Pamięć RAM

ADATA prezentuje pierwsze pamięci DDR4 z chłodzeniem cieczą (i podświetleniem RGB LED)

przeczytasz w 1 min.

Seria XPG Spectrix D80 powinna zainteresować entuzjastów, którzy oczekują od sprzętu nie tylko dobrej wydajności, ale też ciekawego wyglądu.

W ofercie firmy ADATA pojawiły się pamięci XPG Spectrix D80, które nie tylko oferują świetną wydajność, ale też wyróżniają się ciekawym wzornictwem – jest to zasługa innowacyjnego chłodzenia wodnego z podświetleniem RGB LED.

Nowa seria obejmuje konfiguracje 1-, 2- i 4-kanałowe o pojemności 8 – 64 GB. Póki co w ofercie producenta są dostępne moduły o taktowaniu 2400 – 3200 MHz, ale później mają do nich dołączyć jeszcze szybsze konfiguracje (nawet takie o taktowaniu 5000 MHz).

Specyfikacja specyfikacją, ale nowe pamięci przede wszystkim wyróżniają się chłodzeniem. Producent zastosował tutaj aluminiowy radiator, wspomagany przez chłodzenie cieczą (jest to ciecz o niskiej temperaturze wrzenia, dzięki czemu może lepiej odprowadzać ciepło).

ADATA XPG Spectrix D80

Nie zapomniano też o odpowiednim wyglądzie modułów. Aluminiowy radiator został przyozdobiony podświetleniem RGB LED – do jego konfiguracji można wykorzystać autorską aplikację, która daje możliwość ustawienia różnych efektów świetlnych.

Specyfikacja pamięci ADATA XPG Spectrix D80

  • typ: DDR4 DIMM
  • pojemność zestawu: 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB
  • pojemność modułu: 8 GB
  • taktowanie: 2400 MHz, 2666 MHz, 2800 MHz, 3000 MHz, 3200 MHz
  • opóźnienia: CL16, CL17
  • napięcie zasilające: 1,2 V, 1,35 V

Informacje odnośnie sklepowej premiery (a tym bardziej cen) jeszcze nie zostały ujawnione. Można jednak podejrzewać, że seria XPG Spectrix D80 nie będzie należeć do najtańszych.

Źródło: ADATA

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kokosnh
    6
    trzeba zaznaczyć, że tego nie da się podpiąć pod WC...
    Oraz niska temperatura wrzenia tej cieczy, nie pomoże w odprowadzaniu ciepła, a po prostu dodaje pojemności cieplnej, przez co dłużej się nagrzewają...
    • avatar
      mesjan
      6
      Ze dwa lata temu pewien człowiek poprosił mnie bym wymienił mu kartę graficzną, oczywiści odpłatnie. Podczas wymiany poczęstował mnie browarem. Gdy wszystko zmontowałem i odpaliłem mu kompa zostało trochę czasu na dopicie tego piwka, więc on postanowił pokazać mi zapisany wcześniej film na youtubie z gameplayem gry dla której wymieniał kartę na lepszą. Odpala film, oglądamy i po chwili gość do mnie mówi z oczami jak 5 zł "od razu widać że lepsza grafika". Myślę że dla takich właśnie ludzi zrobili te Ramy.
      • avatar
        4
        Czy oni nie wiedzą że niebieskie LED chłodzą najlepiej ? Amatorzy ;)
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Produkt dla klientów klasy "fizyka jest taka okropecznie trudna, wolę kolorowe światełka" :-)

          Ciecz o niskiej temp. wrzenia, owszem efektywnie dodaje pojemności cieplnej, ale:
          * W zbiorniczku ciśnieniowym o stałej, małej objętości wiele się nie nawrze, bo ciśnienie rośnie szybko (pamiętam jak kiedyś podgrzewałem sobie *kropelkę* wody w zamkniętej butelce PET nad grzejnikiem ze spiralą ...). Owszem, część energii będzie zgromadzona "w ciśnieniu", ale nie jestem pewien, czy to jest coś, co bym chciał mieć pod biurkiem :)
          * RAM to nie CPU, że im pobór mocy skacze o rząd wielkości pod obciążeniem a potem spada. Grzeją się w miarę równo i stale, więc efektywna pojemność cieplna ma znikome znaczenie, o ile nie podłączymy tego do antycznego 2.5-litrowego Zalman Reserator, czy cuś :-)
          • avatar
            Zwis88
            1
            A serwują drinki z palemką i opowiadają dowcipy?
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              Zamiast zbudować jakiś plastikowy tunel jak na sekcję zasilania i dać wiatraczek za 1$ 40x40 mm to cudują z niewiadomi czym.
              • avatar
                Kiciulek
                0
                Może chodzi o to, by cały radiator działał trochę jak duży heat pipe... tylko czy faktycznie to coś wnosi...

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login