Słów kilka o kultowej już literze "i" w urządzeniach firmy Apple.
„i” w urządzeniach firmy Apple jest już kultowe. Czy wiesz jednak skąd w ogóle ta literka się tam wzięła i jakie jest jej znacznie? Fanom teorii spiskowych od razu wyjaśniamy, że nie, nie chodzi tutaj o „illuminati” – zaczerpnijmy jednak nieco historii.
Wszystko zaczęło się w 1997 roku, kiedy to Steve Jobs powrócił do Apple po kilku latach spędzonych w założonej przez niego firmie NeXT Computers. Amerykanin od razu wziął się za robienie porządków w koncernie z Cupertino, czego wynikiem były cięcia kadrowe i pozostawienie jedynie dwóch linii produktów – PowerPC oraz Mac.
Mac, o którym tutaj mówimy, miał być pierwszym komputerem z nowym portem – USB, a także pierwszym, w którym zdecydowano się na wycofanie stacji dyskietek 3,5" i zastąpienie jej przez napęd CD-ROM. To wizjonerskie podejście do funkcjonalności miało później stać się znakiem rozpoznawczym firmy Apple.
„Pokładamy całą firmę w tym komputerze” – powiedział Steve Jobs
– „potrzebujemy dobrej nazwy”.
Jak zawsze działem kreatywnym pokierował Steve Jobs. Myślał, myślał i wymyślił – MacMan. Cóż, na szczęście nie tylko on brał udział w procesie powstawania nazwy. Ken Segall, który wraz z Jobsem dołączył do Apple z firmy NeXT był w szoku, gdy usłyszał propozycję. Ostatecznie udało się jednak dojść do porozumienia i Steve zgodził się na inną nazwę – tak narodził się iMac.
„To pełnoprawny Mac, więc potrafi robić wiele rzeczy.
Przede wszystkim jednak wprowadzi Cię do Internetu w 10 minut,
nawet jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z komputera”.
I tak właśnie prezentuje się historia. „i” pochodzi od słowa „internet” – najważniejszej funkcji nowego iMaca. Zarządcom Apple propozycja ta spodobała się jednak tak bardzo, że postanowili oni wnieść ją także do innych produktów – zgadzała się w końcu z myślą przewodnią giganta z Cueprtino – „Think different”. Dlatego też mamy dzisiaj iPoda, iPhone’a i iPada.
No, to teraz już wiesz.
Źródło: PhoneArena, iDownloadBlog
Komentarze
50A nieprawda.
Pierwszym komputerem produkowanym seryjnie z CD-ROMem (a takze z CD-ROMem, ktory zastapil stacje dyskietek), byla Amiga CDTV, lub Commodore CDTV, jak niektorzy wola. Wizjoner spoznil sie o 6 lat, bo CDTV powstala w 1991 roku. Stacja dyskietek w CDTV bykla opcjonalna, ale nie wymagana do dzialania.