Komisja Europejska i Parlament Europejski przeanalizują kody źródłowe popularnych rozwiązań open source.
AKTUALIZACJA [22.11.2016]: Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku miesięcy, Komisja Europejska przeprowadziła audyt bezpieczeństwa kodu źródłowego popularnego menedżera haseł KeePass, w ramach projektu EU-FOSSA. Znamy już wyniki.
KeePass jest wolny od krytycznych luk bezpieczeństwa – poinformował zespół EU-FOSSA. Audyt przeprowadzony został na programie w wersji 1.31 (niewymagającej Microsoft .NET, ale też pozbawionej kilku dodatkowych funkcji – zobacz porównanie)
Podczas audytu przeanalizowano każdą z 84 622 linii kodu. Wynik: nie znaleziono żadnych błędów krytycznych ani o wysokim ryzyku. Odkryto jedynie 14 mniejszych problemów, o których autorzy oprogramowania zostali już poinformowani.
Krótko mówiąc: KeePass jest bardzo dobrym i w pełni bezpiecznym menedżerem haseł dla użytkowników systemu Windows.
NEWS [21.07.2016]: Komisja Europejska przeprowadzi audyt bezpieczeństwa kodu źródłowego serwera Apache oraz menedżera haseł KeePass. W obu przypadkach analizowany i testowany będzie kod pod kątem luk związanych z bezpieczeństwem. Wyniki będą udostępniane programistom na bieżąco.
Audyt bezpieczeństwa rozpocząć ma się w najbliższych tygodniach. To kolejna faza pilotażowego projektu działów IT Komisji i Parlamentu Europejskiego – EU-FOSSA. Dlaczego przeanalizowane zostaną akurat te rozwiązania programowe? Ponieważ tak doradziła odpytana społeczność (ponad 3 tysiące użytkowników).
Można się spodziewać, że w przypadku pozytywnego odbioru takiego audytu Komisja Europejska będzie kontynuowała tego typu działania. Jak widać na powyższym wykresie, kolejnym programem branym pod lupę może być odtwarzacz multimedialny VLC.
Wiceprezes Free Software Foundation Europe, Matthias Kirschner, wyraził zaniepokojenie, że KE przygotuje jedynie „raport, którego nikt nie przeczyta”. W odpowiedział odpowiedzialny za projekt zespół odparł, że właściciele programów będą ściśle zaangażowani w badania i na bieżąco będą poznawać wyniki.
Celem projektu jest upewnienie się, że najpopularniejsze w Europie rozwiązania open source są bezpieczne w użytkowaniu. To szczególnie ważne dla instytucji i przedsiębiorstw, dla których wolne oprogramowanie może mieć coraz większe znaczenie.
Źródło: Europa
Komentarze
10A jak coś ukryją, no to żadna strata.
Tak samo jak skype od 2007 roku skanował profile przeglądarek i pliki przeglądarkowych loginów i haseł.
Najwyższy czas rozglądać się za alternatywami.
Rosjanie i Azjaci również to dostrzegają.
Audyty bezpieczeństwa rozwiązań OpenSource to kolejny (z wielu) krok w stronę niezależności informatycznej Europy.