W najnowszym wydaniu francuskiego czasopisma Canard PC Hardware pojawiły się testy próbki inżynieryjnej długo wyczekiwanego procesora.
Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów AMD Ryzen, które mogą nieźle namieszać na rynku i w końcu przerwać dominację Intela w najwyższym segmencie wydajnościowym. Co prawda ich premiera ma nastąpić dopiero na początku przyszłego roku, ale jedno z francuskich czasopism komputerowych już opublikowało wyniki wydajności próbki inżynieryjnej takiego modelu. Jak wypada tajna broń „czerwonych” w starciu z układami „niebieskich”.
Procesory AMD Ryzen bazują na całkowicie nowej mikroarchitekturze Zen, a ponadto zostały wykonane w niższym, 14-nanometrowym procesie technologicznym. Według informacji producenta, nowa mikroarchitektura pozwala uzyskać 40% wzrostu współczynnika IPC, a dodatkowym atutem jest wyższa efektywność energetyczna względem rdzeni Excavator.
Serwis Canard PC Hardware przetestował próbkę inżynieryjną procesora, która nosi oznaczenie kodowe AMD 2D3151A2M88E – została ona wyposażona w 8 rdzeni/16 wątków o taktowaniu bazowym 3,15 GHz, ale w trybie Turbo może ono wzrosnąć do 3,3 GHz (dla wszystkich rdzeni) lub 3,5 GHz (dla jednego rdzenia).
Skan z czasopisma Canard PC Hardware (źródło: Overclock)
W testach typowo procesorowych procesor plasuje się pomiędzy 6-rdzeniowym/12-wątkowym Core i7-6850K a 8-rdzeniowym/16-wątkowym Core i7-6900K. W grach jest już gorzej, bo oferuje wydajność pomiędzy Core i5-6500 a Core i5-6600. Widać zatem, że niskie taktowanie odbiło się na osiągach układu. Mimo wszystko i tak można zauważyć potężny wzrost wydajności – około 60% w zastosowaniach procesorowych i około 32% w grach względem FX-8370, a więc jednego z topowych modeli starej generacji modułowej.
Testy poboru mocy napawają optymizmem. Okazuje się bowiem, że sam procesor pobiera około 93 W mocy – trochę mniej niż Core i7-6900K. Wychodzi więc na to, że nowy, niższy proces technologiczny przyniósł tutaj wymierne korzyści.
Warto jednak podkreślić, że redaktorzy przetestowali próbkę inżynieryjną procesora, więc ujawnione informacje dają tylko (lub aż) obraz potencjału nowych konstrukcji. Sklepowe modele będą pracować co najmniej z taktowaniem 3,4 GHz, więc finalnie powinniśmy spodziewać się jeszcze lepszej wydajności i nieco wyższego poboru mocy. Jak będzie w rzeczywistości? Tego dowiemy się na początku przyszłego roku, bo właśnie wtedy ma nastąpić oficjalna premiera modeli AMD Ryzen. Już nie możemy się doczekać!
Źródło: Canard PC Hardware, Overclock
Komentarze
98jednak skok wydajności jest i to spory więc trzeba czekać na oficjalne testy
dodatkowo gry wykorzystane nie korzystają ze zbyt wielu rdzeni 3-4 max
Większość gier nie wykorzystuje więcej niż 4 wątków. A Ryzen 3,15GHz pokonuje nieznacznie i5 3,2 GHz i minimalnie przegrywa z i5 3,5GHz.
i7 6700K ma taktowanie wyższe o ~27% a wygrywa w Grach o ~22%.
Wychodzi na to, że Ryzen zegar/zegar powinien być porównywalny lub szybszy od i5/i7 6xxx.
W wielowątkowych zastosowaniach wygrywa z wyżej taktowanym sześciordzeniowcem Intela więc też jest nieźle.
Szczerze, to wygląda lepiej niż się spodziewałem, ale poczekajmy na oficjalne testy z ostatecznymi wnioskami.
A że wkraczamy powoli w DX12 to wysokie taktowanie intela nie powinno dawać już takiej przewagi w gierkach. Z tego co widze to testowane gry są tylko dX11 czyli tam gdzie ryzen nie miał prawa wypaść lepiej niż intel z uwagi na przeciętne wykorzystanie rdzeni i niskie taktowania pojedynczego rdzenia.
