Procesory

AMD idzie w ślady Intela - producent ma w planach nowy typ procesora

przeczytasz w 1 min.

Hybrydowe procesory już na dobre zadomowiły się w smartfonach i tabletach, ale w przyszłości mają opanować także rynek laptopów i desktopów. Wiemy, że takimi konstrukcjami zainteresowała się firma AMD.

W czym hybrydowy procesor jest lepszy?

O co chodzi z hybrydowym procesorem? Najprościej mówiąc, to układ, w którym zastosowano dwa typy rdzeni – słabsze o mniejszym poborze energii i wydajniejsze o większym poborze energii (stąd też nazwa big.LITTLE).

Do podstawowych zadań angażowane są tylko słabsze rdzenie, dzięki czemu układ może pobierać mniej energii. Efekt jest taki, że procesor cechuje się wyższą efektywnością energetyczną względem standardowych jednostek z wydajnymi rdzeniami.

Taka koncepcja ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych, gdzie ważny jest niski pobór mocy i długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Hybrydowe procesory to przyszłość?

Koncepcja hybrydowego procesora nie jest niczym nowym, bo taka konstrukcja jest powszechnie stosowana w układach ARM dla smartfonów i tabletów. Takie układy będą pojawiać się także w laptopach i komputerach stacjonarnych.

W przypadku komputerów, szlak przetarła firma Intel. Producent niedawno zaprezentował modele Lakefield, które zostały zaprojektowane z myślą o kompaktowych laptopach. Wiemy jednak, że to nie koniec planów "niebieskich" i w 2021 roku planuje wydać modele Alder Lake dla laptopów i desktopów.

AMD też pracuje nad hybrydowym procesorem

AMD - patent z hybrydowym procesorem

Okazuje się, że hybrydowymi procesorami zainteresowana jest także firma AMD. Producent złożył wniosek patentowy, który opisuje budowę układu typu big.LITTLE (jego specyfikacja jeszcze nie jest znana).

Na ten moment nie wiadomo kiedy procesor miałby pojawić się na rynku. Można jednak podejrzewać, że to przygotowania do rozwoju rynku i wprowadzenia nowych generacji układów.

Źródło: ComputerBase, Freepatents

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

50
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Marucins
    20
    Pięknie to wygląda a w praktyce taki telefon zagania do roboty wszystko co ma pod maską do renderingu p*erdzielonej strony www.
    A bateria jak trzymała dzień tak dalej trzyma.
    • avatar
      Konto usunięte
      15
      Skoro można tym sposobem osiągnąć lepszy efekt niż stanami energetycznymi głównych rdzeni to ok, choć to rozwiązanie JEDYNIE dla laptopów.
      W moim desktop-ie siedzi R7 2700X i ani myślę włączać do zabawy jakieś skromne oszczędne mikro-rdzenie. Desktop wydajnością stoi !
      • avatar
        eninede
        6
        ...a jaka roznica jest w stosunku do juz wykorzystywanej od kilku lat technologii AMD i Intel - SpeedStep, ktora zezwala na zmnijszenie taktowania procesora poprzez obnizenie napiecia, a co za tym idzie - zmniejszenia poboru pradu?
        • avatar
          cyberant
          5
          Nie czuję tego. Nie lepiej byłoby zrobić układ w którym istnieje możliwość wyłączania rdzeni jeśli nie pracują? Tak żeby odcinać im napięcie? i z 32 rdzeniowca zrobić 1 rdzeniowiec z obniżonym taktowaniem gdy nic się nie dzieje obciążającego w systemie. Gdy obciążenie rdzenia wzrasta do 100% to włączany jest następny.. a część wątków przerzucana na niego. Itd..
          • avatar
            Kapitan Nocz
            4
            ok, Benchmark jak zwykle rzeczowo. Myślalem, że w końcu zobaczę wyjaśnienie jaki sens ta architektura miala by miec w desktopie, bo co do układów mobilnych rzecz wydaje się oczywista, ale widzę tego nawet najtęższe umysły nie ogarniają
            • avatar
              awesome1337
              1
              wiadomo intel=hate
              ale amd cant do no wrong
              czekam na uzasadnienie czemu ten projekt jest dobry a Intela zły xd
              • avatar
                AMDK11
                1
                Jest hipoteza poparta poszlakami która zakłada że Intel i prawdopodobnie z tego co widać także AMD mogą zrezygnować z starszych rozszerzeń x86 więc mniejsze rdzenie mają za zadanie zapewnić 100% kompatybilność z x86 i w miarę płynne przejście.

