Urządzenie Apacer Combo SDIMM to połączenie modułu pamięci RAM i adaptera dla dysku SSD M.2 lub karty pamięci CFlash.
Chyba już przyzwyczailiśmy się do tego, że producenci zaskakują nas nietypowym podejściem do podzespołów komputerowych. Zerknijcie zatem na najnowszy pomysł firmy Apacer.
Tajwański producent opracował nietypowe moduły pamięci Combo SDIMM, a więc połączenia nośnika danych (S –skrót od Storage) i pamięci DDR3 (pod złącze DIMM). Jeden moduł ma pojemność 8 GB, a przy tym pracuje z taktowaniem 1600 MHz i opóźnieniami rzędu CL11.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na tej samej płytce drukowanej znajduje się złącza M.2 z obsługą dysków typu 2242, 2260, 2280 i 22110. Zasilanie jest tutaj doprowadzane bezpośrednio ze złącza DIMM, ale nośnik trzeba jeszcze podłączyć przewodem do gniazda SATA na płycie głównej.
Producent opracował również podobny moduł, ale ze złączem na kartę pamięci Compact Flash – on również może być wykorzystany jako nośnik danych (jak SSD).
Trzeba przyznać, że rozwiązanie jest interesujące – nie tylko pozwoli skorzystać z nowoczesnego dysku SSD (choć ze względu na interfejs SATA niekoniecznie wykorzystując potencjał topowych modeli dostępnych na rynku), ale też zaoszczędzi miejsce w komputerze, w którym nie można zastosować specjalnego adaptera pod złącze PCI-Express (np. ASUS Hyper M.2 X4). Dodatkowo w jednym komputerze można zainstalować kilka takich modułów z nośnikami. Z drugiej strony ma ono też swoje wady, bo obsługa dysku lub karty pamięci jest powiązana z pamięcią RAM.
Jeszcze nie wiadomo kiedy i czy w ogóle moduły Combo SDIMM trafią do sprzedaży - na razie są oferowane tylko producentom OEM.
Źródło: Apacer, AnandTech
Komentarze
22Oj autorze, nie idzie z tego nic zrozumieć!
1.Topowym modelom na SATA będzie bez różnicy czy będą siedzieć na płycie głównej czy na tym DIMMie. Ten i ten muszą być podłączone do jakiegoś kontrolera kablem lub złączem i wydajność będzie identyczna.
2. Modele SSD M.2 z interfejsem PCIExpress nie są obsługiwane przez te DIMMy, więc nie zaoszczędzą miejsca zajmowanego przez specjalny adapter PCIEXpress.
Szczerze mówiąc, to wystarczyłoby nieco wydłużyć złącze DIMM, część dodatkowych złączy poprowadzić bezpośrednio do kontrolera i TADA! Mamy nowe pamięci uniwersalne bez żadnych kablu