Nowe procesory Intela będą piekielnie gorące. Te bez opcji podkręcania też
Czekacie na procesory Intel Comet Lake-S? W sieci pojawia się coraz więcej niepokojących doniesień na temat wysokich temperatur nowych układów. Niestety, problem ma dotyczyć także zwykłych modeli bez funkcji podkręcania.
Problemy z wysokimi temperaturami procesorów Intel Core 10. gen mają wynikać z wysokiego poboru mocy – pierwsze doniesienia na ten temat pochodziły od producentów płyt głównych. Niedawno podobne informacje potwierdzili chińscy dziennikarze przy okazji testów modelu Core i5-10600K.
10-rdzeniowe procesory Intela będą wymagały dobrego chłodzenia
Wysoki pobór mocy ma dotyczyć także niepodkręconych modeli. Potwierdzają to przecieki z chińskiego forum Weibo, gdzie jeden z użytkowników opublikował testy modelu Core i9-10900F (10-rdzeniowego/20-rdzeniowego modelu bez odblokowanego mnożnika i bez zintegrowanej grafiki).
Testowany model rozgrzewał się do ponad 90 stopni Celsjusza. Nie wiadomo jednak w jakie chłodzenie został wyposażony
Według odczytów aplikacji HWiNFO, standardowy limit mocy (PL1) wynosił tutaj 170 W, a limit przy taktowaniu Turbo (PL2) już 224 W. Widać więc, że współczynnik TDP 65 W ma się nijak do realnego poboru mocy.
Nas jednak niepokoi coś innego. Chodzi o to, że pobór mocy jest zbliżony do ilości generowanego ciepła, więc do schłodzenia nowego układu konieczne będzie wykorzystanie dobrego coolera (pewnie nie obejdzie się bez chłodzenia wodnego).
Kiedy premiera procesorów Intel Comet Lake?
Według nieoficjalnych informacji, nowa generacja procesorów Intela ma zostać zaprezentowana pod koniec miesiąca (na oficjalną premierę najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać do maja). Wygląda więc na to, że będzie to wyjątkowo gorąca premiera. I to dosłownie.
Źródło: Weibo, Twitter @ HXL
Warto przeczytać:
- Procesory Ryzen 4000 wcześniej niż podejrzewano? AMD może zaskoczyć
- Kolejny hit od AMD! Ryzen 3 1200 AF już dostępny w sprzedaży
- Intel ma poważny problem - AMD Ryzen 9 4900HS w grach jest lepszy od modeli Core i7
Komentarze
43Paweł weź nam wyjaśnij co to jest to PL1, PL2 i TDP bo kurcze tyle zamieszania te nazwy wprowadzają.
Tylko tak jakoś merytorycznie i dorzuć do artykułu.
mozesz oprzeć się na tym artykule żeby było łatwiej :
https://www.anandtech.com/show/13544/why-intel-processors-draw-more-power-than-expected-tdp-turbo
Tak więc warto napisać chyba kilka słów o tym co podaje producent procesora i jak ma się to do tego co zastosuje producent płyty głownej - urzadzenia.
no nie dziwie się bo TDP to nie jest wskaźnik poboru mocy
A tak serio to osobiści uważam, że dołożenie do 10C będzie miało negatywny wpływ na te topowe procesory. Ilość dodatkowego ciepła będzie tak duża, że bez super chłodzenia one nigdy nie zbliżą sie do zegara turbo. Lepszym rozwiązaniem byłoby zostawienie 8C i granie ceną cpu tej podstawki i S2066, które i tak obecnie konkurują z Ryśkami 12-16C
Pawle, daj spokój ;] temat wałkowany od lat, a Ty swoje widzę. Od kiedy współczynnik TDP to pobór mocy ???
Brawo, odkrycie roku. TDP to współczynnik wydzielania ciepła, a dla Intela oznacza przy taktowaniu bazowym co w praktyce mówi, że każdy procesor tej firmy będzie miał ten wspnik większy... Czemu redaktorzy nie mają pojęcia o takich podstawach?!
https://www.youtube.com/watch?v=30FR2gdFHYE
Za rok zegary zejdą na 1,5 GHz i 5,4GHz po Boost OC a TDP DUMNIE spadnie do 40W
I Intel zadowolony i użytkownik zadowolony bo w specyfikacji jak wół ma 40W, a że owieczka nie ma pojęcia jak to Intel sprawnie wylicza ten pobór to pie$ go....