Procesory

AMD wraca na rynek serwerów - premiera procesorów Epyc 7000

przeczytasz w 2 min.

AMD planuje uszczknąć część udziałów rynku serwerowego, gdzie do tej pory dominował Intel. Plany są bardzo ambitne i… wbrew pozorom całkiem realne.

Procesory AMD Ryzen nieźle namieszały na rynku komputerów, ale to nie jeszcze koniec możliwości mikroarchitektury Zen. Na rynku właśnie zadebiutowały pierwsze układy z rodziny Epyc, a więc następcy modeli Opteron, którzy znajdą zastosowanie w serwerach i centrach danych. Czym producent planuje konkurować z modelami Intel Xeon?

Epyc to nowa marka procesorów, która do tej pory była znana pod nazwą kodową Naples. Modele te mają znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach – począwszy od analizy danych i wysokowydajnych obliczeń (HPC), przez wirtualizację, a skończywszy na uczeniu maszynowym. Producent ma zamiar przełamać status quo na rynku serwerowych procesorów, gdzie do tej pory dominowały jednostki Intel.

AMD Epyc 7000 - specyfikacja procesorów  AMD Epyc 7000 - specyfikacja procesorów

W ofercie producenta łącznie pojawiło się 12 układów z serii Epyc 7000 – 9 dla konfiguracji jednoprocesorowych oraz 3 dla konfiguracji dwuprocesorowych (z dopiskiem P). Porównanie specyfikacji poszczególnych modeli znajdziecie w tabelach powyżej (TDP jest zależne od szybkości kontrolera pamięci - DDR4-2400 lub 2666).

AMD Epyc 7000

Z technicznego punktu widzenia nadal mamy do czynienia z mikroarchitekturą Zen i 14-nanometrowym procesem technologicznym (Global Foundries). Do dyspozycji oddano nawet 32 rdzenie/64 wątki zgrupowane w 4 bloki, które połączono za pomocą magistrali Infinity Fabric, a także 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400/2666 oraz 128 linii transmisyjnych PCI-Express 3.0. Co istotne, procesory współpracują z podstawką Socket SP3 i kolejne modele również będą z nią kompatybilne.

AMD Epyc 7000

Konstrukcje 2-procesorowe również wykorzystują połączenie magistralą Infinity Fabric. Ponadto oferują one wsparcie dla 32 modułów pamięci DDR4 DIMM w trybie 16-kanałowym, co może się przełożyć nawet na 4 TB pamięci operacyjnej (!). Warto jednak zauważyć, że liczba linii PCI-Express 3.0 w tym przypadku się nie sumuje, więc taka konfiguracja również oferuje ich „tylko” 128.

AMD Epyc 7000

Na jaką wydajność możemy liczyć? Producent chwali się, że układy Epyc 7000 oferują 23 -70% przewagi względem cenowych odpowiedników z serii Xeon E5-2600 v4 (ze starej generacji Broadwell-EP/EX). Ponadto mogą one pochwalić się większą efektywnością energetyczną, co wpłynie również na mniejszy współczynnik TCO (Total Cost of Ownership - całkowity koszt posiadania).

AMD Epyc 7000

Już teraz wiadomo, że serwery z procesorami AMD Epyc 7000 będą dostępne w ofercie firm: ASUS, Dell, Gigabyte, Hewlett Packard Enterprise, Inventec, Lenovo, Sugon, Supermicro, Tyan i Wistron. Z kolei wykorzystaniem takich konstrukcji są zainteresowani główni gracze na rynku centrów danych: Baidu, Dropbox, Microsoft oraz 1&1.

Poniżej jeszcze zapis wczorajszej konferencji AMD, na której zaprezentowano procesory Epyc 7000.

Źródło: AMD, ComputerBase

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dudi4Fr
    12
    No to jeszcze ThreadRipper oraz Ryzen 3 i Intel będzie miał przekichane w każdym segmencie rynku CPU :)
    • avatar
      Michał 06
      1
      Jaki kombajn:)
      • avatar
        Tępiciel polaczków cebulaczków
        1
        EPIC FAIL
        • avatar
          hex3n
          0
          Szkoda że Joanna Kołaczkowska (1:13:25) zrobiła się taka poważna. Uwielbiałem ją za skecze w Kabarecie Hrabi :)
          • avatar
            sambaverde
            0
            ""TDP jest zależne od szybkości kontrolera pamięci""

            Czyli strach podkręcić pamięć :)
            • avatar
              Foxy the Pirate
              0
              Ciekawe.
              • avatar
                Foxy the Pirate
                0
                Ciekawe.
                • avatar
                  Foxy the Pirate
                  0
                  Usunął bym, jak bym mógł.
                  • avatar
                    Gatts-25
                    0
                    1S i 2S jest już AMD.Zaprezentowany został zestaw 1S EPYC z 6kartami graficznymi VEGA z mocą obliczeniową na poziomie 100TF i NIEBIESCY nie mają tu szans więc wiedzą ,że szybko muszę opracować nową rewizję 10nm ,że kolejne HEDT było chociaż parametrami zbliżone do tego.
                    Chociaż z drugiej strony wypuszczanie nowego HEDT to tylko z liniami PCI EX w wersji 4.0 zaś samo AMD będzie mogło stosować tą wersję do końca roku 2019 i pewnie wtedy pojawi się ZEN 3 z obsługą PCI EX w wersji 5.0.
                    • avatar
                      Gatts-25
                      0
                      Jakiś kolo dał wyniki SERWEROWEGO EPYCA 32c x2 z XEONEM PLATINUM 28c x 2 z SISOFT SANDRY i tak zacząłem sobie przeglądać bo słabo to wyglądało ale na koniec artykułu oraz pod koniec okazało się dlaczego ma takie rezultaty bo EPYC 64c pracował średnio na 1.61Ghz a jego rezultat 4872.28Mpix/s/GHz zaś XEON PLATYNA 3.47Ghz 1576.29Mpix/s/GHz więc po tym teście nawet jak użytkownik jego bawił się w skręcanie zegarów można wywnioskować ,że wydajność na WATT będzie miał nie porównywalną.
                      W jednym z testów BROADWELL 44c z zegarem 3.57Ghz ma 2540.77Mpix/s wynik a EPYC z 64c z zegarem 1.61Ghz ma 2523.84Mpix/s więc czekać na testy z wyższym zegarem.
                      • avatar
                        kampoz
                        -8
                        i tak sie nie dowisz co oznacza tutaj mobbyn bo myslisz ze to mobbing
                        • avatar
                          PiotrLenarczykAnonim
                          0
                          Ciekawe kiedy udostępnią na rynek autonomiczne GPU - w architekturze konsoli Sony? Nie znam się, bo tylko liczę drzewa, ale zgaduję, że takowe ze zintegrowanym 40GE znalazłoby kupca, o ile nie miałoby ceny dla rządowych specjalistów-muppetów wydających NiczyjeBoPaństwowe.

                          Witaj!

                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                          Połącz konto już teraz.

                          Zaloguj przez 1Login