Płyty główne

Asus Maximus IV Gene-Z - rzut oka

przeczytasz w 7 min.

Platforma Sandy Bridge to kawał naprawdę solidnego i bardzo atrakcyjnego dla odbiorcy rozwiązania sprzętowego. Początkowo była  nieco ograniczona przez możliwości dwóch chipsetów, czyli P67 i H67. Pierwszy z nich umożliwiał podkręcanie procesorów z odblokowanym mnożnikiem serii K, natomiast drugi wykorzystanie zintegrowanej z procesorami Sandy Bridge grafiki. Pod względem wydajności oba chipsety nie różniły się za bardzo.

Firma Intel wzięła do serca głosy odbiorców i zaprezentowała kolejny chipset dla Sandy Bridge, czyli Z68, którego nie omieszkaliśmy przetestować. Chipset ten usuwał ograniczenia co do podkręcania (chociaż ze względu na specyfikę platformy jest to możliwe tylko za pomocą procesorów z odblokowanym mnożnikiem serii K) oraz wykorzystania zintegrowanej grafiki, wprowadzając równocześnie kilka interesujących funkcjonalności.

Pierwszą z nich był system Lucid Virtu umożliwiający współpracę zintegrowanego i zewnętrznego układu graficznego, a drugą technologia Intel SRT (Smart Responsce Technology), dzięki której możliwe jest przyśpieszenie działania dysków talerzowych za pomocą niewielkich dysków SSD.

Firma Asus zaprezentowała kolejną płytę z serii Republic Of Gamers oznaczoną Maximus IV Gene-Z opartą właśnie na chipsecie Z68.  Przypomnijmy, że testowana przez nas płyta Asus Maximus IV Extreme była wyposażona w chipset P67. Maximus IV Gene-Z  jest płytą w formacie micro-ATX. Na jej podstawie można złożyć naprawdę wydajny i/lub oszczędny komputer.

Asus Maximus IV Gene-ZAsus Maximus IV Gene-Z

Płyta utrzymana jest w czerwono-czarnej kolorystyce, typowej dla serii ROG. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to sprzęt z wyższej półki, a producent przy jej produkcji nie szedł na oszczędnościowe ustępstwa.

 Asus Maximus IV Gene-Z
Podstawka CPULGA 1155
ChipsetIntel Z68
Zintegrowana grafika
w zależności od procesora
Wyjścia wideo
HDMI
Technologie multi-GPULucid Virtu, 2-way SLI/CrossFireX
Sloty RAM4 x DIMM DDR3 (Double Channel)
Maks. taktowanie RAM2200+ MHz (OC)
Maks. ilość RAM32 GB
Sloty PCIe x162 x PCI Express 2.0 x16 (Dual x8)
Sloty PCIe x41
Gniazda wentylatorów3+2 (CPU)
Porty SATA II (3 Gb/s)2
Porty SATA III (6 Gb/s)4
eSATA (3 Gb/s)
2
IEEE 1394abrak
LAN 10/100/10001
USB 2.0 (tylny panel)8
USB 3.0 (tylny panel)2
Gniazda zasilania24+8
AudioSupremeFX X-Fi 2
Wyjścia audioS/PDIF optyczny, 6 x mini jack
Dodatkowe technologieUEFI, MemOK!

 

Płyta została wyposażona w dwa sloty PCI Express 2.0 x16. Ze względu na specyfikę chipsetu (16 linii PCI Express) po podłączeniu dwóch kart graficznych będą one działały w trybie x8. Ze względu na niewielkie rozmiary płyty, producentowi udało się zmieścić dodatkowo tylko jeden port PCI Express x4. Sekcja zasilania robi bardzo pozytywne wrażenie - 8 faz zasilania CPU, 4 fazy zasilania zintegrowanego układu graficznego i 2 fazy zasilania RAM powinny pozwolić na udane podkręcanie.

