AMD FX-9370 i FX-9590: dokładna specyfikacja oraz wyniki wydajności procesorów
Nowe modele najprawdopodobniej będą dostępne tylko w gotowych zestawach komputerowych, które trafią do sprzedaży w wakacje
Kilka dni temu koncern AMD zaprezentował (a właściwie zapowiedział) procesory FX-9370 i FX-9590, mające wyróżniać się bardzo wysokim taktowaniem – w przypadku tego drugiego będzie ono dochodzić nawet do 5 GHz. Czeski serwis DIIT opublikował nieoficjalne slajdy z prezentacji producenta, które ujawniają nowe szczegóły owych konstrukcji.
AMD FX-9370 oraz FX-9590 zostały wykonane w 32-nanometrowym procesie technologicznym i oferują cztery moduły/osiem rdzeni Vishera – w pierwszym przypadku pracują one z taktowaniem 4,7 GHz (do 5,0 GHz w trybie Turbo Core 3.0), a w drugim najprawdopodobniej z 4,4 lub 4,5 GHz (do 4,7 GHz w trybie Turbo Core 3.0). Ponadto zostały one wyposażone w 4x 2 MB pamięci podręcznej L2, 8 MB pamięci podręcznej L3 i 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3-1866.
Warto również wspomnieć, iż procesory mają odblokowany mnożnik, natomiast ich współczynnik TDP wynosi aż 220 W – z tego też powodu nie będą dostarczane z referencyjnymi chłodzeniami, a producent zaleca wykorzystanie kompaktowych systemów chłodzenia cieczą pokroju Corsair H80i, Antec Kuhler H20 920 lub CoolIT ECO-II 120FB-Fat Boy (a więc średnio wydajnych konstrukcji z dwoma wentylatorami o średnicy 120 mm).
Na uwagę zasługują również wyniki wydajności FX-9590 względem konkurencyjnych modeli Core i7 3770K „Ivy Bridge” i Core i7 3960X „Sandy Bridge-E” - przedstawiono je za pomocą stosunkowego porównania osiągów w teście renderowania (Cinebench), konwersji wideo (HandBrake) oraz szyfrowania danych (TrueCrypt).
W każdym przypadku układ AMD oferuje zauważalnie lepsze osiągi względem Core i7 3770K (w zależności od testu przewaga wynosi około 5 – 18%), lecz nadal pozostaje poza zasięgiem Core i7 3960X.
Nieoficjalnie wiadomo, iż obydwa procesory dostępne będą wyłącznie w gotowych zestawach komputerowych sprzedawanych w Europie, Ameryce Północnej i Azji (w tym w Japonii i na terenie Pacyfiku).
Z informacji DIIT wynika również, że producent aktualnie dysponuje jedynie próbkami inżynieryjnymi układów (wydajniejszy FX-9590 rzekomo został też udostępniony amerykańskim recenzentom), natomiast ich masowa produkcja rozpocznie się dopiero pod koniec miesiąca. Sprzedaż gotowych komputerów z nowymi FX-ami ma się z kolei rozpocząć w wakacje.
Porównanie ceny gamingowych platform - pierwsza z nowymi procesorami AMD powinna być tańsza od rozwiązań z konkurencyjnymi modelami Core i7 3770K/3960X
Źródło: DIIT
Komentarze
86niesamowicie mało.....
Taką polityką z pewnością daleko zajdą.
na 100% to wtedy te 220W osiągniemy. Jeśli komputer jest w spoczynku 4 rdzenie są wyłączane. I zostają tylko 4 z obniżonym napięciem oraz taktowaniem. Dopiero przy renderingu bo tam jak na tą chwilę wykorzystamy te 8 rdzeni można dostrzec te 220W. Procek od AMD jest w 32-nanometrowym procesie technologicznym . Co sprzyja wysokiemu poboru mocy. I tak wszyscy wiedzą, że wszystko jest zaplanowane INTEL jak i AMD
mają już plan na kolejne 10 lat. A kasę trzeba robić. Kiedyś INTEL teraz AMD daje ciała. Kiedyś Pentium 4 miał 3Ghz a wydajność podobna co do Athlona 3000+ 1.8 . Teraz jest na odwrót. Wszystko jest zależne od budowy procesora, od każdej bramki logicznej jaka jest zamontowana w środku procesora. A i radzę zauważyć różnice co do rodzaju obudowy procesora.
W sklad TDP wchdozi wlasnie sekcja zasilania, system chlodzenia, obudowa CPU nawet, podstawka itp. Wszystkie te elementy dobierane sa pod TDP a nie odwrotnie.
Wiele jest plyt glownych ktore sa przystosowane dla TDP 140W+ a mimo to nie ma takich procesorow pod te podstawki i nie bedzie.
Co do realnego zuzycia energii - mi nie zdazlo sie na AMD przekroczyc go, a na Intelu tak. Sekcja zasilania przystosowana jest do 140W+ na szczescie, choc skwierczy niemiłosiernie.
podobnie jest przy kartach graficznych - szacuje sie TDP by dobrac system chlodzenia i sekcje zasilania. W nowych kartach jest nawet zablokowane wszystko tak by karta pozostała na danym TDP i nie przekroczyla nic wiecej. W GTX680 masz max 176% , ale znow na tych podkreconych fabrycznie jest 150% i 140%. W GTX660 jest tylko 116%-126%
powoli zaczynam tracic nadzieje, ze w najblizszych latach AMD zagrozi Intelowi
Myślę, że AMD coś szykuje w przyszłości i te procesory są na próbę oraz na przygotowanie.
:-)