Procesory Ryzen Mobile znajdą zastosowanie w najróżniejszych laptopach - pierwsze z nich mają pojawić się już w przyszłym kwartale.
Procesory AMD Ryzen zrobiły spore zamieszanie na rynku komputerów stacjonarnych (i zapewne jeszcze spore zrobią, bo przed nami premiera high-endowych konstrukcji Ryzen Threadripper). To jednak nie koniec ofensywy producenta, bo planuje on również wydać modele Ryzen Mobile – odpowiedniki dla urządzeń mobilnych, które mają uszczknąć cześć udziałów na rynku zdominowanym przez Intela.
Ryzen Mobile to konstrukcje typu APU – znajdziemy tutaj rdzenie oparte o mikroarchitekturę Zen oraz układ graficzny bazujący na nowej architekturze Vega. Producent deklaruje, że takie połączenie pozwoli uzyskać o 50% wyższą wydajność procesora i o 40% wyższą wydajność układu graficznego, a przy tym o 50% zredukować pobór energii elektrycznej względem 7-ej generacji układów APU „Bristol Ridge” (Excavator + GCN).
Ryzen Mobile porównany do monety 10 juanów (wymiarami zbliżonej do naszej monety 1 złoty)
Szczegółowa specyfikacja mobilnych Ryzenów nadal jest owiana mgłą tajemnicy, ale podczas targów Computex 2017 zaprezentowano próbkę inżynieryjną takiego układu – podobno charakteryzuje się ona współczynnikiem TDP rzędu 15 W (a więc porównywalnym do niskonapięciowych układów Intela). Warto jednak zauważyć, iż mamy tutaj do czynienia z układem lutowanym bezpośrednio na laminacie, a więc nie będzie możliwości jego wymiany.
Porównanie procesorów Ryzen Threadripper (po lewej) i Ryzen Mobile (po prawej)
Nowe układy znajdą zastosowanie w najróżniejszych konstrukcjach – począwszy od modeli konwertowalnych, przez ultraprzenośne, a skończywszy na wydajnych modelach zaprojektowanych z myślą o graczach.
Pozostało jedynie przypomnieć, że standardowe procesory Ryzen Mobile zadebiutują w trzecim kwartale tego roku, natomiast na początku przyszłego roku planowana jest premiera wersji Ryzen Mobile Pro z segmentu biznesowego.
Źródło: AMD, MyNavi, PCPer, IDG
Komentarze
15- wlutowana pamieć ram
- wlutowany dysk SSD
- wlutowana bateria
- wlutowane chłodzenie
- wlutowana matryca LCD
- wlutowana klawiatura
- razem z wlutowaną obudową laptopa
oby tych lapków było więcej niż z Carrizo i oby pakowali do nich lepsze pamięci niż najtańsze i najwolniejsze jak dotychczas producenci robią przy AMD
a może to celowe, chipzilla już nie kopie takich dołków jak kiedyś za to zaleca składać zestawy z gorszych podzespołów hmm...
dziwne że recenzujący sprzęt jakoś na to nie zwracają uwagi i wydajność układów oceniają na podstawie takiego "ułomnego" zestawu
Ciekawe jakie TDP będzie toto miało?