Laptopy

Pierwsze testy MacBook Air z nowym procesorem Apple M1. Jak wypada na tle Intela?

przeczytasz w 1 min.

Nowy MacBook Air na pierwszy rzut oka nie różni się od poprzedniej wersji, ale za to ma oferować dużo lepszą wydajność. Dobre osiągi potwierdzają pierwsze wyniki testów – laptop deklasuje jeden z topowych modeli Intela.

Nowa wersja laptopa MacBook Air (Late 2020) korzysta z innego procesora - to jednostka Apple M1, która została zaprojektowana przez inżynierów z Cupertino. Układ składa się z 16 miliardów tranzystorów i został wykonany w litografii 5 nm TSMC.

Apple M1 - procesor

M1 to konstrukcja typu SoC (System-on-a-chip), która łączy cztery wydajniejsze rdzenie i cztery słabsze, układ graficzny z ośmioma blokami obliczeniowymi oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine.

Podczas prezentacji laptopa, producent chwalił się świetną wydajności i efektywnością energetyczną chipu. Nie każdy jednak w to uwierzył, bo do takich informacji raczej należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem. W sieci pojawiły się jednak pierwsze niezależne testy wydajności.

Testy wydajności MacBook Air z nowym procesorem Apple M1

Apple MacBook Air z procesorem Apple M1 został przetestowany w benchmarku GeekBench 5. I wiecie co? Wyniki wydajności nowego chipu robią spore wrażenie.

Apple MacBook Air z procesorem Apple M1 - wydajność

Nowy układ uzyskał 1687 punktów w trybie jednordzeniowym i 7433 w teście wielordzeniowym. Dla porównania, MacBook Pro 16 z 8-rdzeniowym/16-wątkowym procesorem Intel Core i9-9880H uzyskuje tutaj odpowiednio 1096 i 6869 punktów (różnica wynosi więc 54% i 8%).

Warto dodać, że MacBook Air to dużo mniejsza konstrukcja, gdzie procesor jest chłodzony całkowicie pasywnie (bez zastosowania wentylatora). W takiej sytuacji można podejrzewać, że nowy MacBook Pro 13 z procesorem M1 (w tym przypadku zastosowano normalne chłodzenie z wentylatorem) pozwoli "rozwinąć skrzydła" jednostce, a przez to zaoferuje jeszcze lepsze osiągi.

Na koniec pozostało przypomnieć, że sklepowa premiera nowych modeli MacBook Air i MacBook Pro 13 została zaplanowana na 17 listopada. Ceny mają zaczynać się od 5199 i 6699 złotych.

Źródło: WCCFTech

Zobacz więcej o produktach Apple:

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kenjiro
    24
    Porównywanie wyników Geekbencha między różnymi platformami jest pozbawione sensu, bo oba wskaźniki są kompletnie różnie mierzone. Już rozbieżności pomiędzy Androidem i iOS są kuriozalne, a co dopiero pomiędzy ARM, a x86.

    PS. Jak ktoś odpali np. Photoshopa, czy Lightrooma i zmierzy czas wykonania danych operacji, to będzie to jakiś wyznacznik, ale Geekbench, no proszę Was...
    • avatar
      DaviM
      4
      "...laptop deklaruje jeden z topowych modeli Intela."
      I co mu to takiej deklaracji?
      • avatar
        awesome1337
        4
        benchmarki to jedno, ciekawe jak realna wydajność np. w premierze
        tylko ze adobe ma dać update dopiero w 2021
        no i pytanie jak szybko te macki będą zastąpione 2 generacja pozbawiona kupy błędów które na pewno będą w tej pierwszej (patch apple watch gen0)
        • avatar
          Lyyar
          4
          Cinebench może jeśli juz się w syntetyki bawimy? Aha tam jest niebezpiecznie bo Ryzen 5000 jakby istnieje.
          • avatar
            jeomax.co.uk
            3
            Taaa, zaraz sie okaze, ze ten test pojedynczego watku to jak testy spalin w VW. Widac wyraznie, ze ktory(e)s ze spiochow w tym ARMie sie wlaczaja, a soft nie wykrywa - roznica miedzy single/multicore w porownaniu z Intelem o tym moze swiadczyc.
            • avatar
              kitamo
              2
              Jestem ciekaw jak to bedzie mialo przelozenie na realne zastosowania ale apple raczej zadba o odpowiednio optymalizowany soft.
              Troche dziwi mnie ta roznica w wydajnosci - pojedynczy rdzen +54% a 8 tylko +8% to albo skaluje sie to jakos slabo albo throtluje bardzo mocno. W wiekszosci wypadkow pewnie roznica bedzie na poziomie do 20% ale to i tak niezle.
              • avatar
                Marucins
                2
                Śmiech na sali.
                Kolejna platformą do uruchamiania aplikacji z Apple Store, tym razem z fizyczna klawiaturą.
                z drugiej strony to tylko użytkownicy Apple. Oni nic innego do szczęścia nie potrzebują.
                Tyle i aż tyle w temacie państwa komunistycznego.
                • avatar
                  rlego
                  1
                  sorry, myslalem, ze takie bzdety jak cyferki z geekbencha to pozywka dla spiderswebow i innych pudelkow. Od was oczekujemy wiecej.
                  • avatar
                    Askvoll
                    0
                    Ale wszyscy psioczą i lamentują. A nawet nie było realnego testu. Tak, Apple chce się uniezależnić od intela i tu jest clue całej sprawy. Przy okazji, zakładając że wydajność będzie wystarczająca, może wywrócić rynek laptopów. Nagle x86 nie będzie wyznacznikiem wydajności i jedynej rozsądnej opcji. Dodatkowo Intel stracił dobrego, stałego klienta - jak to wpłynie na jego finanse? Coraz mniej Intela na rynku (laptopy, konsole, pc). Siłą komputerów są aplikacje i jak się domyślam kluczowe będą przepisane na nowe środowisko i wszystko jest dogadane (np. wszystkie Adobe). Kiedyś Apple już próbował czegoś innego (PowerPC), ale wrócił do Intela. Może tym razem się uda.

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login