AMD Ryzen 5 2500U - pierwsze wyniki wydajności w 3DMarku wyglądają obiecująco
Czy mobilne układy powtórzą sukces desktopowych odpowiedników? Pierwsze przecieki wskazują, że jest na to spora szansa.
Czekacie na mobilne procesory AMD Ryzen? My też! Co prawda producent nadal trzyma język za zębami, ale w sieci pojawia się coraz więcej przecieków odnośnie wydajności – ostatnio zainteresowały nas materiały jednego z użytkowników serwisu Reddit, którzy podobno odnalazł nowy układ w bazie benchmarka 3DMark 11.
Mowa o modelu Ryzen 5 2500U, który został wyposażony w 4 rdzenie/8 wątków oraz układ graficzny Vega 8. Dokładna specyfikacja jednostki jeszcze nie jest znana, ale dopisek U wskazuje na niskonapięciową konstrukcje (podobnie jak w przypadku układów Intela).
Porównanie procesorów AMD Ryzen 5 2500U i Intel Core i7-8550U i Intel Core i7-7660U
Procesor w teście 3DMark 11 w trybie Performance uzyskał 3799 punktów ogólnych. Wynik testu procesorowego (Physics Score) to 6596 punktów, natomiast graficznego (Graphics Score) to 3655 punktów. Dla porównania Core i7-8550U (4C/8T + UHD630) uzyskuje podobny wynik w teście procesora - 6640 punktów, ale znacznie gorszy wynik w teście graficznym - 1660 punktów. Z kolei Core i7-7660U (2C/4T + Iris Plus 640) słabszy wynik w teście procesora – 5051 punktów i trochę gorszy w teście graficznym – 2859 punktów
Co tu dużo mówić, nowe, mobilne procesory AMD zapowiadają się naprawdę obiecująco. Powinniśmy otrzymać jednostki oferujące stosunkowo dobrą wydajność w zastosowaniach procesorowych i graficznych, a przy tym charakteryzujące się niewielkim zapotrzebowaniem na energię elektryczną (więc też odpowiednie dla cieńszych laptopów). Oczywiście pod warunkiem, że przecieki nie zostały sfałszowane (a na tę chwilę ciężko to zweryfikować). Jak będzie w rzeczywistości dowiemy się po premierze, która ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.
Źródło: Reddit
Komentarze
17GlobalFoundries z pomocą Samsung-a przystosowali proces do większych układów X86 i wyższych zegarów i o ile pierwsza generacja ich 14nm FF przy zegarach 4GHz+ ustępuje Intelowi pod względem efektywności energetycznej, o tyle przy niższych zegarach i niższych napięciach, RYZEN-y są mega oszczędne.
IMO mobilne RYZEN-y mają dużą szansę powtórzyć sukces desktop-owych CPU.
Wszystko się wyjaśni nie długo ale tutaj sytuacja z tym APU wygląda jeszcze lepiej niż z TR dla rynku HEDT i tutaj w końcu AMD w końcu coś ugra.
Patrząc na ceny jaki CZERWONI stosują w stosunku do propozycji INTELA nie martwię się o cenę końcową ich produktu.
Przecież A12-9800 nie ma co porównywać z tym bo tu będzie totalna deklasacja na WATT poprzedniego APU ,który dopiero nie dawno miał premierę.
W końcu mocne CPU i podejrzewam ,że cena tego będzie maksymalnie na poziomie i7 -8550u za co dostaniemy ponad dwa razy większą wydajność w testach graficznych.
Do tej pory nie dowierzam na tak duży skok ale może rzeczywiście tak że jest to zasługą procesu produkcji ,który swoje najlepsze możliwości osiąga przy zużyciu energii na poziomie 35W i nagle się okaże ,że sam COFFE będzie miał tu problem z ofertą konkurencji.
Problemem był kiepski dysk HGST (5400 rpm), mało (4GB) powolnego (1600 MHz) RAM single channel(!) i marna praca Dual Graphics. Dysk poszedł do kosza wymieniony na tanie SSD Adata SU800 co dało konkretnego kopa temu rupieciowi. Niestety na kiepskie i niekompatybilne z Crimson sterowniki AMD niewiele można poradzić, a właścicielka nie chciała dokładać lepszej pamięci do starego (2015) komputera.
Z APU na bazie Ryzen będzie zapewne tak samo. Będzie ładowane do tanich laptopo z badziewnymi komponentami towarzyszącymi i nigdy nie zobaczymy pełni możliwości tego sprzętu. Na koniec zostaną dobite kiepskim oprogramowaniem - tradycja u AMD :P
...a szkoda, bo APU to jedyne sensowne rozwiązanie do 90% komputerów.
Na pewno UHD630? w tabelce jest UHD620.