Koncern AMD ujawnił szczegółowe informacje dotyczące ośmio- i dwunastordzeniowych, serwerowych procesorów Opteron.
Jak widać firma nie zwalania tempa, a jej inżynierowie pracują w pocie czoła aby przygotować kolejną porcję nowych produktów i tym samym stawić czoła konkurencyjnym, serwerowym produktom Intela.
Już w marcu 2010 roku, firma AMD udostępni w sprzedaży detalicznej nowe serwerowe procesory oparte o architekturę "Magny-Cours". To właśnie na niej oparte zostaną 8- i 12-rdzeniowe procesory z serii Opteron 6000. Układy ośmiordzeniowe będą pracowały z częstotliwościami (zależnie od modelu) od 1.8 do 2.4 GHz, jeśli zaś chodzi o procesory dwunastordzeniowe, to będą one pracowały z zegarami od 1.9 do 2.2 GHz. Chipy pojawią się w dwóch wersjach, energooszczędnej (HE), oraz charakteryzującej się zwiększoną wydajnością (SE).
Zapowiadane procesory zostaną wyprodukowane w 45 nm procesie technologicznym, co jest z pewnością dużym zaskoczeniem, gdyż współczynnik TDP najszybszych modeli ma wynosić 140 W. To dosyć dużo jak na zwykłe desktopowe procesory wyposażone w 2-4 rdzenie, ale już w przypadku serwerowych dwunastordzeniowców jest to nie lada wyczyn.
Układ oparty o architekturę Magny-Cours
Wraz z nowymi procesorami, AMD wyda również nowe gniazdo "G34", przeznaczone dla 12-rdzeniowych układów (możliwe również zamontowanie 6- i 8-rdzeniowych), zawierające 1944 piny. Bez obaw, posiadacze starszych podstawek, bez problemów zamontują w nich 8-rdzeniowe układy. Nowy typ gniazda został stworzony głównie z myślą o 12-rdzeniowych jednostkach.
Warto dodać, iż w 2011 roku koncern ma zamiar wydać 16-rdzeniowe procesory Opteron, które tym razem zostaną oparte na architekturze "Interlagos".
Jak sądzicie, czy wyposażone w dwa razy więcej rdzeni procesory AMD, zdołają zatrzymać marcową ofensywę Intela na rynku układów serwerowych? Jak by nie patrzeć, najbliższa wiosna zapowiada się dość ciekawie.
Stacja robocza AMD, wyposażona w procesor Magny-Cours
Źródło: nordichardware guru3d
Masz swój ulubiony sprzęt, program lub grę? Zapraszamy do udziału w Plebiscycie Roku 2010. Zgłoś swój Produkt Roku 2010! |
Komentarze
44NIE
Żeby nie wyszło potem tak jak z Intelami (tymi np. co ich po dwa dwurdzeniowe lutowali do jednej podstawki) - niby np. dwa 4-rdzeniowe Xeony, a nie ma różnicy w wydajności między 4 a 8 wątków. A obok na klastrze z dwuprockowymi węzłami posprzęganymi InfiniBandem ten sam program skaluje się na luzie do 32, a na 128 procków jeszcze widać przyspieszenie.
A po jakiemu to?!
Dobre i do aplikacji 1 watkowych wtedy i do aplikacji rownoleglych.
A tak ogólnie ciekawe kiedy coś tego typu wyjdzie do desktopów...
I bardzo ładnie AMD postąpił - "posiadacze starszych podstawek, bez problemów zamontują w nich 8-rdzeniowe układy. Nowy socket został stworzony głównie z myślą dla 12-rdzeniowych jednostek".