Problemy z działaniem Ryzen Raven Ridge na płytach głównych - AMD proponuje rozwiązania
Nowe procesory spotkały się z pozytywnymi opiniami recenzentów, ale użytkownicy napotkali na problemy z działaniem komputerów. AMD proponuje kilka rozwiązań takiego problemu.
Na początku tygodnia zadebiutowały procesory AMD Ryzen z generacji Raven Ridge – układy zastąpiły słabsze modele Ryzen Summit Ridge, a przy tym są kompatybilne z płytami AM4. Okazuje się, że niektórzy użytkownicy mogą mieć problem z odpaleniem nowych procesorów na starej płycie.
Platforma AMD AM4 została wprowadzona na początku ubiegłego roku, a jej głównym atutem ma być długoterminowe wsparcie (według dotychczasowych informacji ma być wykorzystywana co najmniej do 2020 roku). W ten sposób klienci mogą zaoszczędzić pieniądze, bo przy wymianie procesora nie trzeba wymieniać płyty głównej (wystarczy jedynie zaktualizować BIOS płyty głównej).
Takim logo zostały oznaczone płyty sprzedawane już z kompatybilnym BIOS-em
Niestety, rozwiązanie ma swoje słabe strony. Część klientów napotkała problemy przy uruchamianiu konfiguracji z układem Raven Ridge i płytą główną 300 – winna okazała się stara wersja BIOS-u, która jeszcze nie rozpoznawała nowego procesora.
Całe szczęście AMD nie olało swoich klientów i zaproponowało kilka rozwiązań problemu (uruchomiło nawet specjalną stronę).
Pierwszym sposobem może być tymczasowe przełożenie obsługiwanego procesora (z serii Ryzen 1000) i zaktualizowanie BIOS-u do najnowszej wersji (w tym newsie znajdziecie odpowiednie wersje). Następnie na płycie należy zamontować nowy procesor. W niektórych przypadkach może być problem z takim działaniem, bo nie każdy ma dostęp do starego procesora.
Drugim rozwiązaniem jest kontakt ze sprzedawcą płyty głównej – zwykle ma on w ofercie usługę aktualizacji BIOS-u, więc może to zrobić za klienta. Warto jednak zauważyć, że usługa aktualizacji oprogramowania zwykle jest dodatkowo płatna (jej koszt to kilkanaście – kilkadziesiąt złotych).
AMD zapowiedziało, że producenci płyt głównych również są gotowi udzielić wsparcie klientom – będą oni mogli wymienić płytę lub zaktualizować oprogramowanie (najlepiej kontaktować się poprzez formularz RMA).
To jednak nie wszystko. AMD przygotowało również swoje rozwiązanie – zainteresowani w ramach gwarancji mogą otrzymać zestaw Boot Kit Solution, który rozwiąże problem z niewspieranym APU. Wnioski o zestaw można składać na tej stronie (w polu "Problem Description" należy napisać Boot kit Required).
Postawa firmy AMD jak najbardziej zasługuje na pochwałę. Nie zostawiła klientów samych sobie, ale zaproponowała kilka rozwiązań problemu. Chcielibyśmy obserwować podobne działania u innych producentów.
Źródło: AMD
Komentarze
13A tu AMD stawia na dobrą tradycję, choć nie koniecznie korzystną ekonomicznie z punkt widzenia producenta płyty ;)
Słowem: poprawiać BIOS-y tak żeby wyjść wreszcie z fazy BETA, APU już na rynku. Tak żeby Ryzen refresh 12nm wchodził już czysto na płyty serii 300.