Hybrydowe procesory już na dobre zadomowiły się w smartfonach i tabletach, ale w przyszłości mają opanować także rynek laptopów i desktopów. Wiemy, że takimi konstrukcjami zainteresowała się firma AMD.
W czym hybrydowy procesor jest lepszy?
O co chodzi z hybrydowym procesorem? Najprościej mówiąc, to układ, w którym zastosowano dwa typy rdzeni – słabsze o mniejszym poborze energii i wydajniejsze o większym poborze energii (stąd też nazwa big.LITTLE).
Do podstawowych zadań angażowane są tylko słabsze rdzenie, dzięki czemu układ może pobierać mniej energii. Efekt jest taki, że procesor cechuje się wyższą efektywnością energetyczną względem standardowych jednostek z wydajnymi rdzeniami.
Taka koncepcja ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych, gdzie ważny jest niski pobór mocy i długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym.
Hybrydowe procesory to przyszłość?
Koncepcja hybrydowego procesora nie jest niczym nowym, bo taka konstrukcja jest powszechnie stosowana w układach ARM dla smartfonów i tabletów. Takie układy będą pojawiać się także w laptopach i komputerach stacjonarnych.
W przypadku komputerów, szlak przetarła firma Intel. Producent niedawno zaprezentował modele Lakefield, które zostały zaprojektowane z myślą o kompaktowych laptopach. Wiemy jednak, że to nie koniec planów "niebieskich" i w 2021 roku planuje wydać modele Alder Lake dla laptopów i desktopów.
AMD też pracuje nad hybrydowym procesorem
Okazuje się, że hybrydowymi procesorami zainteresowana jest także firma AMD. Producent złożył wniosek patentowy, który opisuje budowę układu typu big.LITTLE (jego specyfikacja jeszcze nie jest znana).
Na ten moment nie wiadomo kiedy procesor miałby pojawić się na rynku. Można jednak podejrzewać, że to przygotowania do rozwoju rynku i wprowadzenia nowych generacji układów.
Źródło: ComputerBase, Freepatents
Zobacz więcej o procesorach:
- Jest moc! Nowe procesory AMD Ryzen osiągną prawie 5 GHz
- AMD coraz silniejsze na rynku procesorów - Intel ma się czego obawiać
- Ogromny wyciek danych z firmy Intel (a to podobno nie koniec problemów producenta)
Komentarze
50A bateria jak trzymała dzień tak dalej trzyma.
W moim desktop-ie siedzi R7 2700X i ani myślę włączać do zabawy jakieś skromne oszczędne mikro-rdzenie. Desktop wydajnością stoi !
ale amd cant do no wrong
czekam na uzasadnienie czemu ten projekt jest dobry a Intela zły xd
Może także chodzić o balans z naciskiem na wydajność pojedynczego wątku ale z zachowaniem wydajności wielowątkowej gdzie np połowa rdzeni zajmuje sporą powierzchnię a mniejsze rdzenie bedą wspomagać duże w mocno wielowątkowych obciążeniach. Może to też oznaczać że same rdzenie x86 będą mocno rozbudowywane. Mocniej niż dotychczas.
Nie o energooszczędność tu chodzi. Poza tym inżynierowie AMD czy Intela lepiej wiedzą jak te układy się zachowują i wiedzą czym będzie GoldenCove i Gracemont czy Zen4-Zen5. My nie wiemy więc niewiedza zawęża nam pole widzenia do smartfonów czy laptopów. Dopóki nie znamy szczegółów nie mamy podstaw do oceny tego rozwiązania a jestem niemal pewny że za tymi rozwiązaniami stoją zmiany w mikroarchitekturze przyszłych rdzeni Intela i AMD które będą rewolucją.
Na marginesie Intel testuje symulowany rdzeń x86(lub częściowo x86) 2 razy szerszy od Skylake z nowej generacji algorytmami danych. Podobno według tych symulacji wzrost IPC jest imponujący.
tyle że AMD poszło dalej, bo już dawno temu opracowali szynę, aby na jednej szynie w zintegrowanym CPU mogły ze sobą współpracować rdzenie x86, ARM, oraz GPU, w przyszłości inne, mam nadzieję że to może być RiscV. a zresztą. AMD już dawno temu zapowiedziało niezrealizowanym slajdem, że na zgodnej podstawce AM będą wymienne CPU jako x86 oraz ARM, a w przyszłości obydwie architektury pod jedną blaszką. Szkoda że to idzie tak powoli.
jeśli zaś chodzi o 'innowacyjność' intela, to problemem tak naprawdę jest microsoft i jego windows. intel jest duży, więc dogada się z MS, i zrobią wspólną implementację dla bigLITTLE w windows. AMD z MS póki co nie jest w stanie się tak dogadać. Ale jak to już będzie gotowe, to AMD już od dawna ma gotowca.
btw. szkoda że mamy do dyspozycji tyle rdzynióf, i żaden z nich nie jest swobodnie programowalny tak jak to jest zrobione w układach typu FPGA. To by bardzo wiele zmieniło. pod jedną blaszką x86, ARM/RiscV i FPGA to byłby niezły czad. niestety do tej pory FPGA jako eksperyment w mocno ograniczonym zakresie jest robiony przez ........ Intela w niektórych serwerowych Xeonach. niestety ten FPGA jest mikroskopijny.