ASRock też ma płyty z chipsetem Z97 - w tym dla graczy i overclockerów
Do sieci wyciekły zdjęcia topowych konstrukcji tajwańskiego producenta.
Już w przyszłym miesiącu ma nastąpić premiera chipsetów Intel Z97 i H97, w związku z czym poszczególni producenci opracowali wyposażone w nie płyty główne. Pisaliśmy już o modelach od ASUS, Gigabyte i MSI, ale w „wielkiej czwórce” nie mogło zabraknąć firmy ASRock. Co przygotował dla nas tajwański producent?
Wszystkie zaprezentowane modele zostały wyposażone w podstawkę LGA 1150 pod procesory Intel Haswell i Haswell Refresh oraz chipset Intel Z97 ze wsparciem dla interfejsu M.2 pod miniaturowe i wydajne dyski SSD.
Pośród nowości znajdują się zarówno konstrukcje z „cywilnej” serii, jak i te dedykowane graczom i overclockerom. Na uwagę zasługuje odmienione wzornictwo, które przede wszystkim objęło żywszą kolorystykę złączy oraz radiatorów na sekcji zasilania i chipsecie.
Najmniejsza z nowości nosi oznaczenie Z97E-ITX/ac i bazuje na laminacie formatu mini-ITX. Nad podstawką umieszczono 6-fazową sekcję zasilania z niewielkim radiatorem. Dla pamięci operacyjnej przeznaczono dwa banki DDR3, a dla dysków i napędów cztery gniazda SATA 6 Gb/s i jedno SATA Express.
Karty rozszerzeń można montować w jednym złączu PCI-Express x16. Uwagę zwraca również złącze mini-PCIe z bezprzewodową kartą sieciową Wi-Fi 802.11ac – w zestawie z płytą znajduje się dedykowana dla niej antena.
Model Z97 Extreme 4 ma już format ATX i oferuje 12-fazową sekcję zasilania z dwoma masywnymi radiatorami. Pamięć operacyjną można zainstalować w czterech slotach DDR3, a dyski i napędy podłączyć do sześciu gniazd SATA 6 Gb/s, jednego SATA Express i jednego M.2. Dla kart rozszerzeń przeznaczono po trzy złącza PCI-Express x16 i PCI-Express x1.
Na laminacie umieszczono również przyciski funkcyjne i wyświetlacz diagnostyczny. Dodatkowo producent zastosował tutaj wysokiej jakości kartę dźwiękową Purity Sound 2.
Bardziej wymagających powinien zainteresować model Z97 Extreme6, który również bazuje na laminacie formatu ATX i ma 12-fazową sekcję zasilania z dwoma sporymi radiatorami. Dla pamięci udostępniono cztery banki DDR3, a dla dysków i napędów osiem gniazd SATA 6 Gb/s, jedno SATA Express i dwa M.2. Karty rozszerzeń można montować w trzech PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i jednym mini-PCIe.
Także i w tym przypadku umieszczono na laminacie przyciski funkcyjne i wyświetlacz diagnostyczny. Za wrażenia słuchowe odpowiada układ audio Purity Sound 2.
Dla graczy przygotowano model Fatal1ty Z97 Killer, który ma format ATX i 9-fazową sekcję zasilania procesora. Pamięć operacyjną można zainstalować w czterech bankach DDR3, a karty rozszerzeń w dwóch złączach PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i dwóch PCI. Dla dysków i napędów przeznaczono cztery SATA 6 Gb/s, jedno SATA Express i jedno M.2.
Dodatkowo producent udostępnił wysokiej jakości kartę dźwiękową Purity Sound 2 i sieciową Killer E2200.
Bardziej wymagających graczy powinien zainteresować model Fatal1ty Z97X Killer. Płyta również ma format ATX, lecz zasilaniem procesora zajmuje się 8-fazowa sekcja. Przy dolnej krawędzi znalazły się cztery sloty dla pamięci DDR3. Dla dysków i napędów przeznaczono cztery gniazda SATA 6 Gb/s, jedno SATA Express i jedno M.2, a dla kart rozszerzeń po trzy PCI-Express x16 i PCI-Express x1.
Oczywiście nie mogło również zabraknąć wysokiej jakości karty dźwiękowej Purity Sound 2 i gigabitowej karty sieciowej Killer E2200.
Na koniec coś dla extremalnych overclockerów – Z97 OC Formula. Płyta ma format ATX i 12-fazową sekcję z dwoma solidnymi radiatorami. Podkręcanie z pewnością ułatwią dodatkowe przyciski i przełączniki, wyświetlacz kodów POST oraz punkty pomiarowe napięć zasilających.
Pamięć operacyjną można zamontować w czterech bankach DDR3, a karty rozszerzeń w czterech PCI-Express x16 i dwóch PCI-Express x1. Dla dysków i napędów przeznaczono sześć gniazd SATA 6 Gb/s, jedno SATA Express i jedno M.2. Producent zdecydował się również zastosować kartę dźwiękową Purity Sound 2 i sieciową Killer E2200.
Źródło: WCCFTech
Komentarze
18