Procesory

Nowa generacja procesorów AMD Ryzen już w lutym 2018 roku?

przeczytasz w 1 min.

AMD nie odpuszcza i już planuje premierę nowej generacji procesorów? Coraz więcej źródeł potwierdza właśnie taki scenariusz.

Procesory AMD Ryzen odniosły ogromny sukces na rynku i pozwoliły uszczknąć cześć udziałów Intelowi. Wygląda jednak na to, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i już planuje drugą generację układów o nazwie kodowej Pinnacle Ridge.

Nowe układy nadal będą bazować na mikroarchitekturze Zen, ale zostaną wykonane w niższym procesie technologicznym 12nm LP. Według wcześniejszych przecieków, specyfikacja procesorów ma przypominać obecne modele z generacji Summit Ridge – do dyspozycji oddano nawet osiem rdzeni i kontroler pamięci DDR4, natomiast współczynnik TDP wynosi maksymalnie 95 W. Co istotne, modele Pinnacle Ridge mają nadal korzystać z podstawki AM4.

Gdyby tego było mało, serwis DigiTimes dotarł do informacji, według których producenci płyt głównych już zaktualizowali swoje plany wydawnicze o konstrukcje pod nowe procesory „czerwonych”. Nadchodzące modele oczywiście nadal będą wykorzystywać podstawkę AM4, ale interfejsami mają zarządzać nowe chipsety z serii 400 (A420, B450 i X470).

AMD - plany wydawnicze

Co prawda producent jeszcze nie chwali się nowymi jednostkami, ale ich premierę podobno zaplanowano już na luty przyszłego roku. Na płyty główne z serii 400 będziemy musieli poczekać trochę dłużej - najprawdopodobniej do kwietnia (początkowo będą to modele B450 i X470). W maju planowane jest również wypuszczenie procesorów niskonapięciowych i wersji biznesowych (Pro). Na to przynajmniej wskazują nieoficjalne przecieki. Jak będzie w rzeczywistości? Tego pewnie dowiemy się dopiero za jakiś czas.

Źródło: DigiTimes, VideoCardz, PTT

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mutissj
    5
    Niech zrobią tak aby robiły @4,5 GHz na powietrzu
    • avatar
      radas21
      2
      No fajnie... Niższy proces, większy uzysk z krzemu, chłopaki z amd sobie zarobią więcej. I cieszy mnie to intel już się nachłapało z przeterminowanych kotletów.
      • avatar
        Geralt
        2
        No i dobrze :). Z ciekawoscia przygladam sie jak sie to wszystko rozwija. Minus jest tylko jeden ze ciagle wstrzymuje sie z kompem nowego kompa (ale tak na prawde stary do wszystkiego mi wystarcza jak na razie - chociaz w przyszlym roku chetnie bym wymienil).

        Mam nadzieje, ze nowa generacja doda troche zegarow i poprawi szybkosc pamieci (tym bardziej, ze dodatkowy kop da to instrukcja if) :). Oczywiscie idealnie by bylo jakby odrobine podniesli tez efektywnosc jednego rdzenia (IPS), ale tutaj nie licze na wiekszy przelom :). Niemniej jakby podniesli czestotliwosc pracy + pamiec to juz by bylo calkiem cool. Bo w tej chwili Ryzeny sa efektywne energetycznie, ale blokuje je maksymalne taktowanie.

        Co do samego intela, to do niedawna intela nie kupilbym na pewno, ale wraz z zapowiedzia 6 rdzeniowcow z niecierpliwoscia czekam na testy. Z tym, ze dla mnie duzym minusem u intela jest glut, ciagle zerowanie na kliencie i wydawanie tryliona czipsetow oraz fakt, ze wiem ze to jest ciagle polsrodek, bo za chwile znowu dadza nowe chipsety i 8 rdzeniowce. Wiec to tez mnie troche zniecheca (jakby intel poszedl po rozum do glowy i mialbym pewnosc ze 8 rdzeniowce pojda mi na plytach do 6 rdzeniowcow to moze by mnie przekonali, ale wiemy jak jest):).

        No ale wreszcie pierwszy raz od dlugiego czasu jest na co czekac na rynku procesorow :).
        • avatar
          akulakor
          1
          Tyle ostatnio się dzieje że zostaje z samymi dylematami.. Kupno ryzena 5 1600 czy czekać na coffee lake / wstrzymać się ze zmianą sprzętu i kupić w lutym dopracowanego ryzena lecz nadal mieć świadomość że aktualnie pracuje na (fx-8350) :(?
          Z kartami graficznymi podobnie.. Vega 56 "czekać" ?
          A może gtx 1070ti w halloween / volta w nowym roku?
          Czy tylko ja tak mam ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ciekawe czy RYZEN-2 pójdą na dotychczasowych płytach i chipsetach serii 300 w ograniczonej funkcjonalności i zachowają "przejściową kompatybilność"

            Niektóre Phenomy AM3 posiadały kontroler DDR2 i działały jeszcze na starym sockecie AM2+ i DDR2.

            Pierwszego FX-a 8350 wsadziłem do starej jeszcze płyty AM3 (nie AM3+) i działał choć płyta nie obsługiwała wszystkich stanów energetycznych nowych CPU a i OC było ograniczone.

            • avatar
              Gatts-25
              0
              Myślę ,że nie po darmo dali skojarzenie 12nm LP do 7nm LP i nie jest to tak jak wielu pisze LOW PERFOMANCE a "LEAD PRERFOMANCE".
              Tak ,że przynajmniej w końcu RYZEN będzie miał proces produkcji w pełni HIGH PERFOMANCE dla swoich CPU jak i GPU a dodatkowo nie trzeba czekać na 7nm LP.
              W przyszłym roku w pierwszym kwartale lider wydajności CPU na początek do MAINSTREAM będzie tylko jeden i będzie nim R7 2800x.Zakładam ,że w CB 15 w ST osiągnie 200punktów i około 2000 w MT więc zegar z XFR dobije tych 4.5Ghz.
              Musi być coś na rzeczy i GF zrobił jakiś przełom w procesie produkcji 7nm LP by wypuścić wersję 12nm LP ,która pod względem zwiększenia wydajności o ponad 10% jest porównywana z 16nm TSMC zaś pod względem upakowania tranzystorów do nie wiadomo czego o 15% więcej.
              I tak COFFEE się pojawi a zaraz potem już niedługo zostanie przejechany.
              • avatar
                HomeAudio
                -6
                Ja się zastanawiam jakim plusem przy zakupie procesorów AMD jest "dalsze wspieranie przez producenta podstawki AM4". Wspierać to sobie mogą... ale skoro upgrade procesora wymaga zmiany płyty głównej - to ja ma centralnie w d...e takie "wspieranie podstawki AM4". Mogą wymieniać podstawkę przy każdej generacji procesorów - nie zrobi mi to różnicy.

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login