Podstawka AM4 pozwoli uporządkować ofertę producenta - mają z niej korzystać zarówno nowe procesory CPU, jak i kolejna generacja układów APU.
Wydawanie procesorów pod różne podstawki ułatwia projektowane platformy i niestety wprowadza też zamieszanie wśród klientów (zwłaszcza tych mniej doświadczonych). W tym roku AMD planuje jednak wprowadzić gniazdo AM4, które będzie kompatybilne z wszystkimi nowymi procesorami dla komputerów stacjonarnych – rozwiązanie to powinno uporządkować ofertę producenta, bo obecnie znajdują się w niej układy pod trzy różne gniazda (AM1, FM2+ i AM3+).
Z nowej podstawki mają korzystać układy APU SoC z generacji „Bristol Ridge” oraz standardowe procesory CPU z generacji „Summit Ridge” (czyli modele bazujące na wyczekiwanej mikroarchitekturze Zen). Oprócz nowego gniazda powinniśmy się również spodziewać wsparcia dla pamięci DDR3 i DDR4, choć dużo w tej kwestii będzie zależeć już od konkretnego modelu płyty głównej.
Szczegóły odnośnie nowej podstawki jeszcze nie są znane. Można jednak podejrzewać, że nadal będziemy mieli do czynienia z gniazdem typu PGA (Pin Grid Array) i systemem mocowania chłodzenia wykorzystywanym w poprzednich konstrukcjach (koszyk). Procesory AMD „Bristol Ridge” i „Summit Ridge” mają zadebiutować w tym roku, ale konkretny termin jeszcze nie jest znany.
Źródło: AMD, inf. własna
Komentarze
471. nóżki zamiast kulek (w kwestii elektrycznej)
2. metal zamiast glutu (w kwestii termalnej)
3. sztywna konstrukcja nie podatna na wygięcie podczas montażu chłodzenia (w kwestii mechanicznej)
Faktycznie ktoś wyżej zauważył słusznie, że to gracze tak napychają $$ intelowi...
Mnie AMD wystarcza, gram okazyjnie w GTA V i 860K + R9 270X daje radę w wysokich ustawieniach full hd. A na co dzień mam tani sprzęt do pracy, prądu nie chla dużo, jakieś 20W więcej niż platforma intela. Mankamentem jest jedynie zmiana MOBO i pewnie DDR3 na DDR4 przy przesiadce, ale taka zmiana architektury wiąże się z konsekwencjami. Pewnie i tak wyjdzie taniej niż podobna platforma Intela... czas pokaże :) Bądźmy w dobrej myśli, bo wszystkim (poza intelem) przyniesie to korzyść :P
AMD zawsze miało mniej delikatne procki.
Niedawno montowałem nową I3, to ręce latały, jakie to gniazdo małe i ciasne. :D
jeszcze tylko kilkanaście stanów energetycznych napięcie w stresie max 1.20 v
i sukces murowany :)
trzymam kciuki :)
nowe uniwersalne gniazdko to świetny pomysł. mam nadzieję że w tym gniazdku przewidzieli miejsce na zewnętrzne "HBM like" :) bo inaczej znowu zmiana gniazdka czeka i kolejne odwlekanie.
chociaż czytając tego newsa miałem nadzieję, że to jest uniwersalne gniazdkona CPU / APU a nawet GPU. nieźle by było :) tak wiem. jak gpu to tylko z hbm, bo GDDR nie jest dostępne jako osobno montowane moduły. ciągle muszą się one kisić tuż obok GPU.