AMD przedstawia mobilne procesory Ryzen - nadchodzi ofensywa na rynek laptopów
W ofercie producenta pojawiły się dwa układy z serii Ryzen Mobile, a pierwsze laptopy powinny być dostępne jeszcze w tym roku.
W końcu! AMD ujawniło szczegółowe informacje na temat procesorów Ryzen Mobile, które znajdą zastosowanie w laptopach. Nowe układy stanowią uzupełnienie oferty rodziny Zen – desktopowych modeli AMD Ryzen i Ryzen Threadripper oraz serwerowych odpowiedników AMD Epyc.
W odróżnieniu od poprzednich procesorów, modele Ryzen Mobile zaliczają się do układów typu APU – znajdziemy tutaj rdzenie oparte o mikroarchitekturę Zen oraz układ graficzny bazujący na nowej architekturze Vega.
Układy wykonano w 14-nanometrowym procesie technologicznym, a do połączenia procesora, grafiki, a także innych kontrolerów wykorzystano magistralę Infinity Fabric.
Nowe układy nadal korzystają z pakietu technologii Sense MI, ale inżynierowie wprowadzili tutaj również pewne udoskonalenia.
Główną nowością jest funkcja Precision Boost 2, która pozwala na jeszcze sprawniejsze przyspieszanie zegarów. Producent zastosował tutaj nowe algorytmy, które dostosowują taktowanie procesora i grafiki w zależności od obciążenia, temperatury i zasilania.
Kolejną nowością jest funkcja Mobile XFR, która umożliwia dodatkowe podbicie zegarów w momencie zachowania optymalnych temperatur pracy. Można zatem oczekiwać, że laptopy z lepszymi chłodzeniami zaoferują też lepsze osiągi (różnica w wydajności podobno może tutaj sięgać nawet 23%).
Model | AMD Ryzen 5 2500U | AMD Ryzen 7 2700U |
Rdzenie/wątki | 4/8 | 4/8 |
Taktowanie/Turbo | 2,0/3,6 GHz | 2,2/3,8 GHz |
Pamięć L2 | 4x 512 KB | 4x 512 KB |
Pamięć L3 | 4 MB | 4 MB |
Kontroler pamięci | do DDR4-2400 (2-kanałowy) | do DDR4-2400 (2-kanałowy) |
Układ graficzny | Radeon RX Vega (8 CU) | Radeon RX Vega (10 CU) |
Taktowanie grafiki | do 1100 MHz | do 1300 MHz |
TDP | 15 W (konfigurowalne 9-25 W) | 15 W (konfigurowalne 9-25 W) |
Póki co w ofercie producenta pojawią się dwa modele z nowej serii: Ryzen 5 2500U i Ryzen 7 2700U. Obydwa zostały wyposażone w 4 rdzenie/8 wątków, 4 MB pamięci podręcznej L3 i 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400. Różnica sprowadza się do innych taktowań i układu graficznego. Współczynnik TDP oszacowano na 15 W (z możliwością konfiguracji w zakresie 9-25 W).
Na jaką wydajność możemy liczyć? Co prawda możliwości pojedynczego wątku nie są aż tak imponujące, ale w zastosowaniach wielowątkowych mobilne Ryzeny powinny bez problemu pokonywać konkurentów z poprzedniej i obecnej generacji Core.
W innych zastosowaniach procesorowych też jest nieźle. Model Ryzen 5 2500U przeważnie oferuje ciut lepsze osiągi od konkurencyjnego modelu Core i7-8550U, natomiast Ryzen 7 2700U potrafi go znacznie wyprzedzić (zwłaszcza w teście POV-Ray i TrueCrypt).
W testach graficznych Ryzen Mobile okazuje się wprost bezkonkurencyjny - w porównaniu do zintegrowanych układów Intela wydajność jest prawie 3-krotnie wyższa. Warto jednak zauważyć, że bardziej sensowne wydaje się porównanie do konfiguracji z kartą Nvidia GeForce MX150 (a tutaj "integra" mogłaby już wypaść ciut słabiej).
Co więcej, oferowana wydajność powinna pozwolić na w miarę komfortową rozrywkę w najpopularniejszych grach sieciowych w rozdzielczości Full HD i średnich lub wysokich ustawieniach graficznych.
