ASUS prezentuje pomniejszoną wersję GeForce RTX 2070 - w sam raz dla miniaturowych PC
Model Dual GeForce RTX 2070 Mini to kolejna tego typu karta w ofercie producenta. Tym razem jednak mamy do czynienia z kompaktową konstrukcją, która zmieści się nawet do mniejszych komputerów.
GeForce RTX 2070 to wydajna karta graficzna do grania, ale większość dostępnych modeli wykorzystuje rozbudowane chłodzenie i jest przeznaczona dla tradycyjnych komputerów PC. Firma ASUS przygotowała jednak specjalną wersję Dual Mini, która sprawdzi się w mniejszych zestawach.
ASUS Dual GeForce RTX 2070 Mini dla miniaturowych komputerów
Model Dual GeForce RTX 2070 Mini został wyposażony w autorskie chłodzenie z dwoma wentylatorami (dzięki funkcji 0dB Technology działają one w trybie półpasywnym, więc aktywują się dopiero przy mocniejszym obciążeniu karty). Obudowę przyozdobiono subtelnym podświetleniem RGB LED.
ASUS Dual Mini to jedna z mniejszych wersji GeForce RTX 2070 – całość zajmuje dwa sloty i ma 19,7 cm długości, więc zmieści się do mniejszych komputerów (np. Intel NUC 9 Extreme Kit i Intel NUC 9 Pro Kit).
Na pokładzie znalazł się układ graficzny Nvidia Turing TU106 z 2304 jednostkami CUDA oraz 8 GB pamięci GDDR6 256-bit. W wersji z dopiskiem OC taktowanie rdzenia zwiększono z 1410/1620 MHz do 1410/1680 MHz, co powinno przełożyć się na ciut lepsze osiągi.
ASUS udostępnił trzy wyjścia obrazu: DVI-D, HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4. Dodatkowe zasilanie doprowadza 8-pinowe gniazdo PCIe PEG.
Specyfikacja karty ASUS Dual GeForce RTX 2070 Mini OC
- układ graficzny: Nvidia Turing TU106
- procesory strumieniowe: 2304
- taktowanie rdzeni: 1410/1680 MHz
- pamięć wideo: 8 GB GDDR6 256-bit
- taktowanie pamięci: 14 000 MHz
- złącze zasilające: 8-pin
- wyjścia wideo: DVI-D, HDMI 2.0b, DP 1.4
- chłodzenie: ASUS Dual Mini (2-slotowe)
Źródło: ASUS
Warto zobaczyć również:
- AMD o topowej karcie Radeon Navi, układach APU Navi i obsłudze Ray Tracingu - będzie się działo!
- Karta graficzna Intel DG1 (Xe) na pierwszych zdjęciach
- EVGA chce znokautować Radeona RX 5600 XT - nadchodzi GeForce RTX 2060 KO
Komentarze
3co do tej grafy, duży plus za dobrze zrobione chłodzenie. po pierwsze w drugim slocie nie ma żadnych gniazdek, czyli w razie potrzeby można obciąć tę część śledzia. niektóre firmowe budy tego wymagają. druga sprawa, kaloryfer ma żebra ustawione poziomo. świetna wiadomość, bo ok. połowy żaru wyleci bezpośrednio tyłem poza budę, i jedynie połowa żaru trafi z powrotem do środka. świetne rozwiązanie. z nim wygrywa jedynie turbina która niemal cały żar wypycha na zewnątrz, ale chłodzenie typu turbina dosyć mocno hałasuje, i obecnie dosyć rzadko się to spotyka.
czyli tak na pierwszy rzut, świetna grafa. dopiero w małej budzie widać co się dzieje z żarem, jak są np. 3 lub 2 wiatraki, zaś żebra kaloryfera są w pionie. jedynie w dużej budzie można to skompensować stadem RGBT LED wiatraków które robią dodatkowy przedmuch, który jest zbędny przy prawidłowym chłodzeniu na samej grafie.
Szkoda tylko że producenci nie dołączają tunelu powietrznego, aby wyłapać żar lecący do tyłu, i zawrócić to z tyłu grafy aby też to wydmuchać w większości od razu na zewnątrz. ja coś takiego zrobiłem sam z kartonu, to nie jest trudne :) niby nieco zwiększa to opór powietrza, ale za to wiatraki na kaloryferze mają też świeże chłodniejsze powietrze do dyspozycji. wszystko mniej się grzeje, wiatraki kręcą wolniej :) mniej chałasują, mam niższe temperatury, i o to chodzi. oczywiście taka zawrotka musi mieć dziurę za grafą, albo jakieś sitko albo w ogóle wywala się śledzia. niektóre budy mają śledzie perforowane.