AMD prezentuje FirePro S10000 - najwydajniejszy akcelerator do zastosowań profesjonalnych
5,91 TFLOPSa mocy obliczeniowej
AMD zaprezentowało kartę graficzną FirePro S10000, swoją najwydajniejszą konstrukcję do zastosowań profesjonalnych.
Pod koniec wakacji asortyment koncernu AMD wzbogacił się o profesjonalne akceleratory graficzne FirePro S7000 i S9000. Obydwa modele zostały wyposażone w rdzenie bazujące na architekturze Graphics Core Next i docelowo miały zastąpić karty z serii V. Teraz producent ten oficjalnie wprowadził do swojej oferty dwuprocesorowy model, który po raz pierwszy prezentowany był na czerwcowej konferencji AMD Fusion Developer Summit 2012.
Najnowszy przedstawiciel serii nosi oznaczenie FirePro S10000 i komunikuje się z komputerem za pomocą magistrali PCI-Express 3.0 x16. Na sporej płytce drukowanej umieszczono dwa rdzenie Tahiti Pro z 1792 procesorami strumieniowymi każdy oraz 6 GB (po 3 GB na każdy rdzeń) pamięci GDDR5 o 384-bitowej magistrali. Zastosowana pamięć obsługuje system kodowania korekcyjnego ECC.
Chłodzeniem karty zajmuje się 2-slotowy układ, który składa się z masywnego radiatora oraz trzech wentylatorów. Do dyspozycji oddano jedno wyjście DVI i cztery mini-DisplayPort. Warto również wspomnieć, iż do jej poprawnego działania wymagane jest podłączenie trzech 8-pinowych wtyczek dodatkowego zasilania, a maksymalny pobór mocy szacuje się na aż 375 W.
Akcelerator oferuje moc obliczeniową 5,91 TFLOPSa w przypadku pojedynczej precyzji i 1,48 TFLOPSa w przypadku podwójnej precyzji oraz przepustowość pamięci na poziomie 480 GB/s. Parametry te czynią S10000 najwydajniejszą kartą koncernu z Sunnyvale przeznaczoną do zastosowań profesjonalnych.
Producent chwali się, że jego karta oferuje zdecydowanie większą moc obliczeniową w stosunku do kart konkurencji (Nvidia Tesla K10 i Tesla M2090) – również w przypadku wydajności w podwójnej precyzji w przeliczeniu na wat pobieranej mocy.
Model ten może znaleźć zastosowanie w infrastrukturze wirtualnego pulpitu VDI (Virtualized Desktop Infrastructure), wysoko-wydajnościowych obliczeniach HPC (High Performance Computing) oraz komputerowym wspomaganiu projektowania CAD (Computer Aided Design). Karta uzyskała wsparcie producentów oprogramowania takich jak Adobe, ANSYS, Autodesk czy Dassault Systèmes Simulia i jest kompatybilna z rozwiązaniami Citrix XenServer, VMware ESXi/ESX, Microsoft RemoteFX.
Źródło: AMD
Komentarze
31