AMD twierdzi, że benchmark ocenia na korzyść Intela. Jak jest w rzeczywistości?
Benchmarki pozwalają w obiektywny sposób sprawdzić wydajność komputera i porównać go do innych konfiguracji – tak przynajmniej wygląda teoria, ale w praktyce bywa już różnie. W przypadku benchmarka SYSmark najwyraźniej miarka się przebrała, bo firma AMD zarzuciła jego twórcom nieobiektywne ocenianie sprzętu i działanie na niekorzyść swoich konfiguracji sprzętowych.
Producent postanowił doświadczalnie sprawdzić wiarygodność wyników z benchmarka SYSmark 2014, który teoretycznie ma zmierzyć wydajność całego komputera. W tym celu przygotowano dwa laptopy – jeden z nich bazował na procesorze AMD FX-8800P ze zintegrowaną grafiką Radeon R7 (512 SP), natomiast drugi na procesorze Intel Core i5-5200U z grafiką HD 5500. W obydwóch przypadkach testy wykonano pod obsługą systemu operacyjnego Windows 10.
Laptop na bazie platformy AMD uzyskał w teście 659 punktów, natomiast z komponentami Intela 987 punktów. Mogłoby się wydawać, że druga konfiguracja jest mniej więcej o 50% wydajniejsza od tej pierwszej. Czy aby na pewno?
Producent porównał wydajność tych samych laptopów też w teście PCMark 8 Work – tutaj różnica była znacznie mniejsza, bo laptop AMD uzyskał 3908 punktów, natomiast laptop Intela 4199 punktów. Różnica wynosiła więc trochę ponad 7%. To samo potwierdził autorski test producenta, który sprawdzał szybkość wykonania skryptu na bazie kilku popularnych aplikacji biurowych.
Skąd tak duża różnica między obydwiema aplikacjami? AMD twierdzi, że wynik w SYSmarku mocno zależy od osiągów procesora, podczas gdy na wynik w PCMarku 8 dodatkowo wpływa podsystem układu graficznego. Trudno się z tym nie zgodzić – wprawdzie obydwa testy bazują na zadaniach obciążających procesor, ale PCMark 8 potrafi tutaj skorzystać z akceleracji OpenCL i to działa na korzyść platformy AMD.
Źródło: AMD, BAPCo, Futuremark
Komentarze
34SYSMark główną siedzibę ma w biurowcu... Intela.
Fakt pominięcia potencjału GPU oraz OpenCL to pryszcz!
Mark-i to aplikacje mające być wyznacznikiem i wskazówką dla klientów. Intel od ponad 2 dekad przekupuje developerów, twórców niektórych "mark-ów" również, by ich soft nieefektywnie wykorzystywał sprzęt konkurencji.
Zaczęło się dawno; od łapówki dla Microsoft-u by Windows98 ignorował rozszerzenia MMX gdy wykrył CPU AMD i VIA. 15 lat później podczas śledztwa przeciw MS w innej sprawie wyszło to na jaw.
Niedawno pewien użytkownik oszukał programy testujący i ten, mimo że uruchomiony na platformie AMD był przekonany że na pokładzie jest Intel - wynik podskoczył o ponad 30%.
2 przykłady z brzegu a to sam malutki czubek góry lodowej procederu który trwa od ponad 20 lat.
Wybaczcie, nie mam siły i ochoty tutaj rozwijać tematu oszustw najbardziej nieuczciwej firmy w historii nowożytnej branży IT. Dość powiedzieć że od 2014 roku przeciw Intelowi toczy się proces wszczęty na drodze pozwu zbiorowego tysięcy jego pracowników a główny zarzut jest jeden - oszukiwanie własnych pracowników.
Jeśli przedsiębiorca przekonany o swej nietykalności i władzy oszukuje własnych ludzi, właśnie osiągnął dno.
Temu wasze testy powinny skopić się na porządnych testach rzeczywistych. A jak jesteście zdolni to będziecie mogli "przekazać" je innym aby każdy z nas, gdyby chciał, mógł wykonać taki test i porównać wynik.
Tak czy inaczej więcej realnych testów niż magicznych cyferek.
Rozumiem oburzenie AMD gdyż sysmark swoim benchmarkiem ich ośmieszył co nie powinno mieć miejsca. Inaczej by to wyglądało gdyby PCMark pokazał podobną różnicę (50%).
Wystarczy poczytać opis jednego i drugiego - różnica stanie się jasna dla każdego.
Do redakcji - nie mam włączonego Adblocka na waszej stronie - muszę wyłączyć wszystko co się da włącznie z śledzeniem aby móc edytować komentarz.
Dlaczego teoretyczną? Bo zdecydowana większość oprogramowania nie korzysta z OpenCL. Co oznacza że szybkość działania programów które będą uruchamiane na komputerze lepiej obrazuje SYSmark. I to ten benchmark powinien być ważniejszy dla użytkowników.
fajnie by bylo przetestowac jakis laptop zwlaszcza ze juz nawet na allegro takowe sa:
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=fx-8800p&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-uni-1-2-0113
*"Białe jabłka" Jonathan Carroll
http://www.gaminglaptopsjunky.com/amd-carrizo-fx-8800p-benchmarks-15w/
z 2,1 ghz do 1,3ghz w przypadku procesora i z 800 na 350mhz w przypadku grafiki? czy tylko dzieje sie tak przy dzialaniu na baterii?
AMD FX-8800P 1088 punktów
Intel Core i5-5200U 756 punktów