Asus Maximus IV Gene-ZAsus Maximus IV Gene-Z
Asus Maximus IV Gene-ZAsus Maximus IV Gene-Z

Na płytce drukowanej znajdziemy również przyciski Power i Reset, oraz Go Button, który może uruchamić komputer automatycznie konfigurując podzespoły, takie jak pamieć RAM (technologia MemOK!) lub też przy wykorzystaniu wcześniej zapisanych ustawień. Miłośników hardware z pewnością ucieszą takie opcje jak wyświetlacz diagnostyczny, czy punkty pomiarowe napięc. Producent nie poprzestał na dwóch portach USB 3.0 na tylnym panelu, ale zainstalował również wyjście pinowe, dzięki któremu możemy uzyskać dwa dodatkowe porty USB 3.0 (np. na przednim panelu). Płyta należy do serii Republic Of Gamers (ROG), a gracze z pewnością będą zadowoleni, że Asus zdecydował się umieścić na płycie układ dźwiękowy SupremeFX X-Fi 2.

Asus Maximus IV Gene-Z

Na tylnym panelu łączony port PS2 (do obsługi klawiatury lub myszy), osiem portów USB 2.0, dwa porty USB 3.0, dwa porty eSATA, jeden port LAN, wyjście dźwięki S/PDIF (optyczne), oraz port HDMI. Standardowo znajdziemy tu także sześć portów mini-jack do obsługi dźwięku. Pomiędzy portami eSATA, a USB umieszczono przycisk resetujący ustawienia UEFI BIOS.

Asus Maximus IV Gene-ZAsus Maximus IV Gene-Z

Jeśli poszukujesz wydajnejj płyty o dużych możliwościach w formacie micro-ATX, Asus Maximus IV Gene-Z wydaje się interesującą propozycją. Producent nie podał jeszcze ceny na polski rynek, jednak za oceanem sugerowana cena płyty dla użytkownika końcowego to 230 dolarów (około 650 zł).Cena w Polsce prawdopodobnie będzie wyższa.
 

  Podsumowanie: Asus Maximus IV Gene-Z
 plusy:
obsługa Lucid Virtu
NVIDIA SLI i AMD CrossFireX
SATA 6Gb/s
USB 3.0 (także wyjście pinowe na płycie)
wyświetlacz diagnostyczny
punkty pomiarowe napięć
Intel Smart Response
 minusy:
stosunek ceny do możliwości
  

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    0
    Nie wiem dlaczego, ale mnie jakoś odpycha od płyt formatu mATX. IMO dobra płyta ma mieć swoje rozmiary - co prawda modele formatu E-ATX albo XL-ATX są duże, ale jednak chyba za duże. Myślę, że optymalnie jest ATX.
    Warto jeszcze zaznaczyć, że pełny ATX (Maximus IV Extreme-Z) kosztuje prawie dwa razy tyle ;D
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nie głupia ale ja tam wolę Gigabyte :)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        no załóżmy 800zł...a i tak za ok600zł można dostać model Maxiumus III GENE na 1156 z P67 ,ale kto kupuje płyte takich lotów na pewno nie będzie korzystał z integry...również za +-600zł można dostać model Rampage III GENE z X58 i 1366...pomimo faktu ze to jest starsze to posiada choćby usb 3.0 i SATA III a i cena CPU na rynku jest podobna. Ceny i7 s1556 choćby za model 875K to wydatek ok.1k ,a za to można też dostać model i7950 (s1366) ,a jak się troche poszuka to dostanie się rewizje D0 ,więc według mnie na razie nie warto kupować. Aha i MAximus III ma jeszcze dodatkowo slot PCI ,a ten wyżej nie :p
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Cena w Polsce prawdopodobnie będzie wyższa.

          Chyba na pewno ^^
          • avatar
            Hakuren
            0
            Do cen podawanych w USA trzeba doliczyc VAT i clo. To da jakies ~850 PLN na starcie w sklepach.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ładna płyta o dużych możliwościach, moim zdaniem nie dla przeciętnego zjadacza chleba. Na prawdę możliwościami, wyglądem robi wrażenie. Cena cóż jak dla mnie wysoka.
              • avatar
                DarioX7
                0
                eh chciałbym to kupić ale nie miałem już czasu czekać i kupiłem asus P8Z68-V PRO
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Szkoda tylko, że cena jest taka jaka jest.
                  • avatar
                    SoundsGreat
                    0
                    Sekcja zasilania robi pozytywne wrażenie? Na mojej płcie sprzed.. 4 lat? gdzieś koło tego, jest 12 faz zasilania, więc co to za pozytywne wrażenie na rok 2011?

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login