Pierwsze testy MacBook Air z nowym procesorem Apple M1. Jak wypada na tle Intela?
Nowy MacBook Air na pierwszy rzut oka nie różni się od poprzedniej wersji, ale za to ma oferować dużo lepszą wydajność. Dobre osiągi potwierdzają pierwsze wyniki testów – laptop deklasuje jeden z topowych modeli Intela.
Nowa wersja laptopa MacBook Air (Late 2020) korzysta z innego procesora - to jednostka Apple M1, która została zaprojektowana przez inżynierów z Cupertino. Układ składa się z 16 miliardów tranzystorów i został wykonany w litografii 5 nm TSMC.
M1 to konstrukcja typu SoC (System-on-a-chip), która łączy cztery wydajniejsze rdzenie i cztery słabsze, układ graficzny z ośmioma blokami obliczeniowymi oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine.
Podczas prezentacji laptopa, producent chwalił się świetną wydajności i efektywnością energetyczną chipu. Nie każdy jednak w to uwierzył, bo do takich informacji raczej należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem. W sieci pojawiły się jednak pierwsze niezależne testy wydajności.
Testy wydajności MacBook Air z nowym procesorem Apple M1
Apple MacBook Air z procesorem Apple M1 został przetestowany w benchmarku GeekBench 5. I wiecie co? Wyniki wydajności nowego chipu robią spore wrażenie.
Nowy układ uzyskał 1687 punktów w trybie jednordzeniowym i 7433 w teście wielordzeniowym. Dla porównania, MacBook Pro 16 z 8-rdzeniowym/16-wątkowym procesorem Intel Core i9-9880H uzyskuje tutaj odpowiednio 1096 i 6869 punktów (różnica wynosi więc 54% i 8%).
Warto dodać, że MacBook Air to dużo mniejsza konstrukcja, gdzie procesor jest chłodzony całkowicie pasywnie (bez zastosowania wentylatora). W takiej sytuacji można podejrzewać, że nowy MacBook Pro 13 z procesorem M1 (w tym przypadku zastosowano normalne chłodzenie z wentylatorem) pozwoli "rozwinąć skrzydła" jednostce, a przez to zaoferuje jeszcze lepsze osiągi.
Na koniec pozostało przypomnieć, że sklepowa premiera nowych modeli MacBook Air i MacBook Pro 13 została zaplanowana na 17 listopada. Ceny mają zaczynać się od 5199 i 6699 złotych.
Źródło: WCCFTech
Zobacz więcej o produktach Apple:
- MacBook Pro 13 z nowym procesorem - ma być dużo lepszy od poprzednika
- Apple zrywa z Intelem - poznaliśmy nową wersję MacBook Air z autorskim procesorem
- Apple One otwiera się na Polaków i ich złotówki - ile kosztuje i co w sobie ma?
Komentarze
33PS. Jak ktoś odpali np. Photoshopa, czy Lightrooma i zmierzy czas wykonania danych operacji, to będzie to jakiś wyznacznik, ale Geekbench, no proszę Was...
I co mu to takiej deklaracji?
tylko ze adobe ma dać update dopiero w 2021
no i pytanie jak szybko te macki będą zastąpione 2 generacja pozbawiona kupy błędów które na pewno będą w tej pierwszej (patch apple watch gen0)
Troche dziwi mnie ta roznica w wydajnosci - pojedynczy rdzen +54% a 8 tylko +8% to albo skaluje sie to jakos slabo albo throtluje bardzo mocno. W wiekszosci wypadkow pewnie roznica bedzie na poziomie do 20% ale to i tak niezle.
Kolejna platformą do uruchamiania aplikacji z Apple Store, tym razem z fizyczna klawiaturą.
z drugiej strony to tylko użytkownicy Apple. Oni nic innego do szczęścia nie potrzebują.
Tyle i aż tyle w temacie państwa komunistycznego.