ASRock jest już gotowy, by wprowadzić do swojej oferty trzy płyty główne dla procesorów Sandy Bridge wyposażone w topowy chipset Z68 i wspierające technologię Virtu firmy LucidLogix's.
Nie tak dawno temu pisaliśmy o płytach głównych ASUSa oraz MSI z podstawką LGA 1155, które zostały wyposażone we flagowy chipset Z68, który łączy cechy obecnego na rynku układu P67 oraz H67. Dodatkowo konstrukcje te zostały wyposażone w technologię Virtu GPU, pozwalającą na przełączanie między układem graficznym zintegrowanym w procesorze, a dedykowaną kartą graficzną. Tym razem do grona producentów przygotowanych na majową premierę chipsetu Z68, dołączył ASRock wraz ze swoimi trzema konstrukcjami, które wyposażono w BIOS UEFI.
Warto przeczytać: | |
ASUS też ma płytę dla Intela z Virtu GPU | |
Gigabyte Z68X-UD7-B3 – być przed Intelem |
ASRock Z68 Extreme4 wykorzystuje laminat formatu ATX. Za zasilanie procesora odpowiada pokaźna, 12-fazowa sekcja, która została przykryta sporym radiatorem. Dla pamięci przeznaczono cztery banki , które mogą obsłużyć moduły o taktowaniu do 2133 MHz i pojemności 8 GB pracujące w trybie dwukanałowym.
Karty rozszerzeń można montować w trzech złączach PCI-Express x16 (x8/x8/x4), dwóch PCI-Express x1 i dwóch PCI. Na płycie umieszczono także po cztery gniazda SATA II 3 Gb/s i SATA III 6 GB/s. Jak przystało na konstrukcje z wyższej półki, w dolnej części laminatu Z68 Extreme4 znalazł się wyświetlacz diagnostyczny oraz przyciski łatwego dostępu do włączania i restartowania komputera.
ASRock Z68 Pro3 to także format ATX. Tym razem jednak sekcja zasilania jest skromniejsza - ma 5 faz i jest chłodzona przez mniejszy radiator. Możliwości instalacji pamięci są takie same jak w poprzednim modelu.
Dla kart rozszerzeń przeznaczono jeden port PCI-Express x16, trzy PCI-Express x1 oraz dwa zwykłe PCI. Liczbę gniazd SATA, w porównaniu z wyższym modelem, zmniejszono o dwa SATA III, zabrakło także wyświetlacza diagnostycznego i przycisków.
Trzecia z płyt o oznaczeniu ASRock Z68 Pro3-M wykorzystuje mniejsza płytkę drukowaną formatu mATX. Podzielona na dwie części sekcja zasilania ma 6 faz, a za jej chłodzenie odpowiadają dwa nieduże radiatory. Tak jak we wcześniejszych konstrukcjach mamy cztery banki dla pamięci. Dla kart rozszerzeń przeznaczono jeden port PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i jeden PCI. Oprócz tego mamy tutaj dwa gniazda SATA III 6 Gb/s i trzy SATA II 3 Gb/s.
Tylne panele wszystkich trzech płyt głównych są do siebie dosyć podobne, a znajdziemy na nich:
- port PS/2 dla klawiatury,
- cztery porty USB 2.0 i dwa porty USB 3.0,
- port eSATA (tylko w Z68 Extreme4 i Z68 Pro3-M),
- wyjścia zintegrowanej w procesorze karty graficznej - DVI, D-SUB, HDMI i DisplayPort (ostatnie tylko w Z68 Extreme4 i Z68 Pro3-M),
- przycisk do restartowania ustawień BIOSu (tylko w Z68 Extreme4),
- port FireWire (tylko w Z68 Extreme4),
- złącze RJ45 zintegrowanej karty sieciowej,
- wyjścia i wejście zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF.
Wszystkie trzy płyty główne powinny pojawić się w sprzedaży wraz z oficjalną premierą chipsetu Z68, a więc prawdopodobnie w pierwszej połowie maja.
Źródło: ASRock
Polecamy artykuły: | ||
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać | Connectify - stwórz sieć bez routera | TOP-10 Monitory |
Komentarze
14Mnie akurat taka kolorystyka podoba sie, duzo ladniejsze niz dawne plyty DFI, kolorowe jak dla dzieci..
- czy można włączyć tylko integrę
- czy można włączyć tylko dedykowaną kartę
- jak w praktyce zachowuje się autoprzełączanie, czy stwarza problemy, czy można samemu określić co i jak ma się uruchamiać (tak na wszelki wypadek)
- ile traci się klatek w konfigu integra + dedyk vs dedyk przy dużym obciążeniu, po przecież w tandemie wyjściem są porty integry, więc jakieś spadki powinny być
- jak wygląda kwestia energii integra + dedyk pracująca na przełączaniu przy słabym obciążeniu, w jakim trybie ten dedyk pracuje i ile bierze W < całkowicie go wyłącza?
- czy odtwarzaniem Full HD na inegrze działa płynnie
- co do odtwarzania, jak wygląda sprawa odtwarzania filmów 23.796 fps przez integrę, kiedy występuje ta dodatkowa klatka tak rozdmuchana w sieci (czy na zwykłym monitorze tego uświadczymy czy potrzeba jakiegoś zestawu typu tv/projektor z jakimiś specjalnymi ustawieniami)
To tyle, czekam na ten chipset ze względu na integrę i podkręcanie, mocna karta mi niepotrzebna, ale też chciałem mieć możliwość dokupienia grafiki jeśli wystąpi taka konieczność