                Może także chodzić o balans z naciskiem na wydajność pojedynczego wątku ale z zachowaniem wydajności wielowątkowej gdzie np połowa rdzeni zajmuje sporą powierzchnię a mniejsze rdzenie bedą wspomagać duże w mocno wielowątkowych obciążeniach. Może to też oznaczać że same rdzenie x86 będą mocno rozbudowywane. Mocniej niż dotychczas.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  A nie jest tak ze dla prostej czynnosci to dla takiego niskowydajnego procesora to calkiem spore zajecie a dla duzego to nic. Jak jest to dla duzego procesora nic to i pradu nie pobierze z tego tytulu prawie wcale. Takie troche chodzenie w kolko. Moze to i zadziala ale przy bardzo specyficznych testach - bardzo watpie czy to jest warte duzo w praktyce. Pozyjemy, zobaczymy.
                  • avatar
                    drfrank3nstein
                    0
                    Taka konfiguracja rdzeni nie jest po to aby oszczędzać na energii, bo równie dobrze można by underclockować procesor gdy nie jest mocno obciążany. Chodzi tutaj o pewien podział obowiązków: drobne usługi i dobrze zoptymalizowane programy wielowątkowe są wykonywane na wielu mniejszych rdzeniach, a procesy liniowe których nie da się rozłożyć na kilka wątków lub słabo zoptymalizowane programy pracują na jednym potężnym rdzeniu.
                    • avatar
                      danieloslaw1
                      0
                      byłoby to ok jeśli siedziałby tam normalnie megawydajni procek np 16 jajowiec 3950x plus to małe gówienko. jeśli miałoby to wygladac np 8+8 i sprzedawane jako 16 jajowiec wlasnie typu 3900x to bieda by była
                      • avatar
                        gromzjasnegonieba
                        0
                        no dobrze. ale wydajny rdzen wykona prace w 0.2s a ten mniej wydajny bedzie potrzebowal 3s. oznacza to ze bedzie pracowal 15 razy dluzej. nie wiem czy to sie oplaci. w telefonach to sie absolutnie nie sprawdza. zalozenia zacne ale praktyka mowi cos innego.
                        • avatar
                          kitamo
                          -9
                          Co to AMD najlepszego zrobiło fanbojom którzy jeszcze niedawno smiali się z Intela ze wprowadza big.little mówiąc że to nie ma sensu.
                          • avatar
                            AMDK11
                            0
                            Edit:
                            Nie o energooszczędność tu chodzi. Poza tym inżynierowie AMD czy Intela lepiej wiedzą jak te układy się zachowują i wiedzą czym będzie GoldenCove i Gracemont czy Zen4-Zen5. My nie wiemy więc niewiedza zawęża nam pole widzenia do smartfonów czy laptopów. Dopóki nie znamy szczegółów nie mamy podstaw do oceny tego rozwiązania a jestem niemal pewny że za tymi rozwiązaniami stoją zmiany w mikroarchitekturze przyszłych rdzeni Intela i AMD które będą rewolucją.

                            Na marginesie Intel testuje symulowany rdzeń x86(lub częściowo x86) 2 razy szerszy od Skylake z nowej generacji algorytmami danych. Podobno według tych symulacji wzrost IPC jest imponujący.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              akurat intel nie przetarł tu żadnego szlaku, jak zwykle innowacyjne tu było AMD. po prostu AMD wypuściło cpu zrobiony jako chiplet. właściwie to wystarczy że AMD zmodyfikuje moduł I/O aby podłączać do niego rdzenie w różnej wydajności, zależy co z sortowni wyjdzie :) i pozamiatane. a intel nie wyrabia z nadmierną powierzchnią układu, i ..... robi kanapkę.

                              tyle że AMD poszło dalej, bo już dawno temu opracowali szynę, aby na jednej szynie w zintegrowanym CPU mogły ze sobą współpracować rdzenie x86, ARM, oraz GPU, w przyszłości inne, mam nadzieję że to może być RiscV. a zresztą. AMD już dawno temu zapowiedziało niezrealizowanym slajdem, że na zgodnej podstawce AM będą wymienne CPU jako x86 oraz ARM, a w przyszłości obydwie architektury pod jedną blaszką. Szkoda że to idzie tak powoli.

                              jeśli zaś chodzi o 'innowacyjność' intela, to problemem tak naprawdę jest microsoft i jego windows. intel jest duży, więc dogada się z MS, i zrobią wspólną implementację dla bigLITTLE w windows. AMD z MS póki co nie jest w stanie się tak dogadać. Ale jak to już będzie gotowe, to AMD już od dawna ma gotowca.

                              btw. szkoda że mamy do dyspozycji tyle rdzynióf, i żaden z nich nie jest swobodnie programowalny tak jak to jest zrobione w układach typu FPGA. To by bardzo wiele zmieniło. pod jedną blaszką x86, ARM/RiscV i FPGA to byłby niezły czad. niestety do tej pory FPGA jako eksperyment w mocno ograniczonym zakresie jest robiony przez ........ Intela w niektórych serwerowych Xeonach. niestety ten FPGA jest mikroskopijny.

                              Witaj!

                              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                              Połącz konto już teraz.

                              Zaloguj przez 1Login