Laptopy

AMD XConnect: uniwersalny standard podłączenia desktopowej karty do laptopa

przeczytasz w 2 min.

XConnect to pierwszy uniwersalny standard podłączenia zewnętrznej karty do laptopa. Nowe rozwiązanie może nieźle namieszać na rynku laptopów do gier.

Razer Core - przystawka z kartą graficzną AMD Radeon R9 Nano

Pamiętacie, jak niedawno firma AMD uchyliła rąbka tajemnicy, że pracuje nad standardem umożliwiającym podłączenie zewnętrznych kart graficznych do laptopów? Dzisiaj wszystko stało się jasne – właśnie zadebiutowała bowiem technologia AMD XConnect, która może nieźle namieszać na rynku laptopów do gier. Przyjrzyjmy się jej dokładniej, bo nowość zapowiada się bardzo ciekawie.

Na rynku już zadebiutowało kilka laptopów z zewnętrzną stacją dokującą, która umożliwiała podłączenie karty graficznej – montowało się w niej kartę graficzną i podłączało dodatkowe zasilanie. Dotychczas było to jednak raczej ciekawostka, bo wymagała określonych komponentów i współpracowała tylko z laptopami jednej marki.

Okazuje się jednak, że zespół Radeon Technologies Group już od jakiegoś czasu pracował nad technologią XConnect, która to ustandaryzuje i pozwoli stosować taką stację z każdym laptopem. Żeby było ciekawiej, technologia była przygotowywana we współpracy z... Intelem, bo wykorzystuje ona interfejs Thunderbolt 3 – wprost stworzony do tego typu zastosowań. Oprócz tego wymagany jest system operacyjny Windows 10 co najmniej w wersji 10586, sterowniki Radeon Software 16.3 oraz obsługa specjalnych rozszerzeń w BIOS ACPI.

Wiadomo też, że XConnect jest otwarty i AMD nie będzie chciało w żaden sposób go ograniczać (nie wiadomo jeszcze jak wypadnie tutaj certyfikacja Thunderbolta przez Intela).

AMD XConnect - interfejs
Informacja o podłączeniu zewnętrznej karty graficznej

AMD XConnect obecnie obsługuje karty graficzne AMD Radeon R9 Fury, R9 Nano, R9 300, R9 290/290X i R9 280, a w przyszłości planowane jest dodanie modeli bazujących na architekturze Polaris. To jednak nie koniec rewelacji, bo partnerzy będą mogli tworzyć również mniejsze przystawki z mobilnymi kartami graficznymi. Technologia ta nie ogranicza możliwości i dzięki niej można grać zarówno na ekranie laptopa, jak i zewnętrznym monitorze.

AMD Radeon Fury Nano XConnect - wydajność w SteamVR Performance Test
Kompaktowe laptopy w końcu zgodne z VR!

AMD XConnect na upowszechnić kompaktowe laptopy z możliwością podłączenia wydajnej karty graficznej, a przy okazji zmniejszyć udział ciężkich i nieopłacalnych laptopów typowo dla graczy. Klient będzie mógł kupić kompaktowego ultrabooka i zabierać go w podróż, a w domu podpiąć wydajniejszą kartę graficzną i np. korzystać z obsługi gogli wirtualnej rzeczywistości (VR). Dodatkowo taki laptop zacząłby wspierać np. technologię FreeSync.

Razer Blade Stealth laptop z przystawką Core
Razer Blade Stealth z przystawką Core - marzenie mobilnych graczy?

Pierwszym urządzeniem wspierającym nową technologię jest Razer Blade Stealth z przystawką Core, o którym pisaliśmy już podczas styczniowych targów CES 2016. Jest to 12,5-calowa konstrukcja bazująca na procesorze Intel Core i7-6500U, która ma zaledwie 13,1 mm grubości i waży 1,25 kg.

Wychodzi więc na to, że AMD chce tutaj złamać dominację konkurencji na rynku laptopów dla graczy. Robi się coraz ciekawiej, bo Radeony odbierają udziały rynkowe oraz są lepiej przygotowane do VR i DirectX 12, a ofensywa FreeSync przynosi coraz bardziej widoczne rezultaty. Czekamy jeszcze na premierę kart z generacji Polaris.

