Jeden z rosyjskich dziennikarzy wykonał delidding nowych procesorów. Szybko wyszło na jaw, że układy AMD Ryzen Raven Ridge wykorzystują połączenie na bazie pasty termoprzewodzącej.
Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G, a więc pierwszych przedstawicieli generacji Raven Ridge. W sieci pojawiły się testy wydajności, potencjału na podkręcanie i poboru energii elektrycznej. Pozostało jeszcze wyjaśnić jedną kwestię – co znajduje się pod odpromiennikiem ciepła.
Skalpowania nowych procesorów podjął się Sergey Safonov z kanału PRO Hi-Tech. Co z tego wyszło? Zerknijcie na materiał wideo (w języku rosyjskim).
Nowe procesory AMD wykorzystują połączenie na bazie pasty termoprzewodzącej (czyli tzw. gluta). Rozwiązanie to cechuje się gorszą przewodnością cieplną względem połączenia lutowanego (stosowanego w zwykłych modelach Ryzen, topowych Ryzen Threadripper, a także układach APU z poprzedniej generacji Bristol Ridge).
Warto dodać, że AMD nie jest pierwszym producentem, który zdecydował się na połączenie na bazie pasty. Intel już od jakiegoś czasu stosuje takie rozwiązanie w swoich jednostkach, co niestety nie spotkało się z pozytywnym przyjęciem przez entuzjastów.
Czy zastosowanie pasty ogranicza potencjał na podkręcanie? Na tę chwilę trudno to zweryfikować, ale raczej możemy wykluczyć taki scenariusz. Nowe APU należą do dosyć chłodnych układów, więc temperatura nie powinna ograniczać potencjału OC.
Robert Hallock z działu marketingu odniósł się na Reddicie do tematu zastosowanego materiału termoprzewodzącego – stwierdził, że rozwiązania stosowane w produktach dla entuzjastów czasami muszą być inne niż te z segmentu mainstreamowego. Można zatem oczekiwać, że w normalnych Ryzenach i Ryzenach Threadripper nadal będzie stosowane połączenie lutowane.
Zainteresowanych szczegółami odnośnie specyfikacji, wydajności i potencjału na podkręcanie odsyłamy do naszego premierowego testu modeli Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G.
Źródło: PRO Hi-Tech, Reddit
Komentarze
84mam nadzieję ze hejterzy Intela są konsekwentni :)
AMD_Robert napisał że w wyższych segmentach rynku zostaje lut, a glut wykorzystany zostanie w mainstreamie.
I wcale nie chodzi tylko o część i7 7700/K które dobijały do 80-90 stopni przy uruchamianiu przeglądarki; szkoda że Intel nic z tym nie zrobił tylko stwierdził: "nie podkręcać", tyle że ludziom którzy specjalnie dopłacili do wersji "K" żeby kręcić, kasy nie oddali, po prostu bezczelni...
Niektóre wcześniejsze i5 oraz i7 też grzały się mocniej niż powinny, całość raczej nie nastraja optymistycznie co do jakości pasty jakiej używali/używają niebiescy. Zastąpienie lutu pastą w prestiżowym, wymagającym segmencie HEDT to już kompletny absurd.
BTW, od kiedy pamiętam, modele procesorów AMD z niskim TDP zawsze miały pastę.
intel już to przerabiał
szkoda że amd idzie podobną drogą
nowy procesor, a tam juz susza, skrobac mozna. cos takiego nie ma prawa prawidlowo przewodzic ciepla
W zwykłych Ryzenach i Threadripperach raczej nadal będzie stosowane połączenie lutowane.
Pamiętajmy o tym, że to tylko jest średnio wydajny procesor APU dla zwykłego domowego użytkownika i nikt normalny na tym rektorów podkręcania bić nie będzie.
Tak więc uważam że nie ma co panikować tym bardziej, że te procesory nawet po lekkim OC na standardowym wiatraku zachowują w miarę rozsądne temperatury.
Wydajność maja niezłą, ale ten glut troszkę w niesmak, czyżby pojawił się z powodu GPU? czy może stwierdzili że tym sposobem zaoszczędzą na ilości uszkodzonych sztuk? :|
Pamiętajmy iż czy to glut czy lut na początku to aż tak wielkiej różnicy nie robi [przynajmniej tym 90% użytkowników].
Pewne problemy mogą pojawić się [choć to nie jest jakaś norma] po kilku latach dobrego wygrzewania.
W lutowanych wszystko pozostaje raczej bez zmian, w glutowanych potrafi średnia temperatura z czasem wzrosnąć o 5-10 Celcjuszy i wymiana pasty i czyszczenie coolera nie wiele da. Teoria jest taka że to właśnie glut w pewnym sensie zaczyna się zachowywać jak pasta pod coolerem [czyli należałoby go wymienić co pare lat].
Ludzie sami robili zestawienia temperatur CPU po zakupie i po kilku latach używania i jeśli ich zapisy się nie mylą, to CPU z glutem po kilku latach są cieplejsze niż na początku.
Po sprawdzeniu starych zapisów z kilku lutowanych CPU [Seria SB] nie widzę takiego skoku [owszem pojawiają się 1-2 celcjusze więcej, ale to można uznać za błąd pomiaru].