Modele Ryzen Threadripper to propozycja dla najbardziej wymagających klientów, którym nie wystarczają standardowe Ryzeny.
AMD przygotowuje się do wprowadzenia na rynek procesorów Ryzen Threadripper, które mają konkurować z układami Intel Core X - topowymi modelami konkurencji. W ramach trwających targów Computex producent ujawnił nowe szczegóły na temat zapowiadanych konstrukcji.
Procesory Ryzen Threadripper zostały wykonane w 14-nanometrowym procesie technologicznym i bazują na mikroarchitekturze Zen. Głównym atutem jest jednak jeszcze większa liczba rdzeni i wątków – w zwykłych Ryzenach jest ich maksymalnie 8/16, natomiast nowe modele zaoferują ich nawet 16/32.
Na konferencji potwierdzono również 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4 oraz kontroler PCI-Express 3.0 z 64 liniami transmisyjnymi (z czego 48 będzie można wykorzystać do podłączenia kart graficznych w konfiguracjach multi-GPU). Topowy model dysponuje łącznie 40 MB pamięci podręcznej (L2 + L3).
Na jaką wydajność możemy liczyć? Podczas konferencji producent pochwalił się potencjałem przy renderowaniu sceny w aplikacji Blender – 16-rdzeniowy/32-wątkowy Ryzen Threadripper ukończył zadanie w 13 sekund, podczas gdy 8-rdzeniowy/16-wątkowy Ryzen potrzebuje tutaj aż 36 sekund. Trzeba więc przyznać, że wynik robi wrażenie.
Układy Ryzen Threadripper współpracują z nowymi płytami głównymi z podstawką SP3r2 i chipsetem AMD X399. Warto również podkreślić, iż platforma nie jest kompatybilne z serwerowymi układami Epyc (mimo zastosowania podobnej na pierwszy rzut oka podstawki SP3).
Termin premiery nowej platformy w dalszym ciągu jest owiany mgłą tajemnicy. Poniżej możecie zobaczyć zapis konferencji (część poświęcona procesorom Ryzen Threadripper zaczyna się mniej więcej w 32 minucie).
Źródło: AMD, VideoCardz, HardwareLuxx (foto)
Komentarze
43Jedno mnie tu zastanawia:
"16-rdzeniowy/32-wątkowy Ryzen Threadripper ukończył zadanie w 13 sekund, podczas gdy 8-rdzeniowy/16-wątkowy Ryzen wymaga aż 36 sekund"
2x więcej rdzeni a wynik prawie 3x lepszy?
Dziwny wynik, tym bardziej że zapewne układ 16 rdzeniowy pracował z niższym bądź co najwyżej równym zegarem co cywilny RYZEN.
Czyżby 4-kanałowy kontroler pamięci tak wpływał na wynik?
Jak rzeczywiście tak będzie sprzedam swojego R 1800x i płytę MSI TITANIUM ale pamięci zostawiam bo mam CORSAIRA na czipach SAMSUNGA B.
PS: Tu nie chodzi o samą czterokanałowość ale także o INFINITY FABRIC ,które działa z połową przepustowości pamięci.Przecież wiadome ,że rozwiązanie HEDT AMD będzie dużo szybsze bo właśnie ma czterokanałowość oraz używa linie PCI EX do zwiększenia przepustowości.
Mnie ciekawi czy w biosie będzie można manipulować ile lini PCI EX można przeznaczyć na zwiększenie przepustowości IF.
Tak po za tym popatrzcie sobie na youtube ludzie robią testy na 22 rdzeniach poprzednich Xeonach i wynik zamyka się w 21sekundach więc ja mogę napisać jedno RIP INTEL HEDT.
Skoro normalne Ryzeny mają lutowany IHS, ten też na pewno będzie miał, więć temperatury powinny być zauważalnie niższe niż na Intelach.
Klienci tego segmentu nie są tak bardzo zainteresowani wydajnością w grach dlatego wyższe taktowania konkurencyjnej platformy Intela nie maja już takiego znaczenia.
AMD na pewno będzie chciało mieć CPU z koroną cena/wydajność co nie będzie trudne - szczególnie przy ustalonych cenach i9. Obstawiłbym model 12c/24t, bo zapewne 16 "rdzeniowiec" jako topowy CPU będzie mieć topową cenę.
Dobra wiadomość, że Zen 2 ma być od razu w 7nm, przy czym pewnie jeszcze po drodze będzie optymalizacja. Intel miał wprowadzać 10nm w 2015, ale że AMD spało tyle czasu
to jeszcze męczy dalej te 14.
Ja jestem ciekawy jak Ryzeny 8c będą się sprawować w laptopach bo zapowiadane 1410 pkt w CB15 to idealnie dla mobilnej stacji roboczej, miażdżąc 820 pkt i7 7820hk.
Jakby AMD dało 8 kanałów tutaj na HEDT to była by miazga:D ale widocznie 4 kanały wystarczą do wyrzucenia INTELA z piedestału.
Teraz czekać tylko na testy.
PS: Co z tego gdy wersje ,które mają 4 rdzenie czy nawet 8 osiągają mur nie do przebicia jak z tego wynika ,że 16rdzeniowe też będą stały w pobliżu tego muru.Mnie ciekawi tylko czy INTEL ma już tak dopracowany proces ,że jego 16 rdzeniowe procki będą mogły działać na 3.2Ghz na wszystkich rdzeniach bo tu od razu widać ,że EPYC pozamiata serwery właśnie przez konstrukcję chipa bo INTEL nie jest w stanie w "DUŻYM RDZENIU" ustawić tak wysokich zegarów.
Poza tym pokazanie kilku sekund z Preya na najnowszym GPU jest trochę mało zwłaszcza że ma dość małe wymagania.
http://twojepc.pl/graph0/news17/35920_3.png