Źródło: AMD, inf. własna

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dragonik
    7
    Ale jakby Nvidia takie coś zrobiła jako zamknięty standard to każdy by piał z zachwytu i gloryfikował zielonych ja AMD coś zrobi to be.
    • avatar
      mokry_kot
      7
      Bardzo dobrze. Kibicuję temu rozwiązaniu ze względu na thunderbolt, który dzięki temu może się zrobić bardziej powszechny i tańszy. Może w końcu przebije się na rynek PC i skończą się problemy z kompatybilnością i szukaniem sprzętu na odpowiednich chipach żeby działały porządne interface'y audio. Sam w pracy kupiłem lapka z thunderboltem za grubą kasę po to żeby zakończyć temat z kompatybilnością niektórych sprzętów choć moc obliczeniowa na tym poziomie nie była mi potrzebna.
      • avatar
        Konto usunięte
        4
        brawo ale nie skumałeś , tu chodzi o to że zwykły laik ma przyjść i jednym kabelkiem podpiąć i ma działać, nie bedzie sie bawił w to co ty tam sobie wymyśliłeś
        • avatar
          Rebelmind
          4
          Czyli można będzie kupić lapka z integrą i jakimś dobrym CPU (niekoniecznie i7), podłączyć przez stację dokującą mocną grafikę zewnętrzną i mieć w miarę mobilną stację do grania. Ciekawy pomysł... Zastanawia mnie, czy wydadzą biosy do starszych lapków, które mają Thunderbolta 3 (np do takiego Della XPS 13)
          • avatar
            scoobydoo19911
            3
            było by miło gdyby cały rynek GPU pracował nad tym standardem
            • avatar
              TomPo75
              2
              Było wiadomo od dawna że to się rozpowszechni wraz z Thunderboltem 3. Rozwiązanie idealne, a że to technologia otwarta to pewnie będą i chińskie zamienniki po 50zł za sztukę.
              Szkoda tylko że samo złącze ciągle na rynku w powijakach.
              • avatar
                CrisPL
                1
                Cóż jeśli ten standard wejdzie "głęboko" w rynek. To już może być rzeczywiście zmierzch ery komputerów PC. Bo z laptopem będzie niebawem tak samo wydajnie, a do tego urządzenie nadal będzie mobilne.
                • avatar
                  AntySyjon
                  1
                  Komiczny jest widok laptopa robiącego za płytę główną i procesor XD
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    eGPU to b. ciekawe podejście -> laptop z którym wszędzie można pójść, a jak potrzebujesz więcej mocy i chcesz pograć w ulubione gry, to podłączam 1 kabel i gram na 55" TV (klawiatura i mysz na bluetooth) ...
                    Podobne rozwiązanie jest już dostępne na rynku np: https://bizon-tech.com/us/bizonbox2-egpu.html/
                    Im więcej firm będzie miało taką technologię tym lepiej dla nas konsumentów - większa konkurencja a więc niższa cena :)
                    Obecnie jest to dość spory wydatek, jak na kieszeń "zwykłego kowalskiego".
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      1
                      w pewnym sensie fajne, pytanie jak z ekonomią? być może porównywalnie wyjdzie tani lapek do rutynowych "biurowych" rzeczy, oraz wypasiony desktop pod biurko. pudło i tak w tym zestawie zostaje w domu, to ja już pod biurkiem wolę. no i jeszcze to Nieszczęście10. czy tej technologii nie da się upchnąć do win8/7 ? no tak. 7 jeszcze tylko 5 lat pożyje i koniec wsparcia.
                      • avatar
                        dexiji
                        0
                        przecież to razer :D
                        • avatar
                          CESARZ987655
                          -1
                          Niby spoko,ale łatwiej znaleźć laptopa dla graczy niż posiadającego Thunderbolt w przystępnej cenie.
                          Kolejna sprawa to cena samej przystawki nie powinna przekraczać na starcie 300 zł,a zapewne cena będzie znacznie wyższa i prędko nie spadnie.
                          Naprawdę fanie by było gdyby to przeszło,ale realia pokazują jak jest.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            -2
                            Czy moge pisac juz komentarze?
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              -5
                              No może jak razem z intelem to robią to jakos to wyjdzie. Kibicuję ale pomysły and z reguły padają szybko (mantle,opengpu,tressfx)
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                -25
                                Wow, sonda taka dobra, brawo AMD! Viva la kloceriada. Prawda jest taka, że znowu jest zrobione coś, co nie pójdzie na wszystkich laptopach, bo ograniczeń jest sporo, a od chińczyków już od dawna można kupić przejściówkę na pełnowymiarowy slot pod PCI-E z różnymi dodatkami za "symboliczne" 120zł.
                                • avatar
                                  AntySyjon
                                  0
                                  Komiczny jest widok laptopa robiącego za płytę główną i procesor XD
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    zastanawia mnie czy połączenie przez Thunderbolt 3 nie będzie jako tako wąskim gardłem dla takiej karty znaczy wsadzasz dobra kartę a wykorzystujesz ją w 60 %

                                    Witaj!

                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                    Połącz konto już teraz.

                                    Zaloguj przez 1Login