Jakby dawali o 1-2 rdzenie więcej jak za czasów phenomów II to AMD może naprawdę coś ugrać.
to juz na prawde bylaby swietna oferta dla kazdego. oby cena takiego sr3 nie byla tylko wyzsza od i5 intela. zapowiada sie swietny okres amd. a przeciez to dopiero poczatek drogi. zaraz bedzie apu zen z hbm. potem modyfikacje i zen+. a intel raczej nei planuje w najblizszym czasie jakich rewolucyjnych technologi. to daje tylko nadzieje na spadki cen i wyrownana walke. amd musi tylko popracowac nad taktami ale ja jestem pewny ze w ciagu roku wycisna z procesu 14nm GF duzo wiecej i na koniec 2017 pokaza sie procki taktowane ponad 4ghz.
buzka sama mi sie usmiecha :)
INTEL...
a co jeśli AMD stanie się prawdziwą konkurencją a intel nie da rady mu odskoczyć w sensie intel wycisnął już wszystko z krzemu. Zostaje jeszcze 10nm potem 7 nm na 5 nm raczej nie ma szans a skoki mogą nie być jakieś duże, może tylko pobór prądu spadnie
nie można zapomnieć że AMD jest na kresce a intel ma MLD na koncie i oczywiste będzie że pierwszy wejdzie w grafen (choć przy innowacyjności amd bym się nie zdziwił jeśli byli by pierwsi)
takiego skoku AMD nie będzie miało szans przeskoczyć
Jetem ciekawy jak będzie po OC w porównaniu do i5-6600K
#BETTERRED ! :)
Intel i tak już zwleka jak może od paru lat i na pewno w kasze nie da sobie dmuchać :)
Jeśli dobrze wyceną będzie super. Jeśli nie i zamiast agresywnego natarcia będzie coś pokroju RX480 nie wróżę sukcesów... A szkoda :(
Gdyby jeszcze ta premiera odbyła się rok wcześniej... A tak. Ehhhh pożyjemy zobaczymy.
Jak dla większości użytkowników tutaj, jest świetnie - nareszcie coś się ruszy w cenach procków.
Ale jeśli cena będzie duża a ja mam kompa tylko do pisania i gier a nie żadnych graficznych wynalazków wezmę intela.
Tylko ten cholerny dolar idzie w górę i cały sprzęt za nim, a najgorsze że wygrał Trump a on wie jak robić hajsy, Clinton pewnie by rozpętała kolejną wojnę i bałagan a dolar by spadł, dla nas było by to na rękę. Z drugiej strony mamy taki bałagan w sejmie że nawet jak Trump sam by przyszedł z ofertą to przez to że się kłócą tego nie wykorzystają, a trump lubi polaków bo budowali mu interes.
Ech pewnie rozpętam jakąś ShitStorm polityczny. Ale tak jest dolar w górę a my w dół.
Potem tylko będzie płacz, że w grach już tak pięknie nie jest...
Nadal będą to bardzo dobre procesory o ile będą dobrze wycenione, ale jednak byłoby miło wiedzieć szanse na osiągnięcie 5ghz nie używając azotu :D
http://www.guru3d.com/news-story/french-magazing-posts-engineering-sample-amd-ryzen-processor-benchmarks.html
jak dla mnie wiadomo juz prawie wszystko co do wydajnosci. moze zmieni sie ona o 0-10% na +.
reszta rozbije sie o cene poszczegolnych segmentow czyli sr3 sr5 i sr7. wszystkie w grach beda miec ta sama wydajnosc, a roznic sie wydajnoscia w obrobce grafiki czyli zastosowaniach dla profesjonalistow.
jesli 8watkowy sr3 bedzie sprzedawany w cenie 200 dolcow to zje wszystkie i3 i najtansze i5 na sniadanie.
jeslii....
Oni nie wymyslaja CPU na nowo przeciez, wiec tego co zaoferowal Intel po prostu nie przeskocza.
Liczyc sie bedzie cena i pobor wzgledem wydajnosci. Bulldozer i jego pochodne mial dobra cene ale perf/W byl tak kiepski ze ten CPU mozna bylo traktowac jako ciekawostke niz konkurencje.
Ostatnia kwestia zostaje OC, czy CPU sie skonczy czy moze ogranicza go temperatury? To dobre pytanie, bo jak CPU sie bedzie konczyl przy OC w okolicach 4GHz to bedzie slabo.
ja liczę na dobrą relację w segmencie poniżej 1k
Jeśli cena będzie odpowiednia to sprzedawać się będzie.
Ale ta nazwa mnie kłuje.
"Ryzen" brzmi jak "ryżem" -> "ryż"
prawie jak "Vista" -> "wiśta wio".
:)