Można je zaobserwować niemal na każdym budynku. Anteny montowane są na domach i mieszkaniach wielorodzinnych i zwykle ich instalacja nie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań. Okazuje się jednak, że w niektórych okolicznościach za antenę można zapłacić karę.
Budowa domu wymaga czujności i spełnienia szeregu wymogów. Prawo budowlane w wielu przypadkach jest bardzo restrykcyjne i nie pozostawia inwestorom miejsca na brak precyzji w przedsięwzięciu. Przestrzeganie wymagań narzucanych przez ustawodawcę jest kluczowe.
Prawo odnosi się nie tylko do nowo budowanych obiektów, ale też przeróbek na domach i mieszkaniach. Nierzadko dotyczy ono prostych czynności, a więc np. montażu anteny do odbioru sygnału telewizyjnego. Jak wynika z art. 29 ust. 2 pkt 15 pr. bud. – nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wykonywanie robót polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.
Niepoprawny montaż anteny. Kara to nawet 2,5 tys. zł
Zainstalowanie anteny na dachu w określonych okolicznościach może się wiązać z wysoką karą. Nie jest to jednak powszechna sytuacja, bowiem dochodzi do niej, gdy antena jest zamontowana na maszcie o wysokości przekraczającej trzy metry.
Wedle art. 30 ust. 1. pkt 3 pr. bud. wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej trzech metrów na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Jak dodatkowo podaje serwis prawo.pl, właściwy organ może nawet nakazać rozbiórkę obiektu, jeśli powstał bez wcześniejszego zgłoszenia lub mimo wyrażenia sprzeciwu przez organ (art. 49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane [tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409]).
Złamanie prawa wiąże się z dotkliwą karą. Brak zgłoszenia konstrukcji, o której mówią przepisy może skutkować koniecznością opłaty legalizacyjnej w wysokości 2,5 tys. zł. Warto jednak podkreślić, że montowanie anten na wysokości przekraczającej trzy metry to rzadkość. Jest to uzasadnione przede wszystkim w miejscach, gdzie występuje gęsta zabudowa oraz tam, gdzie istnieje niesprzyjające ukształtowanie terenu.
Komentarze
9