Procesory AMD Ryzen 2000 też z lutowanym odpromiennikiem ciepła - to już potwierdzone [AKT.]
Niektórzy najwyraźniej nie wierzyli wcześniejszym zapowiedziom producenta i sprawdzili co dokładnie kryje się pod rozpraszaczem ciepła.
Za nami premiera procesorów AMD Ryzen z generacji Pinnacle Ridge. Znamy specyfikacje, wydajność i ceny, ale dla spokoju sumienia pozostało potwierdzić jeszcze jedną kwestię – czy producent zastosował lutowany odpromiennik ciepła (jak obiecywał kilka miesięcy temu)?
Aby zaoszczędzić entuzjastom żmudnej procedury zdejmowania rozpraszacza ciepła, w jednym z japońskich sklepów publicznie zaprezentowano model Ryzen 7 2700X po procedurze tzw. deliddingu.
W tym momencie możemy uspokoić wszystkich entuzjastów – podobnie jak w przypadku pierwszej generacji układów Ryzen, nowe jednostki również wykorzystują połączenie lutowane. Wykorzystany materiał termoprzewodzący powinien przełożyć się na lepsze właściwości odprowadzana ciepła i niższe temperatury procesora.
Aktualizacja 23.04.2018 10:20
W sprawie zdejmowania odpromiennika ciepła mogliśmy liczyć na der8auera, który potwierdził wcześniejsze informacje odnośnie zastosowania połączenia lutowanego.
Niemiecki overclocker sprawdził również, jakich efektów powinniśmy się spodziewać po wymianie "luta" na ciekły metal - tutaj akurat dużej różnicy nie było, bo temperatury podkręconego modelu 2600X spadły z 64 do 60 stopni Celsjusza (przy zastosowaniu wydajnego chłodzenia cieczą NZXT Kraken X62).
Czy warto zatem przeprowadzać skomplikowaną procedurę zdejmowania rozpraszacza ciepła? Wg nas nie, bo ryzykujemy wtedy uszkodzeniem sprzętu, a zysk takiej operacji jest raczej niewielki.
Źródło: PC Watch, der8auer
Komentarze
58Po za tym, pasta spokojnie sprawdza się w układach o TDP 35-65W, gorzej że Intel stosuje pastę w top-owych CPU z TDP 91W a nawet w układach z TDP 140W (HEDT) co jest już absurdem.
Co znaczy glut w procesorach właśnie kilka dni temu się przekonałem na przykładzie GPU ,które do nie dawna miało 75stopni celsjusza na rdzeniu a teraz temperatura dobija do 95stopni.Czyli czwarty rok używania GPU i trzeba je rozebrać ,wyczyścić starą pastę ,które pewnie zesztywniała ze starości i wymienić na nową.
W Ryzen tego nie będzie trzeba robić bo jest lutowany.
Ważnie jest także ,że w internecie mamy dużo wideo-recenzji chociażby porównujących R5 2600x z i5-8600k i CPU INTEL już zalicza "bottleneka".Na przykład w Wiedźmin 3 miejscami następuje taki skok gdy CPU Niebieskich mam 100% wykorzystania i następuje chwilowy spadek FPS czyli "szuter" ,który nie jest odnotowywany w bieżącym FPS ponieważ jest on dużo poniżej 1sekundu.Tylko po "wykresie serca" widać nagły spadek i powrót do bazy.
Widzimy się nawet w połowie czerwca jak będą już obecne statystyki sprzedaży bo INTEL ładnie będzie spadał w statystykach sprzedaży i tylko naiwniacy będą wybierać go:).