To jednak nie koniec rewelacji, bo nowa technologia powinna przełożyć się na dłuższy czas pracy na wbudowanej baterii. W najbardziej sprzyjającym scenariuszu nowe laptopy mają działać 2x dłużej, ale w realnych zastosowaniach wzrost ten powinien wynosić 15-25%. Dobre i to (szczególnie przy takim wzroście wydajności).
No dobrze, ale kiedy zobaczymy pierwsze laptopy z procesorami AMD Ryzen Mobile? Pierwsze konstrukcje mają już w planach firmy Acer, HP i Lenovo, a ich premiera została zaplanowana na czwarty kwartał tego roku. Zerknijcie na szczegóły odnośnie specyfikacji „ryzenowych” laptopów.
Wygląda więc na to, że AMD nie zamierza odpuszczać i kontynuuje ofensywę – tym razem za cel obrało sobie rynek laptopów, gdzie do tej pory bezapelacyjnie dominował Intel. Czy producentowi uda się powtórzyć sukces z segmentu komputerów stacjonarnych i serwerów? Czas pokaże. Zwiększona konkurencja na pewno byłaby czymś dobrym dla klientów.
Źródło: AMD
Komentarze
42Czekam z niecierpliwością na pierwsze laptopy z Ryzen od AMD lub Snapdragonem z modułem LTE
Mój XPS 12 z i7 (haswell) radzi sobie wyśmienicie ze wszystkim, od ponad czterech lat, jednak 4K to już dla niego spory problem. No i bakteria tylko 6 godzin
Bardzo mnie cieszy fakt upadku Intelowskiego monopolu :D
Czekam z niecierpliwością na testy i cenę :)
Czekam z niecierpliwością na pierwsze laptopy z Ryzen od AMD lub Snapdragonem z modułem LTE
Mój XPS 12 z i7 (haswell) radzi sobie wyśmienicie ze wszystkim, od ponad czterech lat, jednak 4K to już dla niego spory problem. No i bakteria tylko 6 godzin
Bardzo mnie cieszy fakt upadku Interlowskiego monopolu :D
Przecież to oczywiste, że konkurencja jest potrzebna dla rozwoju mobilnego rynku. Stagnacja od wieeelu lat i wydajność na podobnym poziomie. A tutaj AMD w końcu pokazuje, że można zrobić coś trochę dla graczy niedzielnych. Konkurencja monopolistyczna do tej pory będzie musiała się postarać.
No coż, jeśli słupki od AMD potwierdzą się (wyglądają na legitne tym razem o dziwo) to rynek ładnie się podzieli.
A to, ze kiedyś kompy się grzały z AMD, ehh to było 10 lat temu, przecież to jest z kilka generacji CPU do tyłu, to jakby porównywać np Hyundai i30 pierwszej generacji do obecnej. Nic nie mają ze sobą wspólnego prócz znaczku producenta. Ehh, naprawdę trolowanie na najniższym poziomie drogi Intelu. Po tylu wpadkach w ostatnim czasie PR i tak macie na mega niskim poziomie
Znowu bzdurne oszczędności...
aaa na szybki upadek no to zapraszamy
Po cichu liczyłem na moc jakiegoś 1050, a tu integra jak integra nadal do niczego.
Mało tego APU AMD R5 2500u i R7 2700u deklasuje rywala w GPU zapewniając wydajność nie spotykaną do tej pory na rynku "ZGRABNYCH LAPTOPÓW" oraz osiągając podobną moc obliczeniową dla samego CPU co produkty konkurencji przy nominalnym TDP 15W w ten sposób robiąc "KUKU" produktom ,w których działa CPU INTELA dlatego nie mają wyjścia jak w końcu wydać swoje CPU/GPU dla rynku laptopów w 10nm i tylko dGPU może uratować choć trochę tą część rynku ,którą będzie tracił INTEL jednak biorąc pod uwagę czystą WYDAJNOŚĆ na WATT właśnie po wprowadzeniu laptopów z tymi układami pod tym względem będziemy mieli nowego lidera jakim będzie AMD.
Jednak 14nm LPP+ od GF na coś się przyda i pokaże w jakieś części rynku najlepiej się spełnia.
PS: Z tym chłodzeniem to mogą być niezłe jajca bo nawet laptop tego samego producenta o tym samym modelu może mieć różne wyniki jak uda im się perfekcyjne złożyć sekcję chłodzenia.
Tutaj "HIT PIPY" będą wskazane wraz z obiegiem zamkniętym jakiegoś chłodziwa ,żeby lepiej odprowadzać ciepło.