Naukowcy twierdzą, że nanodiamenty mogą sprawić, że litowo-jonowe akumulatory będą miały długą żywotność i nie będą eksplodowały.
Wybuchające akumulatory mogą odejść do przeszłości. Naukowcy z Drexel University odkryli sposób na rozwiązanie tego problemu. Bronią w walce z eksplozjami mają być nanodiamenty.
Zespół, któremu przewodzi dr Jurij Gogocij, odkrył, że dodanie nanodiamentów do elektrolitu skutecznie zapobiega tworzeniu się dendrytów, które są główną przyczyną przegrzewania się i eksplodowania akumulatorów litowo-jonowych, a więc typu stosowanego obecnie na szeroką skalę.
Akumulator litowo-jonowy jest złożony z dwóch elektrod (jednej wykonanej z węgla i drugiej z tlenków metali), pomiędzy którymi znajduje się elektrolit (w postaci soli litowych rozpuszczonych w mieszaninie organicznych rozpuszczalników).
Elektrolit umożliwia wymianę jonów, ale podczas tego procesu dochodzi do gromadzenia się osadów w elektrodzie. Z czasem mogą one prowadzić do przebicia warstwy pośredniej, a wtedy dochodzi do zwarcia, które niejednokrotnie kończy się eksplozją akumulatora.
Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest umieszczenie w katodzie metalu, ale to skraca żywotność akumulatora. Nanodiamenty tymczasem – jak się okazało – nie mają takiego negatywnego skutku, a jeszcze lepiej zapobiegają wybuchom. Teraz naukowcy pracują nad udoskonaleniem swojego rozwiązania.
Źródło: TechSpot. Foto: Drexel University & Tsinghua University
Komentarze
151] Lit = Metal [podstawy chemii z klasy 4]
2] Druga elektroda wcale nie musi składać się z Litu, bo może to być inny metal w przypadku innego rodzaju baterii, dlatego tak zostało to napisane na Wiki.
3] nazwa Litowo-jonowym odnosi się od elektrolitu który wypełnia baterię :) czyli [znowu cytat z wiki] "...złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników.".