Android czy iOS? Nie chcesz być śledzony - dzwoń z budki telefonicznej
Systemy Android i iOS, chociaż tak od siebie różne, bywają często porównywane. Tym razem ten pierwszy wypadł na tle swojego rywala bardzo niekorzystnie.
Android wysyła 20 razy więcej danych do Google niż iOS do Apple
W centrum uwagi znalazło się to, ile danych zbierają obydwa wymienione systemy. iOS ma w tej kwestii zdecydowanie lepszą opinię niż Android. Czy słusznie? Jeśli spojrzeć na wyniki badania, jakie przeprowadził Douglas J. Leith z Trinity College - zdecydowanie tak.
Pomiary przeprowadzone zostały za pomocą Google Pixel 2 z systemem Android 10 oraz iPhone'a 8 z systemem iOS 13.6.1 (+ exploit Checm8). Wnioski? Ten najważniejszy i najszerzej komentowany mówi, iż Android wysyła 20 razy więcej danych telemetrycznych do Google niż iOS do Apple. Podczas uruchamiania urządzenie z Androidem przekazuje do Google około 1 MB danych. Smartfon z iOS w trakcie tej samej czynności przesyła do Apple około 42 KB.
Douglas J. Leith poszedł dalej i wyliczył, iż w stanie spoczynku Android wysyła kolejny 1 MB danych do Google i to co 12 godzin. W przypadku iOS i Apple to natomiast około 52 KB, oczywiście w tym samym okresie. Wynika z tego, że przez 12 godzin tylko w Stanach Zjednoczonych urządzenia z systemem Android gromadzą łącznie około 1,3 TB danych, a te z platformą iOS około 5,8 GB danych.
Google nie zgadza się z takimi werdyktami
Kwestia bezpieczeństwa i prywatności w sieci budzi coraz większe zainteresowanie, co jest bardzo pozytywnym trendem. Powyższe opracowanie zatoczyło dość szerokie kręgi i w obozie Google uznano, że wypada się do niego odnieść. W jaki sposób? W taki, który chyba nikogo nie zaskoczy. W oficjalnym komunikacie dla prasy podano, iż stwierdzenia zawarte w omawianym artykule nie są zgodne z prawdą, ponieważ opierają się na niepoprawnej metodologii.
„Zidentyfikowaliśmy wady metodologii wybranej przez badacza do pomiaru ilości zbieranych danych i nie zgadzamy się ze stwierdzeniami w artykule mówiącymi, że urządzenia z Androidem zbierają 20 razy więcej danych niż iPhone'y. Według naszych badań wyniki te różnią się od prawdziwych o rząd wielkości, a przed publikacją podzieliliśmy się z badaczem naszymi obawami dotyczącymi jego metodologii.”
Żeby nie było wątpliwości, iOS też zbiera dane
Jak mówią powyższe dane, iOS chociaż jest mniej łakomy to również zbiera dane. W przypadku obydwu systemów można mówić o łączeniu się z serwerami średnio co 4,5 minuty, nawet gdy użytkownik nie korzysta ze smartfona. Przesyłane dane nie są zresztą zbierane wyłącznie przez systemy, ale również fabrycznie znajdujące się na nich aplikacje i usługi. Wymieniono Chrome, YouTube, Dokumenty Google, Wiadomości, a nawet pasek wyszukiwania Google oraz Siri, Safari i iCloud.
Można przedstawiać tu iOS w dobrym świetle. Pytanie tylko, czy słusznie, bo być może głównym powodem będzie znacznie gorzej wypadający konkurent. Co więcej, ze zbierania niektórych danych telemetrycznych nie da się zrezygnować, ponieważ są niezbędne do poprawnego działania urządzenia i wymagane np. do aktualizacji.
Zainteresowani pełną wersją raportu mogą zapoznać się w z nim w dowolnym momencie, został udostępniony online.
Który system Wy uważacie za lepszy pod kątem prywatności użytkownika? I czy właśnie z niego korzystacie?
Źródło: scss.tcd.ie, foto: kadr z filmu Rozmowy Kontrolowane
Warto zobaczyć również:
- Google zepsuło dziś Androida
- Nowa wersja Google Chrome tylko dla smartfonów z przynajmniej 8 GB RAM
- Android 12 może przynieść wizualną rewolucję
Komentarze
30A w Poznaniu ???
Polska to nadal państwo z dykty !!
*Dlaczego portal nie zrobił newsa świątecznego ?
Mając Android nie musisz używać usług Google.
Mając iOS mimo załatwienia sobie JB i tak będziesz skazany na wszystko co Państwo Komunistyczne ci dało. Przy Androidzie tego nie ma - root i papa szpiegujący domyślny soft.
jak nie chcesz być śledzony to pozostają rozwiązania niestandardowe, czyli:
1. laptop z usuniętymi lub dezaktywowanymi modułami śledzenia, w intelu tpm, amd też ma swoje chyba że komuś wstarcza cyrix
2. niestendardowy jak na teraz system operacyjny, w zasadzie został tylko linux. no chyba że ktoś woli windows 95 :) on też jeszcze nie umiał śledzić tak bardzo
punkty 1 i 2 załatwiają nam niemal całe śledzenie bezpośrednio na naszym komputerze.
zostało jeszcze śledzenie w necie, i tu trzeba sprawiać aby nasza przeglądarka web była maksymalnie taka sama jak pozostali, nierozróżnialna z tłumu, plus jakiś VPN z dziwnego kraju, aby władze nie były w stanie się z nimi dogadać, i rozsądne używanie TOR. bo my polaki cebulaki :)
Póki co Custom Roms na AOSP działają świetnie.
U mnie działają LinageOS oraz OmniRom
Odkąd mojej mamie zainstalowałem LinageOS bez usług G jestem spokojniejszy :)
O instalacji innego syfu nie mam mowy.
Aplikację z tylko FOSS z FDroid czasem trzeba dodać jakieś repo.
Rozmowy zaszyfrowane na Signal oraz VPN zawsze włączony :)
Fejsbuki, sms, rozmowy telefoniczne odpadają.
E-mail jedynie zaszyfrowany.
Tak wiec czy ilosc danych ma znaczenie? calkiem spora sciana tekstu w zwyklym pliku tekstowym zajmuje 10KB tak wiec 40KB zbierane przez apple to dosc sporo i raczej ciekawi mnie co az tak duzo zajmuje w przypadku androida? nagrania dzwiekowe? zrzuty ekranu?
Pegasusa się na niej nie zainstaluje, programiści piszący jej oprogramowanie mają już zapewne wczesne objawy Alzheimera a młodzi nie wiedzieli by zapewne od czego zacząć hakowanie jej softu...