ADATA prezentuje pierwsze pamięci DDR4 z chłodzeniem cieczą (i podświetleniem RGB LED)
Seria XPG Spectrix D80 powinna zainteresować entuzjastów, którzy oczekują od sprzętu nie tylko dobrej wydajności, ale też ciekawego wyglądu.
W ofercie firmy ADATA pojawiły się pamięci XPG Spectrix D80, które nie tylko oferują świetną wydajność, ale też wyróżniają się ciekawym wzornictwem – jest to zasługa innowacyjnego chłodzenia wodnego z podświetleniem RGB LED.
Nowa seria obejmuje konfiguracje 1-, 2- i 4-kanałowe o pojemności 8 – 64 GB. Póki co w ofercie producenta są dostępne moduły o taktowaniu 2400 – 3200 MHz, ale później mają do nich dołączyć jeszcze szybsze konfiguracje (nawet takie o taktowaniu 5000 MHz).
Specyfikacja specyfikacją, ale nowe pamięci przede wszystkim wyróżniają się chłodzeniem. Producent zastosował tutaj aluminiowy radiator, wspomagany przez chłodzenie cieczą (jest to ciecz o niskiej temperaturze wrzenia, dzięki czemu może lepiej odprowadzać ciepło).
Nie zapomniano też o odpowiednim wyglądzie modułów. Aluminiowy radiator został przyozdobiony podświetleniem RGB LED – do jego konfiguracji można wykorzystać autorską aplikację, która daje możliwość ustawienia różnych efektów świetlnych.
Specyfikacja pamięci ADATA XPG Spectrix D80
- typ: DDR4 DIMM
- pojemność zestawu: 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB
- pojemność modułu: 8 GB
- taktowanie: 2400 MHz, 2666 MHz, 2800 MHz, 3000 MHz, 3200 MHz
- opóźnienia: CL16, CL17
- napięcie zasilające: 1,2 V, 1,35 V
Informacje odnośnie sklepowej premiery (a tym bardziej cen) jeszcze nie zostały ujawnione. Można jednak podejrzewać, że seria XPG Spectrix D80 nie będzie należeć do najtańszych.
Źródło: ADATA
Komentarze
15Oraz niska temperatura wrzenia tej cieczy, nie pomoże w odprowadzaniu ciepła, a po prostu dodaje pojemności cieplnej, przez co dłużej się nagrzewają...
Ciecz o niskiej temp. wrzenia, owszem efektywnie dodaje pojemności cieplnej, ale:
* W zbiorniczku ciśnieniowym o stałej, małej objętości wiele się nie nawrze, bo ciśnienie rośnie szybko (pamiętam jak kiedyś podgrzewałem sobie *kropelkę* wody w zamkniętej butelce PET nad grzejnikiem ze spiralą ...). Owszem, część energii będzie zgromadzona "w ciśnieniu", ale nie jestem pewien, czy to jest coś, co bym chciał mieć pod biurkiem :)
* RAM to nie CPU, że im pobór mocy skacze o rząd wielkości pod obciążeniem a potem spada. Grzeją się w miarę równo i stale, więc efektywna pojemność cieplna ma znikome znaczenie, o ile nie podłączymy tego do antycznego 2.5-litrowego Zalman Reserator, czy cuś :-)