AMD Ryzen 7000 - mamy pierwsze szczegóły o procesorach Zen 4 pod płyty AM5
AMD przełamało status quo na rynku procesorów, a każda kolejna generacja układów spotyka się z coraz lepszym odbiorem klientów. Producent nie zamierza na tym poprzestawać - nadchodzące jednostki mogą naprawdę mocno namieszać na rynku PC-tów.
Obecne procesory Ryzen 5000 „Vermeer” najprawdopodobniej są przedostatnimi modelami pod płyty główne AM4 (później czeka nas premiera usprawnionych modeli Ryzen 6000 „Warhol”). Wiemy bowiem, że w planach producenta jest już nowa platforma - AM5, która wprowadzi sporo istotnych zmian i rozszerzy funkcjonalność sprzętu. Mamy też informacje o pierwszych procesorach pod nowe płyty.
AMD Ryzen 7000 „Raphael” – pierwsze szczegóły o procesorach pod AM5
Fragment slajdu z nieoficjalnymi planami wydawniczymi procesorów AMD
Co prawda AMD jeszcze nie ujawniło szczegółów na temat nadchodzących jednostek, ale z pomocą przychodzą nieoficjalne źródła - użytkownik ExecutableFix opublikował na Twitterze pierwsze szczegóły na temat procesorów Ryzen 7000 o nazwie kodowej Raphael.
Modele Raphael połączą rdzenie Zen 4 oraz układ graficzny z generacji Navi 2. Dodatkowo możemy oczekiwać dwukanałowego kontrolera pamięci DDR5 RAM oraz 28 linii PCI-Express 4.0 (czyli o 4 więcej niż w przypadku obecnych modeli Ryzen 5000).
Nowe procesory będą korzystać z podstawki AM5 (będzie to gniazdo typu LGA - ExecutableFix przygotował wizualizację styków znajdujących się na procesorze). Musimy jednak liczyć się ze wzrostem wymagań dotyczących zasilania i chłodzenia - standardowe jednostki mają cechować się współczynnikiem TDP na poziomie 120 W, ale platforma ma dawać możliwość konstruowania specjalnych modeli o TDP sięgającym nawet 170 W.
Pod koniec ubiegłego roku producent potwierdził, że architektura Zen 4 jest jeszcze w fazie projektowania
Nowe procesory obecnie są w trakcie projektowania. Na premierę najpewniej będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.
Źródło: Twitter @ ExecutableFix, VideoCardz, AMD
Komentarze
4120 rdzeni?? Trochę bez sensu Imo w desktopie