Pierwsze testy karty graficznej Intela - czy da się na niej pograć?
Ciągle czekamy na premierę gamingowych kart graficznych Intel Xe HPG, ale w międzyczasie na rynku pojawił się model Intel DG1 Xe LP. Jak wypada pierwsza nowa karta graficzna „niebieskich”?
Specyfikacja karty graficznej Intel DG1
Intel DG1 to podstawowy model, który bazuje na architekturze Xe LP – mówimy o tej samej konstrukcji, która została wykorzystana do budowy zintegrowanej grafiki z procesorów Core 11. gen Tiger Lake czy Rocket Lake.
Nie powinniśmy jednak oczekiwać żadnych rewelacji, bo... specyfikacja też przypomina zintegrowane układy graficzne - na pokładzie znalazł się rdzeń Intel Xe z 80 jednostkami wykonawczymi (EU) oraz 4 GB pamięci LPDDR4X-4266.
GPU-Z 2.40.0 nie podaje poprawnej konfiguracji rdzenia karty DG1 (wykrywa 96 zamiast 80 bloków EU)
Do dyspozycji oddano trzy wyjścia wideo: DVI, HDMI i DisplayPort. Karta nie wymaga podłączenia dodatkowego zasilania (współczynnik TDP oszacowano na 30 W, więc zasilanie jest dostarczane bezpośrednio przez slot PCI-Express x16).
Testy wydajności karty graficznej ASUS DG1
Problemem może okazać się dostępność i kompatybilność sprzętu. Karta Intel DG1 została wydana tylko przez dwóch producentów: ASUS i Gunnir, występuje tylko w gotowych zestawach komputerowych, a na dodatek można ją uruchomić tylko na wybranych płytach głównych pod procesory Intela.
Redakcja ETA Prime postanowiła zakupić przykładowy zestaw i poddać go testom – konfiguracja obejmuje procesor Intel Core i5-11400F, 8 GB pamięci DDR4-3000 i wspomnianą kartę ASUS DG1. Na potrzeby testów zmieniono jednak konfigurację pamięci na 2x 8 GB DDR4-3600.
Na jaką wydajność można liczyć? Karta osiąga 5837 punktów w teście 3DMark Fire Strike, 1630 punktów w 3DMark Time Spy i 21 313 punktów w 3DMark Nigth Raid. Szału nie ma, bo podobne wyniki oferuje zintegrowana grafika Radeon Vega 8 z procesora AMD Ryzen 7 5700G.
W grach sytuacja też nie wygląda najlepiej. DG1 pozwoli na komfortowe granie w 1080p w e-Sportowych i mniej wymagających tytułach, ale w tych w bardziej wymagających konieczne będzie obniżenie detali (a czasami i to nie pomoże, bo gra jest całkowicie niegrywalna).
Testy karty Intel DG1 należy traktować jako ciekawostkę – to podstawowy model, który de facto ma odpowiadać tylko za wyświetlanie obrazu i mało wymagające zastosowania. Gamingowe karty graficzne Intela (z generacji Xe HPG) dopiero mają się pojawić na rynku.
Źródło: YouTube @ ETA Prime, VideoCardz
Komentarze
33Od ponad 20 lat z niebieskimi.
Czas na GPU do kompletu.
Aha, nie potrzebuje RT.