Funkcjonalna płyta ASRock Z77 Extreme6/TB4 z dwoma złączami Thunderbolt
Nowości także u ASRocka
ASRock zaprezentował płytę główną Z77 Extreme6/TB4, a więc swoją pierwszą konstrukcję ze złączem Thunderbolt.
Chipsety Intel z serii 7 „Panther Point” dodały wsparcie nie tylko dla portów USB 3.0, magistrali PCI-Express 3.0 oraz pamięci DDR3L, ale także dla nowoczesnego interfejsu Thunderbolt. Wielu producentów skorzystało z tej nowości i wyposażyło swoje płyty w tą funkcjonalność. Niestety pośród nich nie było tajwańskiej firmy ASRock – aż do tej pory.
Producent ten wzbogacił swoją ofertę o model Z77 Extreme6/TB4, który tylko w niewielkim stopniu różni się od zwykłej wersji Z77 Extreme6 (bez dopisku TB4). Konstrukcja ta bazuje na ciemnobrązowym laminacie formatu ATX i została wyposażona w dwa złącza Thunderbolt z możliwością podłączenia do sześciu urządzeń do każdego z nich.
W pobliżu gniazda LGA 1155 umieszczono 12-fazową sekcję zasilania (w układzie 8+4) oraz dwa chłodzące ją radiatory. Dla pamięci operacyjnej udostępniono cztery banki, mogące obsłużyć zestawy DDR3 o taktowaniu do 2800 MHz i pojemności 32 GB.
Karty rozszerzeń można montować w dwóch złączach PCI-Express 3.0 x16 (elektrycznie x16/x8), dwóch PCI-Express 2.0 x1 oraz dwóch zwykłych PCI. W pobliżu pierwszego z nich zamontowano dodatkowe gniazdo zasilające typu MOLEX.
Niżej znalazł się chipset Intel Z77, cztery gniazda SATA II 3 Gb/s oraz cztery gniazda SATA 6 Gb/s. Nie zapomniano również o wyświetlaczu kodów POST, przyciskach do włączania/restartowania komputera oraz pinowym złączu USB 3.0.
Specyfikacja płyty głównej ASRock Z77 Extreme6/TB4:
- format: ATX
- podstawka: LGA 1155
- chipset: Intel Z77
- pamięć RAM: 4x DDR3 8 GB 2800 MHz
- złącza dla kart rozszerzeń: 2x PCI-Express 3.0 x16, 2x PCI-Express x1, 2x PCI
- złącza dla dysków i napędów: 4 x SATA II 3 Gb/s, 4x SATA 6 Gb/s
- złącza na tylnym panelu:
- jeden port PS/2
- dwa porty USB 2.0
- cztery porty USB 3.0
- złącze eSATA
- złącze FireWire
- dwa złącza Thunderbolt (wspólne z wyjściami mini-DisplayPort)
- przycisk do przywracania domyślnych ustawień UEFI
- wyjścia D-SUB, HDMI i 2x mini-DisplayPort (wspólne ze złączami Thunderbolt) dla zintegrowanego w procesorze układu graficznego
- złącze RJ45 gigabitowej karty sieciowej
- złącza audio 8-kanałowej karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF
Jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie najnowsza płyta firmy ASRock pojawi się w sprzedaży. Za zwykłą wersję obecnie trzeba zapłacić około 620 złotych.
Źródło: ASRock
Komentarze
15