyprowadzenia trzeciego portu USB 3.1 Gen2 na przód obudowy
  • ulepszone audio
  • obsługa 2-way/Quad CrossFire
  • podświetlenie RGB Fusion
  • brak znaczących - ograniczenia chipsetu H370

dobry produkt benchmark.pl

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    6
    Musiałbym upaść na głowę żeby kupić płytę za ponad 500zł, która nie daje możliwości OC.
    • avatar
      wojciechu15
      0
      Co tu dużo mówić - cena adekwatna do wyposażenia, jednak kompletnie nieadekwatna do h370. W tej samej cenie można dostać biedniejsze z370, a niewiele drożej porządną płytę z możliwościami OC. Wystarczy wspomnieć, że asrock extreme4 z całkiem dobrą sekcją zasilania jest raptem 70 złotych droższa.

      Z drugiej strony nie brakuje amatorów zestawów z milionem ledów, gamingowych akcesoriów za setki złotych którzy do zestawów z 8700 pakują Ram 2666, albo nawet 2400, bo kto by się takimi pierdołami przejmował. Dla nich będzie jak znalazł.
      • avatar
        marcadir
        0
        Faktycznie tańsza wersja 570 zł na starcie... nie mogę doczekać się najtańszej wersji okrojonej ze wszystkiego pewnie w cenie 400 zł.
        • avatar
          zeniu
          -1
          To za tyle mają być "tanie płyty do Coffee Lake"? No to Ryzeny jeszcze długo będą niezagrożone.
          BTW co to jest "ulepszone audio"?

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login