Technologia ASUS SRIS wpływa na wydajność i kompatybilność urządzeń pod SATA Express.
Firma ASUS, podczas prac badawczo-rozwojowych we współpracy z koncernem Intel, stworzyła architekturę BIOSu, pozwalającą wykorzystać pełny potencjał najnowszego interfejsu i urządzeń peryferyjnych SATA Express.
Po debiucie koncepcyjnej płyty ASUS Z87-Deluxe/SATA Express podczas targów CES 2014, firmy ASUS i Intel kontynuowały współpracę, aby umożliwić użytkownikom korzystanie z pełnych możliwości interfejsu oraz komponentów SATA Express. W efekcie wspólne prace badawcze przyczyniły się do powstania technologii Separate Reference Clock z architekturą SRIS, a firma ASUS jako pierwsza wśród producentów płyt głównych wdrożyła ją do swoich produktów.
W celu weryfikacji rzeczywistych możliwości technologii, producent opracował Hyper Express - zewnętrzną obudowę SATA Express w rozmiarze 2,5 cala, która mieści w sobie dwa nośniki mSATA. Pozwoliła ona inżynierom firmy ASUS na testowanie interfejsu SATA Express i projektowanie nowych płyt głównych, tak, by maksymalnie wykorzystywały one możliwości tego standardu.
Zastosowanie architektury SRIS w BIOSie płyt głównych, pozwala wykorzystać pełny potencjał SATA Express i zapewnia odpowiednią synchronizację pomiędzy nimi a szybkimi urządzeniami z tym interfejsem. Użytkownicy nadchodzących płyt głównych firmy ASUS będą mogli cieszyć się sekwencyjnym zapisem i odczytem danych z prędkością sięgającą 745/809 MB/s (testy przeprowadzone na dwóch nośnikach SanDisk X110 mSATA). W efekcie przesłanie filmu HD zajmującego 10 GB potrwa jedynie 10 sekund.
Poza wyzwoleniem pełnej prędkości SATA Express, rozwiązanie ASUS SRIS wpływa również na kompatybilność. Płyty główne obsługujące SATA Express, które nie posiadają architektury SRIS w BIOSie mogą mieć problemy z prawidłowym współpracowaniem, a nawet z rozpoznawaniem urządzeń z tym interfejsem. Brak nowego rozwiązania może również wpływać na mniejszą wydajność i niższe osiągi przy przesyłaniu danych. Nowe rozwiązanie firmy ASUS będzie dostępne w nowej generacji płyt głównych, które już wkrótce pojawią się na rynku.
Źródło: ASUS, Guru3D
Komentarze
21